Ocitl se sám v boji proti veškeré lidské nadutosti a pokrytectví... Lékař Tomáš Stockam (Steve McQueen) založil spolu se svým bratrem, starostou Petrem (Ch. Durning), lázně, které měly mít zářnou budoucnost. Lázeňský lékař však zjistí, že minerální voda, odkud je voda čerpána, je zamořená odpadem z koželužny a člověku by mohla přivodit značné zdravotní problémy. Tomáš je pak přesvědčen, že by se snad dalo vše vyřešit výměnou trubek a čerpáním vody z nezamořeného zdroje. Starosta Peter však bratrův pohled na věc nesdílí – oprava by byla drahá a o lázních by se rozkřiklo, že je voda v nich zkažená, a jeho sen o bohatém lázeňském městě by se tak rozplynul. Chce tedy přesvědčit bratra ať své závěry popře, což neústupný doktor neučiní, a tak se starosta postará, aby Tomáš postupně přišel o své stoupence a poštve proti němu celé město. (Česká televize)

cheyene

Úvodní hodinka mi nepřišla příliš záživná, radost tak dělal pouze Steve McQueen, jeho zdejší vizáž by se skvěle hodila do role nějakého rockera ze 60. let. Závěrečná 3/4 hodina však měla sílu, dokázala zaujmout nejen dějově, ale také řadou hlubokých myšlenek na účet společnosti lidí, resp. hmoty ve tvaru lidí, protože aby se mohla nazývat lidmi, musela by se tak také chovat. ()

Aky

Výtečný Steve McQueen, ale hlavně je to učebnice staré známé skutečnosti, že většina nemusí mít vždycky pravdu, ba že ji většinou ani nemívá, protože většina je zpravdila schopná pochopit jen jednoduché pravdy, a na složité velmi často nestačí. Jestliže to napsal Ibsen v předminulém století a dodnes jsme s tím nepohnuli, vypadá to už jako pravidlo. ()

Chrustyn

K nepoznání namaskovaný Steve McQueen, jako bojovník, který si zprotiví prakticky všechny své sousedy, jen aby zabránil vybudování lázní, které by z jeho městečka vytvořili turistickou oblast. Zajímavé ale ukrutně pomalé. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ KINOPREMIÉRA: ÚPF = X./ 1981, réžia českého znenia (ÚPF Praha 1981) = K. M. WALLÓ - McQueena dabuje Martin Růžek. (29.7.2009) ()

fragre

No, je poznat, že je to původně divadlo, ale přesto je to film působivý a Steve McQueen přesvědčivý. Maně mi napadlo, jak při výkupech pozemků v Nošovicích bylo některým zdráhavějším majitelům pozemků vyhrožováno, že kazí tak pěkný kšeft. Nic se nezměnilo. Předpokládám, že i v původní hře je konec ponechán takto otevřený, aby působil na diváka jako apel... ()

mortak

Pietní převod Ibsenovy divadelní hry na plátno (v úpravě od Arthura Millera pro americká divadla). Ibsenovy hry mám velice rád, a i tady byla zachována síla jeho textu, ale pokud mám hodnotit film, tak musím dát jen tři hvězdy. Schaefer zůstal u statického snímání divadelních dialogů v trochu realističtějších kulisách a opravdu jde spíše o záznam divadla než o film. McQueen zdůrazňuje (ať už vědomě, či nevědomě) idealistickou stránku charakteru Dr. Stockmanna, a nějak si neví moc rady s tou temnější stránkou (nebo ji nechce vidět) - touhou po slávě a uznání. Na divadle má Ibsen živou sílu, tento film však trochu připomíná archivní víno - konzumujeme ho hlavně kvůli jeho hodnotě, nikoliv kvůli chuti. ()

laik_60

meštiacka samoľúbosť. Byrokratizmus. Keď si tak predstavím niektoré naše politicke scény, nechce sa mi veriť, že to Ibsen napísal pred 130 rokmi. nejsilnější člověk na světě je ten, co stojí nejvíc sám ()

Akumulátor

Důkaz toho, jak lidé dokážou být hloupí a plní nenávisti, když jednají jako stádo. V takovém případě je pak nezajímají ani fakta a ani pravda. Film vybízí k zamyšlení, zda se občas nechováme i v dnešní společnosti, jestli se také nenecháme strhnout davem. Trochu mě tady chyběl závěr, ve kterém bychom se dozvěděli, jestli se nakonec doktoru Stockmannovi podařilo sousedy přesvědčit o své pravdě. ()

