2Bobule

2Grapes

Komedie / Romantický

Česko, 2009, 94 min

Nevinně o víně po druhé, tentokrát více ztřeštěně. Všechno začíná honičkou, kdy Jirka prchá před svým skoro tchánem, který ho chce zabít, protože mu zneuctil dceru Marii. Tchán v podání Jiřího Krampola na něho pošle nájemného zabijáka Jiřího Korna. Jirka prchne na Moravu ke svému kamarádovi. Tam se za ním vypraví i zabiják. Bohužel se ubytuje u Miroslava Táborského, který mu místo kvalitního vína naservíruje strašný patok. Pak se na Moravu vypraví i rodiče Marie, kteří znají jen název vesnice, ovšem těch vesnic je několik. Takže objíždějí jednu po druhé, až nakonec dorazí do té pravé. Dočkáme se i svatby, kde se bude ochutnávat slámové víno. To bylo něco málo k nástinu děje. Pan Lipský se ve filmu objevuje jako duch, který vždycky Honzovi vyjeví nějakou životní pravdu. Pan Krampol se pěkně předvedl. Měl tu i jednu nechutnou scénu, při které celé kino vybuchlo smíchy, a to bylo, když se šílěně opil a ustlal si v pěstírně žížal a Jana Švandová ho šla hledat. Kachna od Citorenu přežije všechno, i průlet bilboardem. Není divu, protože původně bylo autíčko vyrobeno pro sedláky a nyní je sběratelskou kuriozitou, za kterou se každý s úsměvem otočí. Adámkovo vinařství vyrábí velmi kvalitní víno. Už jsem ho pila. Takže, vím o čem mluvím. Nechávám si ho vždycky pro zvláštní příležitosti. Odcházela jsem z kina s velmi příjemným pocitem. Říkala jsem si, že by klidně mohl vzniknout i třetí díl.(24.10.2009)

• Fr

Žádnej učenej z nebe nespad..... Tereza se k vínu hodí víc jak na zámek a K. Hádek vytváří na vinici křehkou rovnováhu mezi přírodou a člověkem. Bohužel mezi filmem a divákem nikdo nic nevytváří. Teda nic dobrého. Krampol říká ,,kurva“ a spolu s ostatními se snaží vypadat vtipně. Ach ty český scénáře.... VINNÝ SKLÍPEK S T.VOŘÍŠKOVOU ZA POŘÁDNEJ SCÉNÁŘ!!!! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Nevím, jak má vypadat sušárna na ,,slámovku“. 2.) Jsem blázen do pytvořících se českých herců.. 3.) J.Korna jsem neviděl od duetů s Vondráčkovou. 4.) Jsem alkoholik a potřebuju si zošklivit víno. PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(10.5.2010)

• castor

Hodně rozpačitých výrazů jsem během projekce zřejmě vystřídal. Vždyť i ta Krajčova ústřední píseň je složitější, než celý tenhle pokus o situační komedii. První minuty jsem si navíc myslel, že jsem si omylem pustil čtvrtý díl Kameňáku. Řemeslně slušná a atmosférou dokonce velmi příjemná jednička mile překvapila. Dvojka nicméně sklouzla k tak lacinému nevkusu, až je mi za tvůrce hanba. Tomáš Bařina, režisér jedničky, nepovažoval diváky za úplné idioty, nenutil je rudnout hanbou v sedačkách, držel si relativní nadhled a tu a tam bavil. Přiživení na prvním díle je evidentní, každopádně jakým způsobem, tak to je mi záhadou. Na scénu se totiž vrací nejen ústřední trio, ale přichází také (bohužel) Jiří Krampol, Jana Švandová nebo nájemný vrah Jiří Korn. A scénář, který je tak prázdný, až z toho bolí břicho. A z výše zmíněné trojice naskakuje kopřivka. Jen málokdo je přirozený (snad jen Václav Postránecký nebo upozaděná Tereza Voříšková), se zbytkem je to hodně trpké setkání. Nefunguje snad ani jedna linie (snaha zabijáka Tichého, trhliny ve vztahu Honzy a Kláry, otravné mentorování pana Lipského, rádoby situační humor se sousedem, nahánění budoucího zetě). Nestínám hlavu téhle krabicové rychlokvašce jen třeba proto, že je to snazší než chválit, nebo že jde o český film. To vůbec ne. 2Bobule jsou jednoduše dějově mizerné, odfláknuté a absolutně nemyslící na diváka, což mrzí dvojnásob!!(13.9.2011)

