Viy (festivalový název)

• Kanada

Forbidden Empire

Dobrodružný / Mysteriózní / Thriller / Fantasy

Rusko / Ukrajina / Česko / Německo / Velká Británie, 2014, 127 min

I když jsem byl spokojen, tak Bavova Maska démona pro mne i nadále zůstává nejlepším filmem podle Gogolovy povídky. Na druhou stranu mě potěšilo, že se snímek nezaměřil pouze na (jako mnohá předchozí zpracování) tři hrůzné noci v kostele. Nevím jak vypadá snímek v 3D, ale ve 2D je po formální stránce opravdu povedený. Vizuálně připomene nejlepší fantastické filmy z americké produkce (a to je dobře, a kdo mluví o napodobování, pak chce asi film o několik tříd horší, já ne). Dynamická kamera, působivé exteriéry - již úvodní scéna s pouštěním věnců po vodě má pohádkové kouzlo a vydařené efekty (píšu vydařené, některé jsou horší - letecká scéna s babiznou, jiné lepší - čarodějná noc v kostele. No a? Hobit mě trikově také nenadchnul a to měli na efekty balík peněz). Z některých komentářů je cítit odpor k ruskému filmu (já jim samozřejmě naši okupaci nikdy nezapomenu, ale dokážu se nad to povznést.), což se odráží i v blábolech typu - chybí děj. Jak prosím? Dotyční zřejmě sledovali něco zcela jiného. Pěkné momenty - kočár pronásledovaný vlky, oživlý strom v kostele a hostina s monstry. Kostel na skále, mlha, les, vlnící se rákosí, svíčky, hejna vran. Hudební doprovod více než dobrý! Připomenutí Vesnice a Ospalé díry. Kdyby naši takový film natočili, to by se mnozí plácali po ramenou...(6.11.2014)

• honajz

Možné SPOILERY. Tady někdo viděl Kletbu bratří Grimmů a Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic, a rozhodl se, že využije taky nějakou legendu nebo pohádku, dá jí moderní kabátek, naveze se co to půjde do církve a náboženství, přidá pár triků, akčních scén a hotovo. Jenže z toho vznikl neuvěřitelný mišmaš - film nepůsobí konzistentně, jako by ani sami tvůrci nevěděli, jestli točí komedii, horor, milostný příběh nebo oslavu vědy, a podle toho vypadají i jednotlivé scény, které navíc pro větší srandu přeházeli, aby nešly chronologicky za sebou. Jo, příběh hloupého Chomy tady je, ale tak nějak na přeskáčku, přičemž poslední, třetí noc, v jakémsi deliriu prožije kdoví proč kartograf Jonathan. Ten stíhá milión věcí - píše psaníčka své milované a posílá je po holubech (jen tedy netuším, kdy si k tomu našel čas), odhaluje spiknutí, tajemnou postavu, vraždu, zkoumá starý kostel, tvoří mapy, pere se, utíká, je uvězněn... Fakt macho. A i když tvůrci nakonec chtějí vše logicky vysvětlit, stejně jim tam pár věcí nevysvětlených hapruje (jako třeba ti vlci, co se měnili v dým, a co jim koukaly ven holé kosti žeber) nebo jim tam chybí jakási souslednost děje (kam se třeba tak rychle vypařili studenti, s nimiž vyprávěl ve voze?). Jo, barevně, výtvarně je to pojaté zajímavě, některé triky i jsou povedené, ale nemá to logiku, jednoduchý příběh si sami tvůrci tak zamotali, že se v něm ztratili, a už vůbec neodhadli žánr. Ale ono možná vážně šlo jen o tu kritiku náboženství.(3.5.2016)

Když Bratrstvo kozáků povečeří s Adélou, je z toho digitální taškařice, po jejímž zhlédnutí by Gogol Večer na samotě u Dikaňky neuroticky ukopal Revizora. Natočeno je to nádherně, jen se to kapku vyVíjí ve všechno možné, jen ne Vije. Slovanské krasavice Vijí věnce, digivlci Vyjí potemnělým lesem, sem tam se objeví pařezy z Mrazíka a pohazují si Ivanem a po zakarpatské samohonce může mít jeden príma halušky, až vidí létající Krejzyfrogy. Takže, kdo se těšil na pořádného strašidelného Vije jako já, ať si nakoupí raději verzi z roku 67, kdo na skvěle udělanou kůl pičovinu s mastnými homocopy komických atamanů, ať si omrdá koleno.(14.3.2014)

• Cervenak

"Vij" je taká ruská Ospalá diera. Aj ospalá, aj diera. Predovšetkým - fantastický vizuál. Dekorácie, rekvizity a kostýmy plné nádherných detailov - oddelenie výpravy sa naozaj vyhralo. Dizajn príšer tiež perfektný. Takisto niektoré zábery majú kompozíciu, že by Burton s Gilliamom zaplesali. Lenže čo z toho, keď to má príbeh, ktorý by vystačil na jednu epizódu Supernatural, alebo skôr Ash vs. Evil Dead. Tvorcovia to celkom zbytočne naťahujú na vyše dvojhodinový epos pomocou trikových scén, ktoré sú vlastne pre dej nepodstatné a často vyznievajú skôr smiešne ako strašidelne. Celé je to čudne zostrihané, miestami to má problémy so základnou nadväznosťou záberov a niektoré scény nestihnú vyznieť. Fleming sa tam tiež veľmi nehodí. Veľká škoda, lebo to všetko vyzerá nádherne (kozáci sú skvelé zjavy, všetci do jedného) a s dobrým scenárom a neafektovanými hercami to mohla byť pecka. 5/10(3.1.2016)

• Flaxik

Digitální orgie jsou tady! No, orgie to úplně nejsou, což je jasné v prvních několika sekundách, kdy uvidíte zabijácké číslo 12+. Nevím jestli Gogol zrovna psal Vije jako dětskou povídku (vsadil bych pravou ruku, že ne), ale neobyčejně bystří tvůrci z toho udělali impotentní zábavu "pro celou rodinu", což u evropských filmů znamená, že se bude bavit málokdo. Mělo to celkem spád, ale víc než na tři přihlouplé hvězdy to nejde. A navíc, Jenda Pavel Filipenský nehraje ani v závěrečných titulkách a to jsem četl i seznam kaskadérů! A já se na něj tak těšil. 28.7.2016: Po srovnání s předchůdci Vij (1967) a Sveto mesto (1990) sundávám na 2.(16.3.2014)

• - Celkově pracovalo na filmu 923 lidí. (Dlee)

• - Aby Oleg Štěpčenko dal o svém připravovaném filmu poprvé vědět v roce 2006, kdy natočil za 18 hodin trailer, který se v roce 2007 promívat ve všech ruských kinech.Trailer se dočkal uvedení i přesto, že k filmu nebyl ještě ani napsán scénář. Na filmu se začalo pracovat rok poté a natáčení skončilo až v roce 2012. Původním plánem přitom bylo uvést premiéru v roce 2009. (Dlee)

• - Jedná se o první ruský film, který byl kompletně natočen ve 3D formátu. (Dlee)