Šejdrem (TV film)

Komedie / Psychologický

Česko, 2008, 97 min

• E lan

Ne, tohle i přes zamhouření obou očí nestálo za nic. Trojan hraje dobře, ale když mu chybí dobrá role, tak to už nevytáhne. Scénárista evidentně nevěděl kudy kam a tak z devadesátiminutového sledování zbyla jen hořko-sladká příchuť pocitu, že jsem se mohl radši dívat na něco jiného. Co stojí za zmínku je jedině vcelku zajímavé vizuální pojetí historie a současnosti. To bylo originální.(26.4.2009)

Návraty nejsou jenom šťastné, ale i takové, které jsou plné očekávání, napětí, vzpomínek.Návrat Týna po pětadvaceti letech do vsi, z níž musel utéct, vlastně byl i vyhnán, není ničím jednoduchým. Přesto to musí podstoupit, aby mohl tu kapitolu uzavřít a srovnat se sám se sebou. Nachází všechno jinak, v obci už se jinak žije, ale chlapi jsou nakonec pořád stejní pitomci a i Týno v sobě objevuje věci, které považoval za dávno zapomenuté. A tak se nedozvídáme nic nového- stará příkoří v lidech zůstávají, závist světem vládne, staré lásky nerezaví a jablka nepadají daleko od stromů. I tak je to ale film zajímavý, neklidný a dobrý. Ivan Trojan ho sice táhne, ale zdaleka ne sám, ansámbl našich dnes již předních hvězd se také činí. Tyc prostě umí. 80%(22.10.2012)

Už v úvodu bych chtěl opravit slova z textu oficiálního distributora. Rozhodně nejde o "příjemnou jarní komedii o vesnici a městských zvycích". Je to spíš psychologické drama o šikaně, závisti a buranství v pravém slova smyslu. Že ani na vesnici, kdy to k sobě mají všichni dál, ale přece tak nějak blíž, to nemusí být vždy růžové a i zde se najdou případy, kdy jeden dělá druhému ze života peklo, možná ještě víc, než ve velkém městě, kde jeden na druhého spíše zvysoka sere. Komedie je to proto jen místy a pouze hořko sladká, na kterou máme my Češi, zarytí cynici, zřejmě patent, jelikož snad posledních dvacet let netočíme nic jiného. Asi jsme to ostatní zapomněli, nebo se příliš soustředili na lízání ran po komunistech. Bohužel je scénář celkem děravý a to "hořko" a "sladko" vlastně vyplňuje celý film bez toho, abychom se něco kloudného nebo nového dozvěděli. Cikánský synek, kterého ztvárňuje Trojan (ten snad hraje už úplně všude), po letech přijede na návsí, aby očíhnul, jak dopadli všichni ti, co ho z jeho rodné vísky vyhnali. A jak se přesvědčí, staré rány se nikdy nezahojí. Ve zkratce celý film. Příjemnou hořko sladkou jarní zábavu přeji. 50%(5.1.2017)

Scénář obsahuje (podobně jako v jiných scénářích téhož autora) určité nelogičnost a místy je poněkud naivní. To bych ovšem Marku Epsteinovi i odpustil. Co mu odpustit nemůžu je to, že napsal scénář, který televize při nejlepší vůli nedokáže zpracovat. V kombinaci s televizní produkcí, kamerou, herectvím se z příběhu stává značně nepřesvědčivý pokus, který místy i poněkud fraškovatí... 5/10(28.4.2009)

Scenář Epsteina čerpá z historie, dojde na kelty i druhou světovou válku, je o tolik zajímavější než je běžná hollywoodská produkce, aby nakonec sklouzl ke stejnému klišé holky, co nosí brejle a pak si jednou uvědomí, že když je sundá, tak je krásná. Proč??? Proboha proč montovat toto stokrát omleté klišé do tohoto jinak velmi povedeného dílka? Nechápu.(2.2.2011)

• - Film se natáčel v obci Sebečice. (R.Drson)