Viy (festivalový název)

Forbidden Empire

Dobrodružný / Mysteriózní / Thriller / Fantasy

Rusko / Ukrajina / Česko / Německo / Velká Británie, 2014, 127 min

• PetrPan

Filmová častuška. Děj uhání vpřed jako splašené stádo koní a zadupává veškerou možnou poetiku, která by mohla tu a tam vyrašit. Nedokázal jsem držet krok a tak jsem jen tak znuděně kráčel po stopách v blátě. Teprve když jsem po hodině dorazil do chýše démonů a pohlédl do očí Vije, na chvíli jsem pocítil i lehké vzrušení. Bohužel velmi rychle opadlo a já se zase šoural dál. Konec téhlé bláznivé show už byl naštěstí na dohled.(24.1.2017)

I když jsem byl spokojen, tak Bavova Maska démona pro mne i nadále zůstává nejlepším filmem podle Gogolovy povídky. Na druhou stranu mě potěšilo, že se snímek nezaměřil pouze na (jako mnohá předchozí zpracování) tři hrůzné noci v kostele. Nevím jak vypadá snímek v 3D, ale ve 2D je po formální stránce opravdu povedený. Vizuálně připomene nejlepší fantastické filmy z americké produkce (a to je dobře, a kdo mluví o napodobování, pak chce asi film o několik tříd horší, já ne). Dynamická kamera, působivé exteriéry - již úvodní scéna s pouštěním věnců po vodě má pohádkové kouzlo a vydařené efekty (píšu vydařené, některé jsou horší - letecká scéna s babiznou, jiné lepší - čarodějná noc v kostele. No a? Hobit mě trikově také nenadchnul a to měli na efekty balík peněz). Z některých komentářů je cítit odpor k ruskému filmu (já jim samozřejmě naši okupaci nikdy nezapomenu, ale dokážu se nad to povznést.), což se odráží i v blábolech typu - chybí děj. Jak prosím? Dotyční zřejmě sledovali něco zcela jiného. Pěkné momenty - kočár pronásledovaný vlky, oživlý strom v kostele a hostina s monstry. Kostel na skále, mlha, les, vlnící se rákosí, svíčky, hejna vran. Hudební doprovod více než dobrý! Připomenutí Vesnice a Ospalé díry. Kdyby naši takový film natočili, to by se mnozí plácali po ramenou...(6.11.2014)

• honajz

Možné SPOILERY. Tady někdo viděl Kletbu bratří Grimmů a Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic, a rozhodl se, že využije taky nějakou legendu nebo pohádku, dá jí moderní kabátek, naveze se co to půjde do církve a náboženství, přidá pár triků, akčních scén a hotovo. Jenže z toho vznikl neuvěřitelný mišmaš - film nepůsobí konzistentně, jako by ani sami tvůrci nevěděli, jestli točí komedii, horor, milostný příběh nebo oslavu vědy, a podle toho vypadají i jednotlivé scény, které navíc pro větší srandu přeházeli, aby nešly chronologicky za sebou. Jo, příběh hloupého Chomy tady je, ale tak nějak na přeskáčku, přičemž poslední, třetí noc, v jakémsi deliriu prožije kdoví proč kartograf Jonathan. Ten stíhá milión věcí - píše psaníčka své milované a posílá je po holubech (jen tedy netuším, kdy si k tomu našel čas), odhaluje spiknutí, tajemnou postavu, vraždu, zkoumá starý kostel, tvoří mapy, pere se, utíká, je uvězněn... Fakt macho. A i když tvůrci nakonec chtějí vše logicky vysvětlit, stejně jim tam pár věcí nevysvětlených hapruje (jako třeba ti vlci, co se měnili v dým, a co jim koukaly ven holé kosti žeber) nebo jim tam chybí jakási souslednost děje (kam se třeba tak rychle vypařili studenti, s nimiž vyprávěl ve voze?). Jo, barevně, výtvarně je to pojaté zajímavě, některé triky i jsou povedené, ale nemá to logiku, jednoduchý příběh si sami tvůrci tak zamotali, že se v něm ztratili, a už vůbec neodhadli žánr. Ale ono možná vážně šlo jen o tu kritiku náboženství.(3.5.2016)

Priznám sa, zo začiatku ma to moc nechytilo, aj keď výprava bola celkom pekná. Dlhý čas sa mi to zdalo zbytočne komplikované, atmosfericky slabšie, chaoticky naratívne podané a hlavne zbytočne dlhé. Príbeh mi vlastne začal dávať nejaký zmysel až pri konci. Na druhú stranu sa mi ale páčilo ako sa to v závere rozmotalo a čo nakoniec z toho vzišlo. Prekvapený som bol i úrovňou masiek a trikových efektov - naozaj veľmi slušná práca. Na priemer to stačí. 60/100(27.4.2018)

Slušná pohádka. Film chce být hororem, ale nedaří se mu to, je to temná fantasy s náboženským nádechem, což se dá překousnout. Pochvalu si zaslouží dechberoucí vizuál, parádní masky i kostýmy a slušná atmosféra. Ovšem by neuškodilo film lehce prostříhat, bylo zde pár hluchých míst, což mi místy vadilo, ale na Rusko obdivuhodný výkon. 65%(20.4.2014)

• - Film kvůli 3D rozměru celý přetočen. V souvislosti s použitím nové technologie byl vytvořen nově i propagační trailer. (Dlee)

• - Celkově pracovalo na filmu 923 lidí. (Dlee)

• - Valerij Zolotuchin označil za nejtěžší scénu, ve které musel kouřit přes fajfku. Jak je známo, Valerij v době natáčení již několik let nekouřil. (Dlee)