Akční / Dobrodružný / Sportovní

USA, 1971, 106 min

Le Mans příběh mimo dráhu opravdu škodí. Burácení motorů nadupanejch aut, kterejm řidiči pěkně dupou na krk, určitě přivede nejednoho automobilovýho nadšence k orgazmu a dokonalá kamera a střih nekompromisně vtáhnou na asfalt do nadupanejch závodních speciálů. Člověk pak úplně cítí přetížení v zatáčkách a návaly adrenalinu. Dokonalé. Nic se nevyrovná bedlivému sledování trati z pozice řidiče, aut před sebou a přemýšlení nad tím, jak se konečně dostat před ně.(13.12.2009)

Perfektní film o jednom z největších motoristických zážitků. Celé závody jsou perfektně natočené, nastříhané a nasnímané. Sledovat závod z pohledu řidiče je neskutečný zážitek, cítíme ten adrenalin, atmosféru závodů, napětí jezdců. Tohle se tedy povedlo náramně, v tomhle směru jsem lepší film neviděl. Jinak ale ten příběh mimo trať ten film podle mě zbytečně sráží. Působí strašně násilně, šroubovaně a nuceně. Nemusel tam být, protože tam už si režisér není tak jistý. McQueen rozhodně ví, co hraje a užívá si to. Ostatní herci spíše do počtu, perfektní muzika. Takhle si představuju dokonalý závodnický film (samozřejmě bez té vedlejší dějové linie). 80%(13.12.2009)

Zhlédnout Le Mans v kině v době jeho vzniku, vycházel bych z promítání pravděpodobně s úsměvem od ucha k uchu a zážitkem na celý život. Po několika dekádách se však jedná „jen“ o parádní podívanou s charismatickým závodníkem Stevem McQueenem, jehož život je zde protkaný pouze závoděním a scénář nijak výrazně nenahlíží za oponu. Na jednu stranu je škoda, že se film nevěnuje více chování závodníků mimo okruh, přičemž ono střídmé zakomponování vztahu tak působí naprosto zbytečně a nezajímavě, ovšem zde jde hlavně a jen o závodění. Audiovizuální stránka filmu je na špičkové úrovni, dokazuje to především kamera, která svými fascinující záběry strhává veškerou pozornost a společně se střihem vytváří opravdu úchvatné záběry, jenž se nejvíce projevují na počátku a samotném konci 24 hodinového závodu, kdy by se dalo napětí doslova krájet. Le Mans je bez debat povinnou dávkou pro každého benzínového šílence, který ocení krásy stejnojmenného okruhu, předložení všech prvků tohoto jedinečného závodu včetně mechanických poruch, nevyhnutelných havárií či libozvučný řev překrásných závoďáků. [85%](1.2.2017)

Není pochyb o tom, že nesmírně charakterní Steve McQueen, který se sám obsadil do hlavní role, vytvořil fenomenální dílo, které je asi nejlepší film o závodění. Zachycuje reálně atmosféru legendárního závodu, která člověku nepovolí odtrhnout oči. I když automobilovým závodům neholduji, toto mě skutečně chytlo. Toto je poctivá filmařská práce, která je dnešními digitálními triky nepřekonatelná.(11.12.2010)

Rychlé střihy a občasný "provokativní" hudební doprovod mi neseděly, ale ta hudba se potom zlepšila a na konci byla fantastická. Někdy v polovině závodu jsem měl klasickou „závodnickou“ krizi, dlouhou dobu jsem jel takříkajíc jen na trojku, ale pak jsem to rozdýchal, projezdil se až neobyčejného finále a zařadil zaslouženou čtyřku. Ten dojezd mi upřímně vzal dech. Žádný závěr podle hollywoodské šablony se nekoná a ty vzájemné pohledy Michaela Delaneyho, Ericha Stahlera a krásné blondýny Lisy úplně bohatě stačí. Je to ten typ snímku, co vám zůstane v hlavě.(4.11.2013)

• - SP okrem toho najali skutočných usporiadateľov pretekov, skutočných policajtov, skutočných novinárov z International Racing Press Association, najali i časť divákov z pretekov, ktorí zostali divákmi i pre nakrúcanie – celkom 1500 ľudí! (pravo)

• - Steve McQueen pre film Le Mans založil vlastnú produkčnú spoločnosť Solar Productions (SP), ktorej prvým krokom bolo, že v roku 1969 sa vypravila do Francúzska, aby tu pri skutočných pretekoch 24 hodinovke Le Mans 1969 natočila cez 10 000 metrov filmu a okrem toho získala prvé skúsenosti, či je reálne nakrúcať za takýchto podmienok. Zistila že je príliš prachu v depe, vyblednuté farby v boxoch a v noci málo osvetlená trať. Preto ďalší rok, pár týždňov pred ročníkom 1970 prišla do Le Mans výprava Solar Productions, aby k veľkej radosti usporiadateľov zadarmo vybudovala a vydláždila nové depo, prefarbila boxy a presvetlila niektoré nočné úseky. (pravo)

• - Při fingovaném výbuchu vozu Ferrari vznikly komplikace. Exploze nastala dříve a oheň se rozšířil dál, než se předpokládalo, takže muže snažícího se co nejrychleji dostat od vozu bohužel plameny zasáhly a utrpěl těžké popáleniny. (AlexeiF1)