Český mír

Czech Peace

Dokumentární / Komedie

Česko, 2010, 89 min

Velmi pozoruhodný časosběrný náhled na situaci týkající se radaru v Brdech. Pánové Klusák a Remunda sledují pohledy a stanoviska několika jedinců, kteří stojí na obou táborech. Debaty s Georgem Bushem, názory aktivních zástánců i odpůrců z řad známých umělců a lidu, vytváří z toho dokumentu, celkem slušnou show, která rozhodně vede k zamyšlení a utvoření si obrazu svého na danou situaci. Za mě 3,5 hvězdy zaokrouhleno dolu, jelikož opět, stopáž je neúprosná.(27.2.2011)

[FF 2011, Bratislava] Vynikavé naštrbenie ideológie. Jak nezvrchovaného ľudu, tak politických subjektov a takisto nosná zámienka na zhadzovanie "objektívnosti" zo strany obrnených chytrákov. Demokracia (D1) versus Demagógia (D2), je úplne jedno z akého úhlu sa na to pozeráme, je šuma fuk či ide o radar, etnické alebo iné vachrlaté otázky a nezíde ani na tom, kto je v danej situácii nositeľom onej pravdy, pretože väčšina ju aj tak rada prekrúca-narába s ňou len podľa toho ako sa jej hodí. Volič (V1) versus Volený (V2), je zcela jasné, že každá strana bráni hlavne svoje záujmy, nazerá na ne predovšetkým jednosmerne, má v ich bránení "vždy" pravdu. Mätúcim popisom => V1 na základe D1 prístupi k voľbám aby po ich skončení mohol šíriť D2 s odvolávaním sa na D1. V2 vďaka aktivite V1 počas produktívnych sezón hlása D1, ale hneď pri prvom zaváhaní neváha podsúvať D2. Bezzmyselnou rovnicou => V1+V2=D1+D2. Môžeme prenášať, škrtať, krátiť, deliť, sčítať, odčítať, skúšať pomocné výpočty, napriek tomu riešenie ani výsledok nenesie bližšie vysvetlenie-je to blbosť. Rovnako ako mylná domnienka o nedotknuteľnej pravdivosti vlastného úsudku. Záleží len na tom, kto má aké postavenie, koho sa čo dotýka a hľa anabáza je vonku-preťahovanie lanom "is on". Vít Klusák/Filip Remunda tieto okolnosti vítajú a cirkus na i mimo Brdského "Peacelandu" zo zálohy znamenito ohlodávajú. To zapríčiňuje pohodlnejšiu odťažitosť, ale zasa prináša cenenú nezaujatosť (sic je zreteľné k čomu inklinujú viacej). Vybraná vzorka opýtaných respondentov či len voľné zachytenie prebiehajúcich jednaní, konfliktov, protestov mi asociuje s rozsiahlym "fish marketom Pike Place" v centre Seattlu. Identický ruch na pozadí nekultivovaného prekrikovania sa obchodníkov za účelom predaja tisíca mŕtvych-morských plodov s tým rozdielom, že tu nejde iba o kšeft, ale aj o kontrolu, netýka sa to zheblých potvôr, ale živých ľudí. Oboje vzbudzuje úsmevné posunky úst, oboje pri podrobnom zahľadení nasiera. Zasmejme a zanadávajme si spoločne, "Český mier" nám to umožňuje.(3.4.2011)

těžko říct... to, že radar byl podle všeho nesmyslným projektem, který by našemu státu asi příliš neprospěl, a že nešlo o nijak zásadní obranný projekt, potvrzuje i ustoupení z tohoto záměru. Ale tvůrci často argumentují ne úplně přesvědčivě, pobíhání v lese nudí, někdy jsou velmi sugestivní a někdy zase zbytečně tlačí na pilu, kde je to není třeba (například otázky na mluvčího VP)... vzhledem k tématu šlo vytěžit dle mého názoru mnohem více a působit dojmem, který by nepůsobil podobně demagogicky, jako chování druhé strany barikády.(19.2.2011)

Pánové Klusák / Remunda jsou zkrátka lidmi, kteří jsou mi svou tvorbou blízcí. Ano, přestože do natáčení dokumentu jakoby nezasahují a nabízejí nám pohled z obou stran - umějí to tak, že zcela určitě divákovi podbízejí tu pravdu, kterou oni považují za správnou, čímž porušují žánr dokumentu. Někomu by to mohlo vadit, já - protože oba dva pány považuji za inteligentní a poměrně se s jejich názory ztotožňuji - s tím problém nemám a velice se u jejich filmů bavím. Styl, jakým natáčí, bych nazval jako "dokumedie". :)(3.5.2011)

• Smileface

Hodně nadhodnocené. Po velmi dobrém Českém snu natočilo duo Klusák/Remunda jen průhlednou protiamerickou agitku vypovídající o debilitě českého národa. Stará babička pravděpodobně pod vlivem 40 let trvající nenávisti vůči usa žvatlá neohrabaně sousloví "AMIGOHOME" za podpory všech ostatních vidláků a známého hladovskáře Jana Tamáše, který ve své vizi multukulturní mírově socialistické společnosti naprosto ztratil smysl pro realitu...(23.3.2011)

• - V počátcích se tvůrci rozhodovali, zda budou točit film o radaru nebo o kauze Kuřim. Z důvodu časové náročnosti nemohli nebylo možné točit dva filmy najednou, a tak se rozhodli pro tu příjemnější variantu. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

• - Téma písně "Rozvíjej se poupátko" bylo zvoleno jako metafora "pohádky" o radaru. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

• - Natáčení dokumentu začalo již 1. 7. 2007. Premiéra byla původně plánována na podzim 2008, avšak protáhla se až do roku 2010. (Zdroj: ČSFD.cz)