Když do deště se dá

Baby the Rain Must Fall

USA, 1965, 100 min

Robert Mulligan

Horton Foote (scénář, divadelní hra)

Ernest Laszlo

Alan J. Pakula

Aaron Stell

V rodné obci, kde žít je mi, mám reputaci ničemy. Ať rovně jdu, ať klopýtám, za mizeru mě mají tam. Přitom ale neublížím kuřeti, platím daně, činži, ba i na děti. Slušní lidé jsou celí paf, že jinudy chci jít než dav. Všichni pomlouvaj mě denně, kromě němých, přirozeně… Vrátit se z lochu zrovna do rodného města, kde notabene pořád žije stará ježibaba, co mě vychovala tak dobře, že mě traumatizuje i samotná její barabizna, není zrovna to, co by se dalo nazvat dobrým plánem. Henry se ale pokouší neustále se komplikující situaci čelit. Když se na scéně objeví jeho manželka s dcerkou, pronajme dům, zasadí strom – jen na toho syna už jaksi nedojde. To, že se člověk snaží ze všech sil, holt ještě neznamená, že má právo na úspěch. Není to moc povzbudivé, ale je to tak.(24.12.2013)

Jedinečný koncert Steva McQueena v jedné z jeho dalších rolí, které jsou mu snad všechny šité na míru. Film jako takový sám nabádá k zamyšlení a nevyskytuje se tu nic jako klišé, ale ani cokoliv, co bychom byť vzdáleně mohli předvídat, viz omračující poslední útěk, na ty je holt Steve nepokořitelný specialista.(28.3.2005)

Zajimave a smutne vypraveni o zivote Henryho Thomase; zpevaka ktery byl propusten z lapaku na podminku a snazi se zivit jako rockova hvezda, kdyz hraje po zabavach a v barech se svou kapelou. Avsak cely jeho zivot se zmeni ve chvili kdyz za nim prijede jeho zena s dcerkou a snazi se obnovit jejich manzelsky vztah a vse vratit do poklidnych koleji. Bohuzel v zivote nejde vse podle nasich planu a proto se cely pribeh zamotava a vyusti ve smutny konec. Co se tyce hercu neni co vytknout. Steve McQueen i Lee Remick predvadeji strhujici vykon, ktery rozhodne stoji za shlednuti.(26.5.2005)

Ač jsem si to původně nemyslel, tenhle film doplácí na svou nejslabší stránku - scénář. Z počátku se slibně rozvíjející příběh zvolna ztrácí na síle a závěr postrádá katarzi (snad jen scéna na hřbitově nějaké emoce vyvolá). Steve McQueen a Lee Remick byli sice dobří (i když své lepší chvíle měli jinde), ale film to (bohužel) nijak neovlivní. Slušný film, který měl ale na víc. 50%.(30.10.2005)

• Oskar

Proklamativní óda na "správné americké" hodnoty jako je vzdělání, upachtěné zaměstnání, rodina a sešněrovaný život pěšáka, nevybočujícího z řady. Pro mě je to depresivní film o vítězství dogmatického systému nad jednotlivcem a netoleranci k jiným životním prioritám, než jsou ty výše uvedené. Je mi líto, tentokrát nic pro mě. 40%(4.11.2005)