Hikaru no go - Hokuto hai eno michi

(TV film)
  • USA Hikaru No Go: New Year Special (více)
Animovaný / Drama / Komedie / Sportovní
Japonsko, 2004, 77 min

Naslund

Když dokoukám nějaký seriál, velice často jsem smutný, že již dál nepokračuje. Tenhle speciál mou lítost pouze o hodinku a dvacet minut oddálil. Sice to nemá nějak výrazně ukončený děj, ale neva. Kvůli ději jsem se na to ani tolik nedíval. Speciál je v podstatě to samé jako seriál a pořád je na něm jasně vidět rozdíl mezi západní a východní kulturou. U nás se tvrdě myslí na dosáhnutí cíle, zatímco v Asii jde o způsob jeho dosáhnutí. Tady ani člověk nemusí vidět nějaké vyvrcholení partie, ve kterém by hlavní hrdina slavně vyhrál, nebo byl pokořen a musel odejít, ale bohatě stačí vidět, že hraje dobře a ostatní si to uvědomují. Schválně vymyslete jediný americký sportovní film, který by nebyl zakončený ve finále nějakého turnaje. Hikaru no go je schopné něco takového klidně vypustit. Mimochodem začínám uvažovat, jestli není úchylné sledovat zajímavý život někoho jiného a užívat si ho. V tomhle případě tvrdě makajícího hráče go. Divák nemusí absolvovat ty hodiny tréninku a prakticky jen sklízí ovoce. ()

Mkqp

Jen krátké pokračování seriálu. Kdo zmiňovaný seriál neviděl, tak nemá smysl aby si pouštěl tento film. ■ Pro všechny kdo by chtěli tento speciál zhlédnout, ale čekají na titulky, tak tady je můj úplně první překlad v životě. Najdete ho dole ve speciálech. ()

Genryuusai

Přímé pokračování seriálu, které bohužel pořád ještě nepokrývá všechen materiál předlohy (a kvůli tomu nemá až tak uzavřený konec)... Chtělo by to ještě pár dalších podobných speciálů. Ale jinak je to na úrovni seriálu. ()

Monoxid

Tohle neberu jako bonus. Spíš jako uzavření seriálu. Ne že by bez tohodle dílu neměl smysl, ale s ním má smysl mnohem hlubší. Nutí mě to přemýšlet: Jak to, že já ve svém věku nacházím odpovědi na životní otázky v něčem, na co v Japonsku koukají děti ve školce? O čem to vypovídá? (he he...) Před Japonci opravdu smekám. My evropani totiž stále vedeme války, ve kterých není vítězů. Japonci ale našli způsob, jak vést souboje, ve kterých není poražených... A jak mi tenhle seriál pomohl pochopit, není to jen o Go. ()