Děti bez lásky

Československo, 1963, 37 min

Kurt Goldberger

Svatopluk Malý

Miloš Vacek

Chvályhodný projekt, s dobře natočenými příklady, které slouží jako přesvědčivé argumenty pro tvrzení, že láskyplná rodičovská péče pozitivně ovlivňuje další vývoj dítěte už od jeho narození. Pokud se jí nedostává, rozvíjí se malý človíček pomaleji a trpí citovou deprivací. Profesor Matějček udělal v oblasti dětské psychologie opravdu velký kus užitečné práce. Poselství dokumentu neztrácí na naléhavosti ani dnes, po padesáti letech od jeho vzniku.(9.12.2014)

Smutné oči dětí, které vyrůstají v ústavech, kde mají lásku přesně odměřenou na minuty. Oproti tomu štěstí a radost dětí v láskyplné rodičovské péči. Tento dokument je z hlediska výchovy dětí zásadní a měli by ho sledovat lidé (politici) i dnes. Rodičovskou lásku nenahradí sebelepší jesle, televize ani internet.(3.6.2017)

Na svojí dobu určitě vyčnívající dokument, již se pomalu projevovala kritika režimu. Atmosféra 60. let je z něj cítit, chvíli mi to připomnělo, a vážně nevím proč, film Ucho. A přišlo mi, že to moc hraje na city, ale to někdy některé věci musí. Zrovna s malými dětmi to moc jinak dělat nejde.(19.5.2017)

Kvalitně natočený dokument s množstvím vtipných scén. Za vyznění ve prospěch dopoledního pobytu dětí v jeslích si ovšem plný počet nezaslouží. Není třeba dlouhého mudrování a konzultace psychologů pro pochopení toho, že děti odložené do jeslí i na půlden budou citově a vývojově zaostávat za svými vrstevníky, vyrůstajícími v řádných rodinách pod neustálou péčí a dohledem otce a matky. Nehledě na ideologickou indoktrinaci dětí ve státních výchovných zařízeních. Alespoň že se po odvysílání dokumentu soudruzi chytili za nos a přibrzdili marxistickou revoluci na úkor přirozeného zákona. Dnešní neomarxisté jsou však horší soudruhů – pokračují v marxistické revoluci po nastolené cestě ničení zbylých rodin antikoncepcí, potraty, promiskuitou a přidávají „manželství“ sodomitů a sexuální výchovu.(15.1.2014)

Je to vlastně taková agitka, ale potřebná. Líbí se mi, že je ukázáno, že dětské domovy i jesle dělají, co mohou, a na ně samotné vinu svalovat nelze. Jsou to každopádně dost smutné záběry a ze srovnání děti bez rodiny vycházejí uboze. Ale dialogy dětí s panem Matějčkem bych dokázal sledovat třeba celé hodiny...(23.8.2017)

Dokument aktuální i dnes a stále. Skvěle natočený, povinná filmová strava pro všechny rodiče. 5*(4.10.2015)

Kurt Goldberger a jeho dokumentární snímek, v němž se zaměřuje na děti z úplných rodin a na děti, které vyrůstají v dětských domovech. Na začátku, se nejprve seznamujeme s problematickými dětmi, které sledujeme v psychiatrické poradně. Přímo to vypadá jako bychom sledovali nějaké vězně, jelikož vidíme, jak se zapisují, co všechno spáchali, co ukradli, jaké to jsou netečné a neposlušné děti. Poté, se doktor ptá těchto dětí na různé věci doma, koho mají rádi, proč dělají to, co dělají, pozorujeme, co děti kreslí. Na těchto obrázcích můžeme zahlédnout jejich rodiny, které ovšem jsou bez rodičů, maximálně můžeme spatřit jejich sourozence. Přicházejí dotazy také na rodiče těchto problémových dětí, ze kterých se dozvídáme, že se dětem příliš nevěnovali, a proto je dávali do dětských ústavů apod. Film se soustřeďuje na děti, jež jsou v kojeneckých ústavech až po ústavy pro děti od 1 do 3 let, ve kterých autor pozoruje odlišnosti v chování a také nedostatek či spíše žádný citový vztah k nějaké osobě. Nejzajímavější jsou ale promluvy autora, v nichž mluví jakoby za děti, co si asi myslí o dospělých, jak vidí svět od narození a další různé věci atd., což jsem si ihned spojil s Kdo, pak to mluví. Velmi povedený dokument, jenž se rovnoměrně věnuje oběma stranám a nutí diváka, aby se zamyslel nad těmi to problémy.(30.1.2017)

Nadčasový dokument, apelující na to, jak je důležité, aby dítě dostávalo lásku a mělo osobu, ke které se může citově připoutat. Můžeme zde vidět autentické záběry i práci pana profesora Matějčka, který byl jedním z nejlepších dětských psychologů vůbec.(30.9.2013)

Nadčasový dokument, který tak mrazivý, až je to pravda i dneska. Profesor Matejček, česká stálice v tomto oboru, i za dob tvrdého socialismu věděl, kde je bolavé místo a nebál se na něj upozornit. Několikrát byl ve filmu negativně hodnocen tehdejší trend doby- pracující ženy- zajímalo by mě, jak hodně oficiálně se mohl tento dokument vysílat a propagovat v době, kdy byl natočen... Každopádně i dneska se ze snímku máme co přiučit. Nejhorší je, že se za těch 40 let nic moc k pozitivnímu nezměnilo, deprivace je stále velké téma :-((7.10.2015)