Nepřítel lidu

An Enemy of the People

• slovenský

Nepriateľ ľudu

USA, 1978, 103 min

Úvodní hodinka mi nepřišla příliš záživná, radost tak dělal pouze Steve McQueen, jeho zdejší vizáž by se skvěle hodila do role nějakého rockera ze 60. let. Závěrečná 3/4 hodina však měla sílu, dokázala zaujmout nejen dějově, ale také řadou hlubokých myšlenek na účet společnosti lidí, resp. hmoty ve tvaru lidí, protože aby se mohla nazývat lidmi, musela by se tak také chovat.(29.4.2014)

Výtečný Steve McQueen, ale hlavně je to učebnice staré známé skutečnosti, že většina nemusí mít vždycky pravdu, ba že ji většinou ani nemívá, protože většina je zpravdila schopná pochopit jen jednoduché pravdy, a na složité velmi často nestačí. Jestliže to napsal Ibsen v předminulém století a dodnes jsme s tím nepohnuli, vypadá to už jako pravidlo.(10.1.2010)

K nepoznání namaskovaný Steve McQueen, jako bojovník, který si zprotiví prakticky všechny své sousedy, jen aby zabránil vybudování lázní, které by z jeho městečka vytvořili turistickou oblast. Zajímavé ale ukrutně pomalé.(13.1.2013)

ČESKOSLOVENSKÁ KINOPREMIÉRA: ÚPF = X./ 1981, réžia českého znenia (ÚPF Praha 1981) = K. M. WALLÓ - McQueena dabuje Martin Růžek. (29.7.2009)(29.7.2009)

No, je poznat, že je to původně divadlo, ale přesto je to film působivý a Steve McQueen přesvědčivý. Maně mi napadlo, jak při výkupech pozemků v Nošovicích bylo některým zdráhavějším majitelům pozemků vyhrožováno, že kazí tak pěkný kšeft. Nic se nezměnilo. Předpokládám, že i v původní hře je konec ponechán takto otevřený, aby působil na diváka jako apel...(7.8.2011)

meštiacka samoľúbosť. Byrokratizmus. Keď si tak predstavím niektoré naše politicke scény, nechce sa mi veriť, že to Ibsen napísal pred 130 rokmi. nejsilnější člověk na světě je ten, co stojí nejvíc sám(24.11.2015)

Důkaz toho, jak lidé dokážou být hloupí a plní nenávisti, když jednají jako stádo. V takovém případě je pak nezajímají ani fakta a ani pravda. Film vybízí k zamyšlení, zda se občas nechováme i v dnešní společnosti, jestli se také nenecháme strhnout davem. Trochu mě tady chyběl závěr, ve kterém bychom se dozvěděli, jestli se nakonec doktoru Stockmannovi podařilo sousedy přesvědčit o své pravdě.(18.1.2009)

Příběh o lidské zbabělosti, pokrytectví a touze po mamonu, který odráží dnešní svět. Steve McQueen v pro něj netypické roli podává jeden ze svých nejlepších výkonů.(8.9.2012)

Lidská hloupost je nekonečná a lidé kteří proti ní bojují většinou skončí špatně, jsou ale vyjímky jako Steve McQueen, lidé kteří půjdou hlavu proti zdi a budou věřit, že tu zeď zbourají. Jeho skvělý výkon, kvalitní předloha a otevřený konec, utváří opravdu zajímavou podívanou.(18.9.2011)

Film mimo jiné o tom, jak se lidé nechají snadno strhnout davem a nechovají se racionálně (kolikrát už jsme se o tom v historii přesvědčili). Stačí se podívat na scénu městské schůze. Musím říct, že do 60 minuty mě to moc nebavilo. Steva bych nepoznal ani za mák.(21.8.2011)

Pro svoji dobu (mám na mysli rok 1882) velmi aktuální látka (ale i pro současnost), jejíž témata jako boj jednotlivce proti společnosti, vzdor zkostnatělému myšlení a jednání, nebo poukázání na nebezpečí podléhání autoritám vypovídají o nástrahách sklonku devatenáctého věku. Poněkud ve své době nadčasové, uvážíme-li, jakým směrem se některé národy v první polovině dvacátého století ubíraly, jejichž ideologie vykazovaly potlačování jedince a jeho individuality, příklon k autoritářskému vedení atd. Výborný film, o Steveu McQueenovi nemluvě! Dodatek k 4. 3. 2014: častěji si uvědomuji, že memento snímku je stále aktuální a živé.(11.12.2013)

Odmítám lež, že většina má vždycky pravdu. Je to smutně úsměvné, že v ČR není napojená na kanalizaci třetina domů a splašky si pouštíme do spodních vod, rybníků a řek. Evropské dotace přitom mohly pokrýt podstatnou část nákladů s výstavbou kanalizací a čističek spojenou. Přesto se podstatná část lidí rozhodla, že než aby vypustili korunu, raději se budou topit v hovnech. Nechci zabřednout do polemiky, kam dotace vlastně tečou, protože to už nevyvolává smutný úsměv, ale slzy. Většina bude mít pravdu za padesát let, nebo nikdy, když se bude chovat hloupě.(12.6.2017)

Asi nikdy mě nepřestane bavit vynikající herectví Steva McQueena, ať už hraje kohokoliv. Tady jej navíc dlouhý vlas a stejně dlouhý vous změnily téměř k nepoznání, ale přesto bylo jasně poznat, kdo je na placu pánem. Mnohdy mu totiž k vyjádření jeho postavy stačí jen oči.(9.7.2008)

Tak v tomhle filmu představuje Steve McQueen, že by mohl zahrát snad cokoli, pokud by nezemřel předčasně. Jeho herecký talent a všestrannost i v soukromém životě jsem vždy obdivoval. Zatím jsem s ním neviděl špatný film. Mistrovsky zahrané, mistrovsky napsané a hlavně je snímek silným poselstvím pro lidstvo.(26.10.2015)

Stockmannův teorém: "když jde člověk bojovat za pravdu, má si obléct staré oblečení" divadelní/filmová klasika s naprosto aktuálním poselstvím(24.1.2014)

"V boji za pravdu jen ve starých šatech." / "Pamatujte si: Začne-li bouře, myslete na to, že zase přejde." / "Ve vodě je jed, stejně tak v lidech, stejně tak v dětech. Vše je otrávené. A není co dodat. A teď padejte! Zmizte!" / Kvalitní předloha dala vzniknout kvalitnímu filmu. Steve McQueen jako neohrožený bojovník za pravdu. Steve McQueen jako Dr. Stockmann.(19.1.2016)

• kubilov

Základní myšlenka filmu mi rozhodně nepřišla špatná, Steve McQueen také dělal co mohl, i když by ho bez jména v titulcích poznal jen málokdo, ale to hrozně roztahané tempo (prý 90 minut! to těžko, spíš 106!) a nepříliš atraktivní prostředí znamenalo, že bych zrovna tohoto Nepřítele lidu docela v klidu nechal pouze na prknech divadel.(6.9.2014)

Pro mne dost deprimující, ale Steve výborný!!!(20.8.2016)

Z hlediska filmového to uplny majstrstyk není, ale obsah je neustale nalehave pritomny...(2.9.2018)