Český mír

Czech Peace

Dokumentární / Komedie

Česko, 2010, 89 min

Myslím, že to chlapci zvládli tak napůl. Sestříhané je to jakštakš dobře, i když ta ruční kamera byla znatelně ruční (rozklepaná, odtažitá). Je to zvláštní, ale u Moorovských filmů ruční kameru takřka neregistruju, jak dobře je to zvládnuté. Dokázal bych si představit víc hudby. Na jistých místech to úplně vybízelo k nějaké písničce nebo pochodovému songu, na místo neustálých otravných výstřelů. Námět je výborný, dostatečně zajímavý, jen se obávám, že příliš vtipné nebo dokumentární to nebylo. Všeho tak nějak po troškách. Ale svůj účel to docela splnilo - zmapovat veškeré dění okolo radaru. Takže za 3 hvězdičky.(7.12.2010)

Na jednu stranu jsem byl ideálním divákem filmu. Celá kauza šla dokonale mimo mě a neměl jsem na ni předem žádný názor. Na druhou stranu se mnou tvůrci nepočítali, protože předpokládali, že každý ví, kdo je nějaký Bursík, případně další politici. Což já nevím a chvíli mi trvalo, než jsem se v tom zorientoval. Sympatické je, že se autoři poctivě snažili dávat prostor oběma stranám. Že z toho jedni vyšli jako blbci, už není jejich chyba. Někteří aktéři vypadali inteligentně, jiní působili směšně a Ivan Martin Jirous předvedl čirou idiocii. Ale film je to zajímavý a kupodivu i zábavný.(23.6.2010)

Z tohoto dokumentu se dozvíme dvě zásadní skutečnosti. George W. Bush chce na fotografiích vypadat dobře a spousta lidí neví, co by roupama dělali. A tak třeba zakládají v lese nový stát, neobratně stříhají ostnatý drát nebo točí hudební klip k písni, která oslavuje kus vojenské techniky. Pánové Klusák a Remunda opět bez komentáře a většinou s nadhledem (občas jim to uklouzne do protiradarového nádechu) zdůraznili lidskou hloupost. Je to možná místy smutné, ale pořád je zábavné se na to koukat.(28.12.2010)

Jasně, že dokument sleduje především mediální obraz věci, ne věc jako takovou (je zajímavý, jak se právě tahle rovina stává čím dál víc svébytnou sama o sobě, skoro víc než samotná podstata věcí, kterých se týká), přesto mi tam chybělo trochu více zasvěceného slova k jádru věci. Případně bych uvítal, kdyby autoři lidi jako Chomsky nebo Postol oslovili přímo. Má to sice působit jako autorský odstup, ale trocha více vlastního vkladu by neškodila. Ale oceňuju, že ten projekt vůbec vzniknul a byl dotaženej do konce. Jo, ještě bych z fleku vyrazil tu krávu z ČT, co se snažila (asi) Tamáše strikně dovést k tomu, že je pod vlivem prachů z Ruska. "A kdo Vám financoval cestu? - Nějak takhle to bylo: "Můžete vyloučit, žer nejste, třeba i nevědomě, nástrojem propagandy z Ruska?" - Jak řikám, jestli si takhle představuje novinařinu, nemá s mikrofonem v ruce co dělat. Otázka samozřejmě je, jestli to bylo z její vůle nebo dostala befehl (silně mi připoměla jinou krávu z ČT, co pro změnu zpovídala Václava Dvořáka, autora Uloupeného Kosova, jejíž první otázka byla "Jak jste mohl natočit tak tendenční film?" - to je nějaký interview?).(10.5.2010)

Opravdu spíš komedie, než dokument. Na celou problematiku vyslechneme jen málo zasvěcených názorů, většinu tvoří ,,lidé z davu", lidé, kteří čím méně vědí, o čem mluví, tím víc křičí a tím víc se vztekají. Režiséři tentokrát s realitou moc nemanipulují, jen staví zapnutou kameru před lidi a spoléhají na to, že se ztrapní sami. A vychází jim to perfektně. Z pestré plejády české trapnosti (lecos by snad ani Forman nevymyslel) vybírám jen to, co mě pobavilo (a vytočilo) nejvíc: Muž při krájení špeku: ,,Joo, až bude radar, takhle dobře se mít nebudeme!", ,,Greenpeace jsou dobrý lidi, bojujou proti velrybám.", ,,Amí gó homé - ty americký filmy, to je jako když kráva sere do vody a dělá to plesk plesk plesk. To řikali u nás na vsi!", ,,Tady je Peaceland, tady se nikdo nemusí legitimovat!"(18.6.2010)

• - Natáčení dokumentu začalo již 1. 7. 2007. Premiéra byla původně plánována na podzim 2008, avšak protáhla se až do roku 2010.

• - Vedle aktivistů a odpůrců radaru musel čelit zásahu vojenské policie i štáb. (hippyman)

• - Hudbu k filmu vytvořila kapela Midi Lidi. (POMO)