Český mír

Czech Peace

Dokumentární / Komedie

Česko, 2010, 108 min

Klusák a Remunda dovedou být mnohem přesvědčivější než notorický manipulátor Moore, bohužel i oni občas citelně podléhají zaujatosti a ztrácejí ten hřejivý nadhled, z nějž vylézají všichni zúčastnění jako zoufalí demagogové, pitomci a komedianti... kromě Magora samozřejmě, ten má jako vždy pravdu. Parádní materiál pro kritiku ideologie - tou je totiž ten prázdný kus země doslova nasáklý, ať už na něm blábolí vojenská policie nebo skotačí lesní elfové z Greedpeace. A Magorova sociologická evaluace českého národa... tu tesat.(31.1.2011)

• neoBlast

Od této autorské dvojice jsem čekal přece jenom trochu sofistikovanější zásah než je pseudokauza kolem nějakého radaru v mém okolí. A honit se přes 100 minut s myslivci po lese a vyjednavači po Washingtonu mi přijde jako naprostá ztráta času. Nebo jsem tu chytrou metaforu na téma zbytečnost neprokoukl? 35 %(16.2.2011)

Hezká ukázka toho, jak jsme názorově nejednotní, což je dobře, protože každý má právo na svůj názor, ale je trochu smutné vidět, jak si lidé stojí za názorem a ani neví proč. Ale tohle k tomu také patří. Lidé mají právo na názor, i když vlastně neví proč, ale je asi důležité ho mít. Je na vás, jaký názor si uděláte.(4.10.2016)

A je to. Naštvali jsme se, pohádali jsme se, ztrapnili jsme se, byli jsme v televizi, byli jsme v novinách, natáčeli jsme oslavné písně a videoklipy, demonstrovali jsme, přirovnávali jsme kdekoho ke kdekomu a cosi k čemusi, vzpomínali jsme i prorokovali, lezli jsme do zadků a bylo nám lezeno... No a nakonec nám to všechno splasklo. Radar nestojí. A my máme ten náš vysněný mír. Skvělá komedie, která se skutečně stala. 100%(7.4.2011)

Svižně, zábavně a nenuceně jednostranný záznam nejen průběhu jednání o americkém radaru a neutuchajícího odporu ze strany 70% Čechů, ale především pestré škály lidských charakterů v čele s humornými figurkami politiků, tiskových mluvčí vojenské policie a dalších žalostných představitelů vysokých funkcí. Škoda, že tvůrci ještě víc nepřitlačili na pilu a v intencích osvojeného mooreovského počínání (např. syrově nasnímané „partyzánské“ akce několika odvážlivců z Brd, aktivistů a štábu s atmosférickou hudbou čím dál slovutnější skupiny Midi Lidi) neoplývá film nadsázkou ve všech bodech (např. část závěrečného sumírování o síle a nutnosti lidské vytrvalosti by slušel kýčovitější či extrémnější, méně chápavý postoj) či naopak z konceptu na chvíli nevybočí a nepodrobí vyvstávající otazníky podrobnější analýze. Český mír s Českým snem sdílí úroveň i styl zábavy a schopnost hbitě informovat, v menší míře celkovou vyladěnost a kompaktnost konceptu. 7/10 (23. Finále Plzeň - 18.4.10)(29.4.2010)

• - Hudbu k filmu vytvořila kapela Midi Lidi. (POMO)

• - V počátcích se tvůrci rozhodovali, zda budou točit film o radaru nebo o kauze Kuřim. Z důvodu časové náročnosti nemohli nebylo možné točit dva filmy najednou, a tak se rozhodli pro tu příjemnější variantu. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)

• - Téma písně "Rozvíjej se poupátko" bylo zvoleno jako metafora "pohádky" o radaru. [Zdroj: Festival nad řekou] (hippyman)