Akční / Dobrodružný / Sportovní

USA, 1971, 106 min

Závodění je ŽIVOT. Všechno potom a před tím je ČEKÁNÍ! Myslím, že tato věta v podání hlavního hrdiny ( charismatického Stevena McQueena ) vystihuje celý snímek. Le Mans je poctivý film o jednom z největších automobilových závodů na světě. Filmová pocta především pro všechny, kteří milují vůni benzínu. Film ( nejen ) o překonávání strachu uvnitř sebe samého. Tento " sport " může dělat skutečně pouze člověk milující rychlá kola a celý ten " šrumec okolo " stejně jako tomu bylo v případě tvůrců tohoto snímku. Nevšední zážitek!(22.12.2009)

Hraný film dokumentující jeden závod 24 hodin Le Mans. S minimem dialogů, s maximem zvuků motorů a rytmů srdcí. Zvláště od druhé poloviny adrenalinová podívaná. Vhodné pro řidiče a fanoušky závodů, nevhodné pro ženy. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=mWdhnynpvlY(15.12.2009)

Už som sa niekde zmienil o tom, že nepovažujem za vhodné hodnotiť všetky filmy v jednom koši. Le Mans považujem za dokumentárny film so štipkou pridaného deja. Technicky bravúrne nakrútený zážitok pre milovníkov automobilového športu, ale tým ja nie som. Takže Steve McQueen sa mohol za účinnej pomoci kameramana a strihača aj pretrhnúť a ja som mal pocit, že sledujem nedeľné preteky F1. Na prípadnú otázku, prečo sledujem filmy o pretekoch, ak ma nezaujímajú, je poruke odpoveď naznačená v prvej vete - má 82 % a sú to rovnaké percentá, aké vyjadrujú obľúbenosť napr. Bergmanových filmov.(14.2.2010)

• YURAyura

3/10 - Hm, jako dobovy dokument o LeMns ac dlouhe tak squlele, jako film priserne - mrzi me to uz kvuli tomu, ze Steev je bozi vzdycky - holt nejsem automobilovy fanda... Ale klobouk dolu - jezdit celou dobu (za deste, tmy) v jednom aute a neodvarit ho po cca 50 kolech jak se tomu deje v soucasnych formulich...(12.6.2006)

Pre športových nadšencov záslužilá 24-ková atrakcia dokumentárneho charakteru opisujúce udalosti Le Mans. Veľmi jasný, čitateľný a kontinuálny dej je len akýmsi vítaným bonusom v prehľadnosti samotného závodu. Preto sú aj dialógy skresané na absolútne minimum, vedľajší príbeh síce existuje, ale nijak sa neformuje a kauzálna prepojenosť súkromia a profesionalizmu je taktiež iba na akomsi štartovacom bode. Či konečnom? Že už nič nebráni zapnúť plyn a udrieť tomu?! Perfektná kamera, strih, pozičné uhly, spomalovačky, skrátka efektné vyše 100 minutové číslo, avšak ničím zvlášť neokorenené natoľko, aby som z neho čoby divák esteticky výrazne čerpal.(20.4.2016)

• - Pri nakrúcaní nechýbali ani dramatické okamihy, keď sa neplánovane vznietilo Ferrari Dereka Bella v rýchlosti cez 300 km/h a Bell vyviazol len s ľahkými popáleninami. Keď zasa Porsche 917 s Davidom Piperom vyletelo z trate práve v mieste, kde sa v r. 1969 zabil John Woolfe, a rozlomilo sa na dva kusy, nikto neveril, že by to Piper mohol prežiť. Prežil, ale prišiel pritom o nohu. Výťažok z prvého dňa premietania Le Mans na celom svete mu bol venovaný ako odškodné. (pravo)

• - Enzo Ferrari odmietol spoluprácu. Požiadal o scenár a dostal poznámky, z ktorých sa dočítal, že zvíťazí Porsche – a svoje autá neposkytol. McQueen ich teda päť zakúpil od súkromníkov a niekoľko ďalších nechal zostaviť zo starších podvozkov Lola s motormi Corvette a s karosériou Ferrari. (pravo)

• - Steve McQueen (Michael Delaney) po skončení tohoto filmu již nikdy v autě nezávodil. (Mol)