Akční / Dobrodružný / Sportovní

USA, 1971, 106 min

Pomalu plynoucí film o rychle jedoucích autech. Je snadné zařadit automobilové závodníky do kategorie nevděčníků, co riskují život pro adrenalin a peníze, a mezičas mezi závody vyplňují, čím se dá. Protože skutečně žijí jen při hře se smrtí. Ale něco podobného tvrdí i umělci, které stejným způsobem naplňuje jejich tvorba, a mimo jeviště, pracovnu nebo ateliér jakoby žili jen napůl. Ty neodsuzujeme. Obdivujeme je za to, jak se dovedou oddat svému povolání. A když se některý předčasně zničí, hovoříme o křehké umělecké duši. Ale nad hrobem závodníka si pomyslíme jen něco o hazardu a bláznovství. Jenže copak závody neposkytují potěšení podobně velké skupině lidí jako třeba obraz? A není dráha ve své podstatě divadlem? ... Takže ano, film se mi líbil. A navíc jsem spala se Stevem McQueenem. Tedy v jistém slova smyslu. V úplně vymyšleném a nepravdivém slova smyslu. ;)(5.5.2014)

Rozpočet $7,573,797Tržby Celosvetovo $100,000║ Minimum dialógov, samé jazdenie, niekoľko pekne natočených záberov, či dokonca nervy drásajúcich búračiek, robia z tohto filmu skoro čistí dokument o 24hodinovke Le Mans, škoda že sa dej nevenuje trošku viac aj pretekárom, lebo sú tu braní len okrajovo ako nejaké figúrky v hre, nepoznáme ich charakter a preto ani nevieme komu vôbec fandiť. /60%/(13.12.2009)

Dokonalý klukovský zážitek v panoramatickém kině! Zleva doprava, zprava doleva...no oči a hlava mě šly potom šejdrem. Dokonalé zachycení atmosféry slavného automobilového závodu. Velice působivá je scéna startu, kdy McQueenovi buší srdce jako zvon.Minimum dialogů, ale za to maximum závodů. Vše umocněno působivým střihem, zvukem a v neposlední řadě hudbou Michela Legranda. A Steve McQueen, sekáč každým coulem. Nádhera! P.S. Ani se nechce pomalu věřit, že nebyl pořádný scénář.(27.6.2011)

Velmi zajímavý snímek z prostředí závodních sportovních vozů. Film jsem viděla asi dvakrát, naposledy včera a řekla jsem si, že napíšu i komentář. Nejvíce mě zaujal moment předstartovní nervozity. To napětí, které vládlo než startér zamával krásným vyšívaným praporem, kdy se všechny oči upíraly na velké hodiny a čekaly až se velká ručička konečně dotkne dvanáctky a přesně ve čtyři odpoledne začne čtyřiadvacetihodinová stíhací jízda. Krásně a dlouze ten start filmaři napínali :-) Určitě za zajímavost stojí i fakt jak se člověk dokáže vyrovnat s psychickým traumatem z nedávné havárie, co se mu honí hlavou a pak znovu nasednout za volant a vrhnout se opět do tohoto krvavého sportu jak to sám Steve ve filmu nazval :-)(27.5.2013)

Akýsi hraný fikčný dokument, alebo fikčný dokumentárny hraný film z pretekov v Le Mans. Prvý dialóg som zaregistroval myslím až v 37. minúte. Jedná sa o určitý experiment, ale asi najviac chápem Le Mans ako sebaprezentáciu Stevea McQueena a jeho najväčšej záľuby, závodenia. Nie je to primárne výhrada, ale aj najdlhšie reklamy predsa len trvajú kratšie, ako 106 minút. Niektoré scény sú fantasticky nakrútené a zostrihané, ale bez príbehu to akosi nie je ono. Každopádne skvelá príručka pre súčasných televíznych strihačov a kameramanov, pripravujúcich prenosy F1. By the way, prečo nenatočil podobný film aj Paul Newman? Alebo o ňom len neviem?(3.5.2014)

• - Po skutočných pretekoch Le Mans v júni 1970 nasledoval týždeň na odpočinok, a potom začal ten “McQueenov Le Mans“, doprevádzaný množstvom ťažkostí. Plagáty, inzertné plachty a tabule sa odsťahovali na ďalšie preteky, a tak SP museli zohnať od najrôznejších firiem náhrady.Ďalším problémom bol hmyz, ktorý v júnových pretekoch zvykne mohutne znečisťovať prilby, chrániče i autá. Už behom prvých týždňov nakrúcania však všetky mušky zmizli. Museli sa teda dovážať a rozmetať na potrebné miesta, aby účastníci vyzerali, akoby ich „nazbierali“ v rýchlosti 300 km/h. (pravo)

• - Pri nakrúcaní nechýbali ani dramatické okamihy, keď sa neplánovane vznietilo Ferrari Dereka Bella v rýchlosti cez 300 km/h a Bell vyviazol len s ľahkými popáleninami. Keď zasa Porsche 917 s Davidom Piperom vyletelo z trate práve v mieste, kde sa v r. 1969 zabil John Woolfe, a rozlomilo sa na dva kusy, nikto neveril, že by to Piper mohol prežiť. Prežil, ale prišiel pritom o nohu. Výťažok z prvého dňa premietania Le Mans na celom svete mu bol venovaný ako odškodné. (pravo)

• - Steve McQueen se nikdy jako závodník neúčastnil 24 hodinovky v Le Mans, vrcholem jeho závodnické kariéry byl závod 12 hodin v Sebring,u kde startoval s Peterem Revsonem a zvítězil ve své kategorii s třílitrovým Porsche 908/2, celkově byl druhý se ztrátou 23 vteřin za Mario Andrettim na Ferrari. Toto umístění je o to cennější, že ho McQueen vybojoval se sádrou na noze, kterou měl po nehodě na motocyklu z předchozího závodu. (xisp)