JohnSmith

Příběh o lidské zbabělosti, pokrytectví a touze po mamonu, který odráží dnešní svět. Steve McQueen v pro něj netypické roli podává jeden ze svých nejlepších výkonů. ()

Mikino00

Lidská hloupost je nekonečná a lidé kteří proti ní bojují většinou skončí špatně, jsou ale vyjímky jako Steve McQueen, lidé kteří půjdou hlavu proti zdi a budou věřit, že tu zeď zbourají. Jeho skvělý výkon, kvalitní předloha a otevřený konec, utváří opravdu zajímavou podívanou. ()

aLPaC

Film mimo jiné o tom, jak se lidé nechají snadno strhnout davem a nechovají se racionálně (kolikrát už jsme se o tom v historii přesvědčili). Stačí se podívat na scénu městské schůze. Musím říct, že do 60 minuty mě to moc nebavilo. Steva bych nepoznal ani za mák. ()

divisak

Pro svoji dobu (mám na mysli rok 1882) velmi aktuální látka (ale i pro současnost), jejíž témata jako boj jednotlivce proti společnosti, vzdor zkostnatělému myšlení a jednání, nebo poukázání na nebezpečí podléhání autoritám vypovídají o nástrahách sklonku devatenáctého věku. Poněkud ve své době nadčasové, uvážíme-li, jakým směrem se některé národy v první polovině dvacátého století ubíraly, jejichž ideologie vykazovaly potlačování jedince a jeho individuality, příklon k autoritářskému vedení atd. Výborný film, o Steveu McQueenovi nemluvě! Dodatek k 4. 3. 2014: častěji si uvědomuji, že memento snímku je stále aktuální a živé. ()

K_A_MK_A_M

Odmítám lež, že většina má vždycky pravdu. Je to smutně úsměvné, že v ČR není napojená na kanalizaci třetina domů a splašky si pouštíme do spodních vod, rybníků a řek. Evropské dotace přitom mohly pokrýt podstatnou část nákladů s výstavbou kanalizací a čističek spojenou. Přesto se podstatná část lidí rozhodla, že než aby vypustili korunu, raději se budou topit v hovnech. Nechci zabřednout do polemiky, kam dotace vlastně tečou, protože to už nevyvolává smutný úsměv, ale slzy. Většina bude mít pravdu za padesát let, nebo nikdy, když se bude chovat hloupě. ()

Šňůra

Asi nikdy mě nepřestane bavit vynikající herectví Steva McQueena, ať už hraje kohokoliv. Tady jej navíc dlouhý vlas a stejně dlouhý vous změnily téměř k nepoznání, ale přesto bylo jasně poznat, kdo je na placu pánem. Mnohdy mu totiž k vyjádření jeho postavy stačí jen oči. ()

Moiseiwitsch

Tak v tomhle filmu představuje Steve McQueen, že by mohl zahrát snad cokoli, pokud by nezemřel předčasně. Jeho herecký talent a všestrannost i v soukromém životě jsem vždy obdivoval. Zatím jsem s ním neviděl špatný film. Mistrovsky zahrané, mistrovsky napsané a hlavně je snímek silným poselstvím pro lidstvo. ()

Belsazar

"V boji za pravdu jen ve starých šatech." / "Pamatujte si: Začne-li bouře, myslete na to, že zase přejde." / "Ve vodě je jed, stejně tak v lidech, stejně tak v dětech. Vše je otrávené. A není co dodat. A teď padejte! Zmizte!" / Kvalitní předloha dala vzniknout kvalitnímu filmu. Steve McQueen jako neohrožený bojovník za pravdu. Steve McQueen jako Dr. Stockmann. ()

lake-lake

Stockmannův teorém: "když jde člověk bojovat za pravdu, má si obléct staré oblečení" divadelní/filmová klasika s naprosto aktuálním poselstvím ()

kubilov

Základní myšlenka filmu mi rozhodně nepřišla špatná, Steve McQueen také dělal co mohl, i když by ho bez jména v titulcích poznal jen málokdo, ale to hrozně roztahané tempo (prý 90 minut! to těžko, spíš 106!) a nepříliš atraktivní prostředí znamenalo, že bych zrovna tohoto Nepřítele lidu docela v klidu nechal pouze na prknech divadel. ()