Šejdrem (TV film)

Komedie / Psychologický

Česko, 2008, 97 min

• brrumlaa

Ivan Trojan je sám o sobě skvělým hercem. Ne nadarmo patří k mým nejoblíbenějším. Jak bych tento film zhodnotila... ??? - Byl jak už sám název filmu napovídá "šejdrem". Nejvíc mě dostala hudba z filmu Dovolená s Andělem - "Starý bručoun" - Julius Fučík. K Marvanovi se hodila, ale tady mi do tohoto filmu nějak nezapadala.(26.4.2009)

Díky -nejen- tomu filtru jsem při vší snaze nedokázal odhadnout, ze kterého roku tato pohodová komedie (?) je... Nehledě na dokonale vykreslenou vesnickou atmošku je nutno vypíchnout herecké obsazení. Trojanové samozřejmě tvrdí muziku, ale Klus, Dulava, Příkazký, Bareš i Olda Vlach mají co hrát. Marie "Saša" Doležalová vypadá skoro stejně jako v Comebacku, ale stejně bych jí téměř nepoznal a Mirka Pleštilová, inu tu vidím rád kdykoliv. Zápletka by vydala na jednu slabou anekdotu, ale film přesto nenudí a zejména ti, co odešli z vesnic do města, si rozhodně najdou svoje.(22.1.2018)

Miluju české televizní produkce - jsou jednoduché, hrají v nich často úplně neznámí (o to lepší) herci a nikdo si v nich na nic nehraje. Nikdo nepřehrává a je to jako sledovat nějaký dokumentární film - věrohodné a přirozené. Škoda, že do kin se tyhle filmy nedostanou. Publikum by si určitě našly. Šejdrem je jeden z mála filmů, který mi svým stylem připomíná skvělé předrevoluční komedie. Víc takových.(26.4.2009)

Balíci zůstanou i po letech pořád balíci, na vesnici se prostě staráte o 20km kolem vás a znáte tam všechny a o nich všechno - na úkor toho se ovšem velmi omezí váš ostatní rozhled a běda jak z tohohle kruhu chcete odejít, skončíte na vesnické černé listině. Film o starých křivdách a pokračující tradici, která na čas zcela ovládne dění někde, kde se jinak nic neděje.(21.1.2018)

Skvěle vybrané herecké obsazení (Dulava, Bareš, aj.) v čele s Trojanem, výborně k sobě padnoucí, excelentně hrající a správně vesnicky vypadající. Taktéž mě překvapila Marie Doležalová, kterou jsem od dob Pusinek, s ofinkou, brýlemi a pár kily navíc, vůbec nepoznala. Snad jsem jen podle hlasu a rysů obličeje tušila, že ji odněkud znám. Atmosféra venkova je velmi přesvědčivá, stejně tak i vtipné dialogy a celý scénář. Nápaditá hudba proplouvajíc celým filmem, mu dodává ten správně jarní, venkovský nádech.(27.4.2009)

• - Film se natáčel v obci Sebečice. (R.Drson)