Pět let od premiéry kultovní dokumentární hyperkomedie ČESKÝ SEN přicházejí její autoři do kin s novým filmem. Po dvou letech natáčení a roce ve střižně představí svůj nový – neméně kontroverzní – film o české, občanské, mediální a politické válce, v níž se svedla bitva o americký radar v Brdech. Autoři film ČESKÝ MÍR ambiciózně nazývají „portrétem české společnosti 20 let od sametové revoluce“. Žánrově ho opět charakterizují jako dokumentární komedii a dodávají, že tentokrát bude navíc napínavá. (oficiální text distributora)

Trailer

Zeck

Nadhodnocené, jak prase. Tento dokument je možná svižným, ale pouze střihem, obsahem je prázdný, točen náhodně a pak poslepován. Tvůrci jsou evidentně proti radaru a je to vidět. Svojí polárnost se snaží skrýt za to, že v dokumentu neřeknou ani slovo a úsudek "nechají" na divákovi, ale záběry, které mu předhazují mu ani jiný, než jejich nabídnout nemůže. "Proti radaru": klasický dobrák z vesnice, který je poctivý, má rodinu, spoustu aktivit. "Pro radar": hajzl, co je podplacenej tupoun, vlezdoprdelka, nebo podnikatel s vedlejšími zájmy. Aby se neřeklo, že tvůrci někomu uškodili, přidalo se pár záběrů důchodců s rozvinutou schizofrenií, co řvou "Ami go home". Není to ani vtipné a po skončení jsem si řekl, že dementní jsou obě strany. Je legrační, jak jednoduchý tento národ je, imaginární malicherností, jako je radar se nechají vyprovokovat masy, ale pokud by sem zítra vtrhlo cizí vojsko, nikde neuvidíte ani nohu. 40% 07.11. 2010 ()

L-V

Na rozdíl od Českého snu, ve kterém Klusák s Remundou vystupovali jako iniciátoři děje, je v Českém míru jejich dokumentaristická role omezena jen na pouhý záznam událostí a mediálního obrazu této kauzy. Právě ta jejich jistá urputnost ve snaze o vlastní neangažovanost v celé věci mě v průběhu sledování dost iritovala, protože se tvůrci (celkem očekávaně) nedokázali zcela zbavit vlastního pohledu na věc a v některých pasážích je to dost znát. Každopádně jako připomínka budoucím generacím, aby věděly, čím se česká společnost zabývala v druhé půli 1. desetiletí 21. století, tento dokument poslouží dobře a já jen doufám, že budoucí generace tu koncentrovanou trapnost a maloměšťáctví ustojí, neboť já sám jsem měl zhruba od poloviny filmu neodbytnou tendenci sledování předčasně ukončit... ()

campix

Po fenomenálním Českém snu tvorba Klusáka a Remundy docela upadá. Radši ani nemluvím o momentálním Daliborkovi. Český mír se zabývá nyní již hodně vousatou story ohledně amerického vojenského radaru v čechách, který rozproudil emoce všech zúčastněných. Klusák s Remundou chtějí mermomocí něco ukázat a i když si vyloženě nevybírají stranu konfliktu, tak se pouštějí do hodně účelných skoro až inscenací. Hodně mi to připomíná Michaela Moora, který také pokládá správné otázka, ale na špatných místech a příliš účelně na to, aby měl dokument ve finále nějakou zajímavější vypovídající hodnotu. Po chvilce se také omrzí skřehotání všech vesnických odpůrců a příznivců v důchodovém věku. Nic objevného. ()

DivX

Dokumentární film o výstavbě radaru v Čr v Brdech natočený režiséry Vítem Klusákem a Filipem Remundou. Pravda o tom jak nás český stát klame a obchází. Pravda o tom co si o nás myslí Amerika. A v neposlední řadě, pravda o „pravdě“! PS: Nej. hláška z filmu (u které jsem si musel jít vyměnit plínu), kterou z huby vypustil Kalvaňa, při rozhovoru s lidem: O stavbě nebudete rozhodovat vy (lid), ale nýbrž parlament a prezident. 80% ()

SaNcHeZ_cz

Ačkoliv se Český mír co do kvalit nesrovná prvotině autorů, myšlenka poukázání na způsob myšlení lidí a politiků je naprosto stejně skvěle realizovaná. Ačkoliv tak přichází pomyslně pět minut po dvanácté, určitou výpovědní hodnotu o celém procesu nese. Plus pro to, že jako důkaz o tom, že například pan Vondra je "blbej jak hovno". ()

• Americká docu-pop-star, Michael Moore, který v New Yorku v roce 2005 uváděl premiéru Českého snu, přislíbil, že pakliže s propagací svého nového filmu dorazí i do České republiky, tak film Český mír mediálně podpoří. Zároveň hodlá filmu pomoci s distribucí v USA. [zdroj: Arts Marketing] (POMO)
  • Téma písně "Rozvíjej se poupátko" bylo zvoleno jako metafora "pohádky" o radaru. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)
  • Prvním podnětem pro natočení dokumentu byla návštěva G. W. Bushe v Praze v květnu 2006. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

Související novinky

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

Festival Finále v Plzni zahájí Český mír

18.04.2010

Festival českých filmů Finále 2010 se letos uskuteční od 18. do 24. dubna. Zahajovacím filmem bude v předpremiéře uvedený dokument Český mír režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy. Festival v… (více)