Český mír

Czech Peace

Dokumentární / Komedie

Česko, 2010, 89 min

Myslím, že to chlapci zvládli tak napůl. Sestříhané je to jakštakš dobře, i když ta ruční kamera byla znatelně ruční (rozklepaná, odtažitá). Je to zvláštní, ale u Moorovských filmů ruční kameru takřka neregistruju, jak dobře je to zvládnuté. Dokázal bych si představit víc hudby. Na jistých místech to úplně vybízelo k nějaké písničce nebo pochodovému songu, na místo neustálých otravných výstřelů. Námět je výborný, dostatečně zajímavý, jen se obávám, že příliš vtipné nebo dokumentární to nebylo. Všeho tak nějak po troškách. Ale svůj účel to docela splnilo - zmapovat veškeré dění okolo radaru. Takže za 3 hvězdičky.(7.12.2010)

• Master19

S odstupem času vyznívá prázdnota dokumentu, který už dnes, pár let od události prakticky nemá co říct. Dobře patrné je pouze to, jak se na historicky nevýznamné události dokáže pár lidí zviditelnit (teď rozhodně nemám na mysli tvůrce). Pak jsou zajímavé záběry např. z oválné pracovny či z jednání s generálem. Ty mají dobrou informační hodnotu, tam se přeci jen nedostane každý.. Druhým aspektem je potom prazvláštní hemžení ubožáků a neschopů, kterých se vždycky na takovou věc nalepí hromada. To tento dokument zachycuje perfektně.(3.4.2013)

Jasně, že dokument sleduje především mediální obraz věci, ne věc jako takovou (je zajímavý, jak se právě tahle rovina stává čím dál víc svébytnou sama o sobě, skoro víc než samotná podstata věcí, kterých se týká), přesto mi tam chybělo trochu více zasvěceného slova k jádru věci. Případně bych uvítal, kdyby autoři lidi jako Chomsky nebo Postol oslovili přímo. Má to sice působit jako autorský odstup, ale trocha více vlastního vkladu by neškodila. Ale oceňuju, že ten projekt vůbec vzniknul a byl dotaženej do konce. Jo, ještě bych z fleku vyrazil tu krávu z ČT, co se snažila (asi) Tamáše strikně dovést k tomu, že je pod vlivem prachů z Ruska. "A kdo Vám financoval cestu? - Nějak takhle to bylo: "Můžete vyloučit, žer nejste, třeba i nevědomě, nástrojem propagandy z Ruska?" - Jak řikám, jestli si takhle představuje novinařinu, nemá s mikrofonem v ruce co dělat. Otázka samozřejmě je, jestli to bylo z její vůle nebo dostala befehl (silně mi připoměla jinou krávu z ČT, co pro změnu zpovídala Václava Dvořáka, autora Uloupeného Kosova, jejíž první otázka byla "Jak jste mohl natočit tak tendenční film?" - to je nějaký interview?).(10.5.2010)

Na příkladech těch směšných vidláckých individuí film pěkně popisuje jeden současný (a nikoli jen současný) český nešvar, totiž mít názor na všechno. Každý si o všem něco myslí a halasně o tom mluví, ačkoli ve skutečnosti ... ví prd. Český mír velice sympaticky dává prostor k zesměšnění těm, kteří si jej zaslouží, bohužel jako jeho divák jsem si tou koncentrovanou blbostí spíše zkazil odpoledne. Každopádně povšimnutí hodný kousek.(18.2.2011)

Otázka radaru v České republice dodnes dokáže vyvolat vlnu emocí, čehož je tento dokument skvělým důkazem. Možná je to dobře. Český mír toho má s Českým snem mnohem víc společného, než jen své tvůrce, Remundu a Klusáka, nebo název. Oba dokumenty vypovídají o honbě za čímsi přízračným - v Českém snu se davy derou do neexistujícího hypermarketu, Český mír vypovídá o lidech, kteří buď fanaticky chtějí nebo nechtějí na území Brd americký radar. Jak dnes víme, tak neexistující. Lidé z obou stran působí jako komické figurky, v případě obhájců radaru bohužel až příliš dávají najevo své emoce, nechávají se strhnout a naprosto nejsou schopni argumentovat. Odpůrci radaru jsou svými aktivitami taktéž směšní, ať už je to lesník z blízké vesnice, nebo členové Greenpeace, kteří si v Brdech založí stát Peaceland. Ale zatímco Český sen měl jakousi obecnou platnost pro celou západní-konzumní společnost, Český mír je podle mě pro cizince dost nepochopitelný. Ústřední myšlenka, v tom trochu zaniká. A tou myšlenkou míním to, že lidi se bijí za něco, čemu vůbec nerozumí. Ti, co radar chtějí, ho totiž chtějí obvykle jen z důvodu svého proamerikanismu, logické argumeny pochopitelně chybí. Naprosto dokonale shnilou třešničku na dortu tvoří Jiří Krytinář, který argumentuje pro radar tím, že při natáčení Letopisů Narnie poznal "americký lid" a ví tedy, že jsou to skvělí lidé. Na druhé straně barikády naopak starosta Jan Neoral (ČSSD), který neváhá vystupovat na akcích komunistů..!(28.4.2010)

• - Natáčení dokumentu začalo již 1. 7. 2007. Premiéra byla původně plánována na podzim 2008, avšak protáhla se až do roku 2010. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Téma písně "Rozvíjej se poupátko" bylo zvoleno jako metafora "pohádky" o radaru. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

• - Hudbu k filmu vytvořila kapela Midi Lidi. (POMO)