Český mír

Czech Peace

Dokumentární / Komedie

Česko, 2010, 89 min

Otázka radaru v České republice dodnes dokáže vyvolat vlnu emocí, čehož je tento dokument skvělým důkazem. Možná je to dobře. Český mír toho má s Českým snem mnohem víc společného, než jen své tvůrce, Remundu a Klusáka, nebo název. Oba dokumenty vypovídají o honbě za čímsi přízračným - v Českém snu se davy derou do neexistujícího hypermarketu, Český mír vypovídá o lidech, kteří buď fanaticky chtějí nebo nechtějí na území Brd americký radar. Jak dnes víme, tak neexistující. Lidé z obou stran působí jako komické figurky, v případě obhájců radaru bohužel až příliš dávají najevo své emoce, nechávají se strhnout a naprosto nejsou schopni argumentovat. Odpůrci radaru jsou svými aktivitami taktéž směšní, ať už je to lesník z blízké vesnice, nebo členové Greenpeace, kteří si v Brdech založí stát Peaceland. Ale zatímco Český sen měl jakousi obecnou platnost pro celou západní-konzumní společnost, Český mír je podle mě pro cizince dost nepochopitelný. Ústřední myšlenka, v tom trochu zaniká. A tou myšlenkou míním to, že lidi se bijí za něco, čemu vůbec nerozumí. Ti, co radar chtějí, ho totiž chtějí obvykle jen z důvodu svého proamerikanismu, logické argumeny pochopitelně chybí. Naprosto dokonale shnilou třešničku na dortu tvoří Jiří Krytinář, který argumentuje pro radar tím, že při natáčení Letopisů Narnie poznal "americký lid" a ví tedy, že jsou to skvělí lidé. Na druhé straně barikády naopak starosta Jan Neoral (ČSSD), který neváhá vystupovat na akcích komunistů..!(28.4.2010)

Na jednu stranu jsem byl ideálním divákem filmu. Celá kauza šla dokonale mimo mě a neměl jsem na ni předem žádný názor. Na druhou stranu se mnou tvůrci nepočítali, protože předpokládali, že každý ví, kdo je nějaký Bursík, případně další politici. Což já nevím a chvíli mi trvalo, než jsem se v tom zorientoval. Sympatické je, že se autoři poctivě snažili dávat prostor oběma stranám. Že z toho jedni vyšli jako blbci, už není jejich chyba. Někteří aktéři vypadali inteligentně, jiní působili směšně a Ivan Martin Jirous předvedl čirou idiocii. Ale film je to zajímavý a kupodivu i zábavný.(23.6.2010)

Až mrazivě smutný dokument. Respektuju všechny názory na radar, sám jsem jeho odpůrce, i když z jiného důvodu, než jakým argumentovala většina, nicméně co jsem tady viděl bylo neuvěřitelné z obou stran. Na jedné straně tupej Topolánek, kterého se zeptáte na A a on odpoví na B, přes všechny ty komouše a greenpeace jejichž počínání a motivaci jsem dosud nepochopil (asi touha zviditelnit se) až po tiskového mluvčího, který jediný co řekne je "Bez komentáře." Jinak tento dokument pro mě přinesl mnoho nových poznatků jako třeba, že USA poskytla ČR nemalou částku na propagaci radaru, nebo že Martin Bursík nepozná vlaštovku. Z hlediska výpovědní hodnoty má u mě dokument plný počet.(19.6.2011)

absurdní polodokumetnárně-polokomediální forma umě zlehčuje vážnou a tolik diskutovanou problematiku nejen v rámci našeho národa "hrdých pepíků"... přes autorskou jednostrannost je třeba se přenést a nehledat argumenty pro radar, jelikož by na úkor zvýšení výpovědní hodnoty klesla zábavnost tohoto snímku... klusák s remundou u mě zase bodují. 90%. [Festival nad řekou, 2010](9.8.2010)

Vzhledem k tomu, že jsem proti jakýmkoliv americkým (či jiným) radarům a základnám na našem území, shledávám tento dokument jako trefný a potřebný k přemýšlení a celkovému otevření mysli.. I když...je fakt, že je zde k vidění tolik blbosti, že to až nutí k smíchu... Jinak to nijak zvláště skvěle natočené není..ale to zde není důležité.(24.2.2011)

• - Vedle aktivistů a odpůrců radaru musel čelit zásahu vojenské policie i štáb. (hippyman)

• - Americká docu-pop-star, Michael Moore, který v New Yorku v roce 2005 uváděl premiéru Českého snu, přislíbil, že pakliže s propagací svého nového filmu dorazí i do České republiky, tak film Český mír mediálně podpoří. Zároveň hodlá filmu pomoci s distribucí v USA. [zdroj: Arts Marketing] (POMO)

• - Hudbu k filmu vytvořila kapela Midi Lidi. (POMO)