• paascha

Kdyby to nebylo o víně, byla by to sračka. Každopádně je dobré vidět, čeho všeho jsou některé hvězdy schpné. Korn, Krampol, Švejdová, Táborský a Duchoslav by měli okamžitě začít dělat něco jiného, protože po tomhle už je nikdo nebude chtít vidět. No, asi všichni by měli dělat něco jiného. Doufám, že nějaké chamtivé hovado vymyslí, že by bylo dobré natočit trojku!(10.5.2010)

• Sobis87

Slabý výtažek z Bobulí_____Říká se, že víno s přibývajícími roky nabývá na kvalitě. Já jsem s přibývajícími hodinami po projekci druhého dílu Bobulí začal nabývat dojmu, že jeho starší bratříček, ač ho nepovažuji za nijak výjimečně vydařené dílo, jako poetický film z vinařského prostředí docela dobře obstál, a že film s takovouto tématikou mohl dopadnout o poznání hůře. Třeba jako jeho volné pokračování s rádoby originálním názvem 2Bobule. _____Z prvních Bobulí se stal nečekaný tuzemský hit pro rok 2007, který se sice nedočkal nijak převratně pozitivních reakcí od domácích kritiků, divákům se ale očividně líbil, a tak si producenti nejspíše řekli, že by nebylo marné znovu užít receptu, který se tak dobře osvědčil a vydělat nějaké ty peníze navíc. Vznikl tak uspěchaný destilát z prvních Bobulí, jehož existenci si nemohu odůvodnit ničím jiným než touhou po penězích diváků, neboť po příběhové stránce 2Bobule nepřinášejí vůbec nic nového, ba dokonce bych si troufl říci, že scenárista v mnoha situacích takzvaně vaří z vody a postavy místo toho, aby někam směřovaly, jen přešlapují na místě a trousí převážně laciné fóry, aby tu příběhovou prázdnotu nějak zamaskovaly._____Scenáristova bezradnost je navíc umocněna křečovitou gangsterskou linií, kdy si Jirka (Lukáš Langmajer), kamarád hlavního hrdiny Honzy (Kryštof Hádek), začne románek s dívkou z mafiánské rodiny, načež je odhalen jejím otcem (Jiří Kramol). Jirka pak prchá před rozzuřeným mafiánem právě za Honzou do moravských vinic a svým nevypočitatelným a dětinským jednáním tak naruší Honzův jinak poklidný vztah s Klárou (Tereza Voříšková), která má problém tolerovat Jirkovo impulzivní chování. Celou situaci navíc zkomplikuje příjezd zabijáka Tichého (Jiří Korn), který má na přání mafiánského bosse Jirku zabít, což nakonec vyústí v řadu nijak vynalézavých pokusů o vraždu, které místo toho, aby pobavily, spíše vzbuzují lítost nad nevynalézavostí tvůrců. Největší přešlap ze strany tvůrců ale vedle nešťastného obsazení pánů Jiřího Krampola a Jiřího Korna, kteří v některých situacích podávají téměř amatérské výkony, spatřuji v začlenění jakýchsi snových sekvencí do příběhu, v nichž se postavě Honzy zjevuje jeho mrtvý děda, aby se s ním podělil o nějaké to moudro. Takové scény jsou pro příběh naprosto nepodstatné a zdá se mi, že se ve filmu vyskytují jen proto, aby se na plátně mohl znovu objevit Lubomír Lipský, který Honzova dědu hrál už v prvním díle. _____Abych ale jen nekritizoval, musím uznat, že po vizuální stránce jsou 2Bobule celkem příjemnou podívanou. Kameraman Klaus Fuxjager plně využívá krás moravského kraje a pokud je na tomto filmu opravdu něco poetického, jsou to právě prosluněné záběry jihomoravské krajiny. Něčeho takového se nám ale dostalo už v prvních Bobulích, které byly i lépe napsané a o poznání zábavnější. 40%(3.11.2009)

• - Natáčení 2Bobulí začalo na přelomu května a června v okolí Prahy. Poté se celý štáb přesunul na stěžejní a velmi očekávanou část natáčení do slunné oblasti vinic a sklípků jižní Moravy, kde se převážná část komedie o víně pochopitelně odehrává. Ke konci se filmaři znovu vrátili do středních Čech, kde v obci Mořinka u Prahy vznikaly některé interiérové záběry a pro velké finálové scény celého filmu se štáb přesunul do lomu. [Zdroj: Bioscop] (POMO)

• - Rozpočet filmu 2Bobule je 25 milionů korun. (POMO)

• - V titulcích na začátku filmu špatně uvedeno Jiří Skopeček místo Jan Skopeček. (hermiona)