Český mír

Czech Peace

Dokumentární / Komedie

Česko, 2010, 108 min

Fascinovalo mě slovo "přesvědčit," které bylo ve filmu několikrát použité, vypadalo to, jako že ho někteří považují za synonymum k "donutit." Autorské duo tentokrát svět, zobrazený ve filmu, v podstatě nevytváří a je to na intenzitě dopadu na diváka znát. Jinak pro celou tuhle situaci u nás je typická scéna, kdy poněkud unavenému Ivanu Martinovi Jirousovi povídá jeden člověk z hnutí Stop základnám: "Vy jste určitě protestoval proti ruskejm raketám?" Načež ho začnou poučovat o demokracii...a pak si nezkuste přemýšlet o tom Magorovým výroku TENTO NÁROD JE Z OSMDESÁTI PĚTI PROCENT BLBEJ JAK HOVNO. 70%.(3.1.2011)

,,UŽ TOHO MÁME DOST, BÝT PŘEDMĚTEM CIZÍCH SNŮ! JE NAČASE MÍT ZASE SNY VLASTNÍ!“..... Vojenský újezd Brdy, kóta 718, místo kde NEBUDE radar. JSME OPRAVDU NÁROD BLBEJ JAK HOVNO? V Českým snu, si z nás tvůrci udělali prdel. Znemožnili nás. Ale tady? Sice taky často vypadáme jako idioti, ale smát se politickýmu názoru mi připadá nekorektní. Mítinky, kongresy, tiskovky, Bílý dům, V.Moravec a jeho otázky a nakonec partyzánská akce. Komplexní žurnalistika, která má za cíl...?? Nevím…. Pobavit? Shrnout sled událostí? POLITIKA JE SVINSTVO. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Byl jsem pro radar! 2.) Byl jsem proti radaru. 3.) Na radar nemám názor. 4.) Chci se stát aktivistou ,,NE ZÁKLADNÁM“. 5.) Nevím, jak ,,básní“ básník Ivan Martin Jirous. 6.) Jsem vojenský policista č.1859. PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(30.11.2010)

• Skip

Dokument, který zmapoval odpor proti americkému radaru v Brdech, ale nepřinesl prakticky vůbec nic, co už by divák dávno nevěděl z různých médií. Podle mě takový skoro až zbytečný počin.(26.10.2011)

Otázka radaru v České republice dodnes dokáže vyvolat vlnu emocí, čehož je tento dokument skvělým důkazem. Možná je to dobře. Český mír toho má s Českým snem mnohem víc společného, než jen své tvůrce, Remundu a Klusáka, nebo název. Oba dokumenty vypovídají o honbě za čímsi přízračným - v Českém snu se davy derou do neexistujícího hypermarketu, Český mír vypovídá o lidech, kteří buď fanaticky chtějí nebo nechtějí na území Brd americký radar. Jak dnes víme, tak neexistující. Lidé z obou stran působí jako komické figurky, v případě obhájců radaru bohužel až příliš dávají najevo své emoce, nechávají se strhnout a naprosto nejsou schopni argumentovat. Odpůrci radaru jsou svými aktivitami taktéž směšní, ať už je to lesník z blízké vesnice, nebo členové Greenpeace, kteří si v Brdech založí stát Peaceland. Ale zatímco Český sen měl jakousi obecnou platnost pro celou západní-konzumní společnost, Český mír je podle mě pro cizince dost nepochopitelný. Ústřední myšlenka, v tom trochu zaniká. A tou myšlenkou míním to, že lidi se bijí za něco, čemu vůbec nerozumí. Ti, co radar chtějí, ho totiž chtějí obvykle jen z důvodu svého proamerikanismu, logické argumeny pochopitelně chybí. Naprosto dokonale shnilou třešničku na dortu tvoří Jiří Krytinář, který argumentuje pro radar tím, že při natáčení Letopisů Narnie poznal "americký lid" a ví tedy, že jsou to skvělí lidé. Na druhé straně barikády naopak starosta Jan Neoral (ČSSD), který neváhá vystupovat na akcích komunistů..!(28.4.2010)

Z tohoto dokumentu se dozvíme dvě zásadní skutečnosti. George W. Bush chce na fotografiích vypadat dobře a spousta lidí neví, co by roupama dělali. A tak třeba zakládají v lese nový stát, neobratně stříhají ostnatý drát nebo točí hudební klip k písni, která oslavuje kus vojenské techniky. Pánové Klusák a Remunda opět bez komentáře a většinou s nadhledem (občas jim to uklouzne do protiradarového nádechu) zdůraznili lidskou hloupost. Je to možná místy smutné, ale pořád je zábavné se na to koukat.(28.12.2010)

• - Americká docu-pop-star, Michael Moore, který v New Yorku v roce 2005 uváděl premiéru Českého snu, přislíbil, že pakliže s propagací svého nového filmu dorazí i do České republiky, tak film Český mír mediálně podpoří. Zároveň hodlá filmu pomoci s distribucí v USA. [zdroj: Arts Marketing] (POMO)

• - Prvním podnětem pro natočení dokumentu byla návštěva G. W. Bushe v Praze v květnu 2006. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

• - Natáčení dokumentu začalo již 1. 7. 2007. Premiéra byla původně plánována na podzim 2008, avšak protáhla se až do roku 2010. (Zdroj: ČSFD.cz)