Akční / Dobrodružný / Sportovní

USA, 1971, 106 min

Zhlédnout Le Mans v kině v době jeho vzniku, vycházel bych z promítání pravděpodobně s úsměvem od ucha k uchu a zážitkem na celý život. Po několika dekádách se však jedná „jen“ o parádní podívanou s charismatickým závodníkem Stevem McQueenem, jehož život je zde protkaný pouze závoděním a scénář nijak výrazně nenahlíží za oponu. Na jednu stranu je škoda, že se film nevěnuje více chování závodníků mimo okruh, přičemž ono střídmé zakomponování vztahu tak působí naprosto zbytečně a nezajímavě, ovšem zde jde hlavně a jen o závodění. Audiovizuální stránka filmu je na špičkové úrovni, dokazuje to především kamera, která svými fascinující záběry strhává veškerou pozornost a společně se střihem vytváří opravdu úchvatné záběry, jenž se nejvíce projevují na počátku a samotném konci 24 hodinového závodu, kdy by se dalo napětí doslova krájet. Le Mans je bez debat povinnou dávkou pro každého benzínového šílence, který ocení krásy stejnojmenného okruhu, předložení všech prvků tohoto jedinečného závodu včetně mechanických poruch, nevyhnutelných havárií či libozvučný řev překrásných závoďáků. [85%](1.2.2017)

Film o nejslavnějším závodě světa, který sice nemá téměř žádný děj, avšak dokonale obyčejnému smrtelníkovi přiblíží starosti a strasti závodníků, hyenismus novinářů a celkovou atmosféru tohoto závodu. Díky fantastické kameře a dokonalému zvuku mé srdce fandy motorismu skákalo radostí a alespoň trochu jsem si mohl představit, jaké to je sedět v podobném voze a zažít to na vlastní oči. A po přečtení zajímavostí jsem unešen ještě více, takové práce, peněz a hlavně práce, které si tento snímek vyžádal mě opravdu zaskočil. Brilantní "dokument" o legendárním Le Mans.(26.9.2012)

Pomalu plynoucí film o rychle jedoucích autech. Je snadné zařadit automobilové závodníky do kategorie nevděčníků, co riskují život pro adrenalin a peníze, a mezičas mezi závody vyplňují, čím se dá. Protože skutečně žijí jen při hře se smrtí. Ale něco podobného tvrdí i umělci, které stejným způsobem naplňuje jejich tvorba, a mimo jeviště, pracovnu nebo ateliér jakoby žili jen napůl. Ty neodsuzujeme. Obdivujeme je za to, jak se dovedou oddat svému povolání. A když se některý předčasně zničí, hovoříme o křehké umělecké duši. Ale nad hrobem závodníka si pomyslíme jen něco o hazardu a bláznovství. Jenže copak závody neposkytují potěšení podobně velké skupině lidí jako třeba obraz? A není dráha ve své podstatě divadlem? ... Takže ano, film se mi líbil. A navíc jsem spala se Stevem McQueenem. Tedy v jistém slova smyslu. V úplně vymyšleném a nepravdivém slova smyslu. ;)(5.5.2014)

Ideální film pro skalní odpůrce konverzačních filmů a zároveň milovníky všech formulek, formulí a jiných rychlých kol. Těch asi sedm dialogů složených ze tří replik, ty jsou prostě k sežrání "Nevyhráli jsme. No, jo, no...". Ale co, o to v tomto filmu nejde, doplnil jsem si alespoň filmové vzdělání o tento již klasický kousek a zcela nezatížen mohu jít spát :-)(30.12.2011)

70 % a víc ani ťuk. Tahle auťárna je výjimečná kamerou. Rozhodně dokazuje náročnost,se kterou se museli potýkat tvůrci. Co mi však opravdu vadí a nedovoluje lépe hodnotit, jsou dialogy, zazděné charaktery všech účinkujících, hudba a absence jakékoliv gradace,kterou snímek s tak velkým námětem,jako je nejznámější auto závod světa rozhodně mít musí!!(16.5.2014)

• - SP okrem toho najali skutočných usporiadateľov pretekov, skutočných policajtov, skutočných novinárov z International Racing Press Association, najali i časť divákov z pretekov, ktorí zostali divákmi i pre nakrúcanie – celkom 1500 ľudí! (pravo)

• - Při fingovaném výbuchu vozu Ferrari vznikly komplikace. Exploze nastala dříve a oheň se rozšířil dál, než se předpokládalo, takže muže snažícího se co nejrychleji dostat od vozu bohužel plameny zasáhly a utrpěl těžké popáleniny. (AlexeiF1)

• - Uprostřed nočního kokainového flámu sedl Steve McQueen do auta jako řidič, nevybral zatáčku a narazil do cementového bunkru. Jeho kolegyně, se kterou tehdy spal (švédská hvězda soap-opery), proletěla předním sklem. (cheyene)