Akční / Dobrodružný / Sportovní

USA, 1971, 106 min

Na svou dobu neskutečně odvážná, tělem artová, semi procedurální záležitost, s minimalistickou dějovou linkou a "potlačeným" závodníkem Stevem McQueenem, jehož charismatickou tvář si jeho tehdejší fanoušci příliš neužili. "When you're racing, it's life. Anything that happens before or after is just waiting." LE MANS je film, na který se velmi dobře divá (kamera, střih), a který se velmi dobře poslouchá (sound design, vrčící motory a soundtrack) a subjektivně má zhruba hodinu.(5.5.2017)

Film o nejslavnějším závodě světa, který sice nemá téměř žádný děj, avšak dokonale obyčejnému smrtelníkovi přiblíží starosti a strasti závodníků, hyenismus novinářů a celkovou atmosféru tohoto závodu. Díky fantastické kameře a dokonalému zvuku mé srdce fandy motorismu skákalo radostí a alespoň trochu jsem si mohl představit, jaké to je sedět v podobném voze a zažít to na vlastní oči. A po přečtení zajímavostí jsem unešen ještě více, takové práce, peněz a hlavně práce, které si tento snímek vyžádal mě opravdu zaskočil. Brilantní "dokument" o legendárním Le Mans.(26.9.2012)

McQueen je fajn, ale toto je film asi iba pre fajnšmekrov rýchlych kolies a hlavne okruhových pretekov. Príbeh je až niekde v pozadí a príliš jednoduchý, bez štipky čohosi, čo by diváka prebralo z letargie. Dokonca aj dialógov je poskromne. Väčšinu času tvoria dokumentárne zábery samotných pretekov, ktoré sú (iba predpokladám) na svoju dobu (r)evolučné.(30.4.2015)

Démonická koláž. Nevím čím, ale nejblíž má tenhle monumentální pomník filmového experimentování, asi k Holy Moutain od Jodoráčka. Dneska by tahle epileptická klipovka, ve mě budila spíš předimenzovanou famáckou prvotinu, ale 71. je Vážně hrana nejšpičatější. Nekonečný dechy a rozbimblaná funky basa to posílají do sedmesátkové síně slávy. Zlatá éra míckého artu, kontra sportovní drama.(22.1.2016)

Le Mans příběh mimo dráhu opravdu škodí. Burácení motorů nadupanejch aut, kterejm řidiči pěkně dupou na krk, určitě přivede nejednoho automobilovýho nadšence k orgazmu a dokonalá kamera a střih nekompromisně vtáhnou na asfalt do nadupanejch závodních speciálů. Člověk pak úplně cítí přetížení v zatáčkách a návaly adrenalinu. Dokonalé. Nic se nevyrovná bedlivému sledování trati z pozice řidiče, aut před sebou a přemýšlení nad tím, jak se konečně dostat před ně.(13.12.2009)

• - Steve McQueen (Michael Delaney) po skončení tohoto filmu již nikdy v autě nezávodil. (Mol)

• - Po natáčení producenti darovali kombinézu McQueena britským novinám The Observer jako cenu do soutěže, kterou tehdy vyhrál 12letý Timothy Davis. V roce 2011 byla velmi zachovalá kombinéza vydražena v aukci za 984 000 amerických dolarů. (jenik71)

• - Uprostřed nočního kokainového flámu sedl Steve McQueen do auta jako řidič, nevybral zatáčku a narazil do cementového bunkru. Jeho kolegyně, se kterou tehdy spal (švédská hvězda soap-opery), proletěla předním sklem. (cheyene)