Šejdrem (TV film)

Komedie / Psychologický

Česko, 2008, 97 min

Dobře napsaná i zahraná lehce komediální historka o jednom návratu, starých křivdách a vesnických tradicích. Výborná dvojice Ivan Trojan a Igor Bareš, pěkná kamera a dobrá hudba. Efekty byly tochu slabší, to už byla lepší jednoduchá (ale stylová) animace (70%).(26.4.2009)

TV/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 6/10/// +Ivan Trojan, Marie Doležalová a Ladislav Trojan, melodická hudba, jemné popichování a vztahy mezi postavama -mohlo být klidně i vtipnější a romantičtější/// Jako ze života, by vám řekl nejeden čech žijící na vesnici. Bylo to melancholické, ale dobře zahrané. Líbila se mi i animace a poetické vyznění celého snímku. Je to taková oddechovka./// Celkem 65%///(26.4.2009)

Ta naše povaha česká ... Nejenom májka, MY si občas stojíme tak trochu "šejdrem", jenomže si to nechceme přiznat - a tudíž nejsme ochotni nést jakoukoli míru viny. Ani čas na našich postojích většinou nic podstatného nezmění - přitom oběť, kterou se nám kdysi zachtělo uštvat a uklovat, nám tehdy chtěla utrpěná příkoří jen oplatit, nic víc ... Hořký i úsměvný příběh o nelehkém návratu, který se stal vítězstvím i prohrou. Příběh s dobrým scénářem a režií, která velice věrohodně vykreslila prostředí i charaktery jednotlivých postav. Ivan Trojan byl skvělý jako vždycky - a vlastně jsem nenašla nikoho, kdo by ve své roli nebyl přesvědčivý.(26.4.2009)

Krutě realistický, ty postavy venkovských balíků jako kdyby vypadly z mojí rodné vísky. O to víc jsem celou dobu držel palce Trojanovi. Na to, že je to jen televizní film, vysoce nadprůměrný. A i toho Kluse jsem tvůrcům odpustil.(14.7.2012)

Rozhodně nadprůměrný televizní film s trefně napsanými postavami, které uvěřitelně zalidňují typickou vesnici, která se stává Epsteinovou doménou. To je klad snímku, stejně jako animace, které však mnohdy působí samoúčelně, stejně jako retrospektivy a jen rozdrobují příběh do zajímavých scén, které však dohromady nevytvářejí uspokojivý celek na nějž je neuměle navroubováno pochybné poselství. Nepříjemnější part dle mého sehrála chameleonka Doležalová a i Bareš nechal Trojana trochu ve stínu.(18.8.2009)

• - Film se natáčel v obci Sebečice. (R.Drson)