Ocitl se sám v boji proti veškeré lidské nadutosti a pokrytectví... Lékař Tomáš Stockam (Steve McQueen) založil spolu se svým bratrem, starostou Petrem (Ch. Durning), lázně, které měly mít zářnou budoucnost. Lázeňský lékař však zjistí, že minerální voda, odkud je voda čerpána, je zamořená odpadem z koželužny a člověku by mohla přivodit značné zdravotní problémy. Tomáš je pak přesvědčen, že by se snad dalo vše vyřešit výměnou trubek a čerpáním vody z nezamořeného zdroje. Starosta Peter však bratrův pohled na věc nesdílí – oprava by byla drahá a o lázních by se rozkřiklo, že je voda v nich zkažená, a jeho sen o bohatém lázeňském městě by se tak rozplynul. Chce tedy přesvědčit bratra ať své závěry popře, což neústupný doktor neučiní, a tak se starosta postará, aby Tomáš postupně přišel o své stoupence a poštve proti němu celé město. (Česká televize)

Trailer

cheyene

Úvodní hodinka mi nepřišla příliš záživná, radost tak dělal pouze Steve McQueen, jeho zdejší vizáž by se skvěle hodila do role nějakého rockera ze 60. let. Závěrečná 3/4 hodina však měla sílu, dokázala zaujmout nejen dějově, ale také řadou hlubokých myšlenek na účet společnosti lidí, resp. hmoty ve tvaru lidí, protože aby se mohla nazývat lidmi, musela by se tak také chovat. ()

mortak

Pietní převod Ibsenovy divadelní hry na plátno (v úpravě od Arthura Millera pro americká divadla). Ibsenovy hry mám velice rád, a i tady byla zachována síla jeho textu, ale pokud mám hodnotit film, tak musím dát jen tři hvězdy. Schaefer zůstal u statického snímání divadelních dialogů v trochu realističtějších kulisách a opravdu jde spíše o záznam divadla než o film. McQueen zdůrazňuje (ať už vědomě, či nevědomě) idealistickou stránku charakteru Dr. Stockmanna, a nějak si neví moc rady s tou temnější stránkou (nebo ji nechce vidět) - touhou po slávě a uznání. Na divadle má Ibsen živou sílu, tento film však trochu připomíná archivní víno - konzumujeme ho hlavně kvůli jeho hodnotě, nikoliv kvůli chuti. ()

Aky

Výtečný Steve McQueen, ale hlavně je to učebnice staré známé skutečnosti, že většina nemusí mít vždycky pravdu, ba že ji většinou ani nemívá, protože většina je zpravdila schopná pochopit jen jednoduché pravdy, a na složité velmi často nestačí. Jestliže to napsal Ibsen v předminulém století a dodnes jsme s tím nepohnuli, vypadá to už jako pravidlo. ()

fragre

No, je poznat, že je to původně divadlo, ale přesto je to film působivý a Steve McQueen přesvědčivý. Maně mi napadlo, jak při výkupech pozemků v Nošovicích bylo některým zdráhavějším majitelům pozemků vyhrožováno, že kazí tak pěkný kšeft. Nic se nezměnilo. Předpokládám, že i v původní hře je konec ponechán takto otevřený, aby působil na diváka jako apel... ()

Akumulátor

Důkaz toho, jak lidé dokážou být hloupí a plní nenávisti, když jednají jako stádo. V takovém případě je pak nezajímají ani fakta a ani pravda. Film vybízí k zamyšlení, zda se občas nechováme i v dnešní společnosti, jestli se také nenecháme strhnout davem. Trochu mě tady chyběl závěr, ve kterém bychom se dozvěděli, jestli se nakonec doktoru Stockmannovi podařilo sousedy přesvědčit o své pravdě. ()

• Námět na film byl nápadem Steva McQueena, který byl rovněž hlavním producentem, díky čemuž měl právo do filmu zasahovat. (J.A.K.)