Šejdrem (TV film)

Komedie / Psychologický

Česko, 2008, 97 min

Televizní film podle scénaře Marka Epsteina vypráví o herci, který se vrací po více než dvaceti letech podívat do vesnice, ze které kdysi utekl do Prahy. Staré rány zůstaly nezaceleny a místní burani ho v lásce nemají a nemůžou mu odpustit, že dokázal něco více než oni. Moc dobrá je hudba Michala Němce, která mě občas připomínala seskupení Clarinet Factory.(6.1.2017)

Balíci zůstanou i po letech pořád balíci, na vesnici se prostě staráte o 20km kolem vás a znáte tam všechny a o nich všechno - na úkor toho se ovšem velmi omezí váš ostatní rozhled a běda jak z tohohle kruhu chcete odejít, skončíte na vesnické černé listině. Film o starých křivdách a pokračující tradici, která na čas zcela ovládne dění někde, kde se jinak nic neděje.(21.1.2018)

Skvěle vybrané herecké obsazení (Dulava, Bareš, aj.) v čele s Trojanem, výborně k sobě padnoucí, excelentně hrající a správně vesnicky vypadající. Taktéž mě překvapila Marie Doležalová, kterou jsem od dob Pusinek, s ofinkou, brýlemi a pár kily navíc, vůbec nepoznala. Snad jsem jen podle hlasu a rysů obličeje tušila, že ji odněkud znám. Atmosféra venkova je velmi přesvědčivá, stejně tak i vtipné dialogy a celý scénář. Nápaditá hudba proplouvajíc celým filmem, mu dodává ten správně jarní, venkovský nádech.(27.4.2009)

Scenář Epsteina čerpá z historie, dojde na kelty i druhou světovou válku, je o tolik zajímavější než je běžná hollywoodská produkce, aby nakonec sklouzl ke stejnému klišé holky, co nosí brejle a pak si jednou uvědomí, že když je sundá, tak je krásná. Proč??? Proboha proč montovat toto stokrát omleté klišé do tohoto jinak velmi povedeného dílka? Nechápu.(2.2.2011)

Víte, co mají u tohoto filmu společného název, scénář a režie? Ve všech se zrcadlí nedokonalost. V prvním případě není vadou na kráse, u ostatních dvou se projevuje nepřesvědčivostí a umělostí, což jsou také, nutno dodat, hlavní neduhy většiny TV filmů. Nebýt skvělých hereckých výkonů Ivana Trojana, Igora Bareše a nezaslouženě do hlavních rolí neobsazovaného Jana Vondráčka a zajímavého námětu, upadl by tento májový vesnický příběh pod průměr. Kde je ta doba, kdy Zdeněk Tyc natočil vynikající Smrady?(12.6.2012)

• - V průběhu filmu mění Týnovo auto registrační značky. Zatímco při příjezdu a odjezdu je značka 5A3 9712, ve scéně u pálení čarodejnic se mění na 2H5 6470. (Mara97)

• - Film se natáčel v obci Sebečice. (R.Drson)