Osudy

Dokumentární / Krátkometrážní

Československo, 1964, 19 min

Jaroslav Šikl

Musím uznat, že mne dokument celkem zaujal - což jsem ani nečekal. A to hlavně kvůli prvnímu osudu, tedy prvního ze tří o nichž film pojednává. Byl jím F/Lt Josef Hubáček, AFC - stíhací pilot RAF, který se svým Hurricanem sundal několik německých letounů. Na obloze byl výborným akrobatem. V roce 1940 jej sestřelilo německé stáhací eso Adolf Galland a zraněnému Hubáčkovi se jen zázrakem podařilo zachránit se na padáku. Po návratu z nemocnice se přidal k transportnímu letectvu a u Ferry Command přelétával ze Severní Ameriky stroje přes Atlantik do Anglie. Po válce sloužil jako pilot u ČSA a stejně jako další letci budoval poválečné československé letectvo. V roce 1950 byl ze zaměstnání vyhozen, byl vyslýchám a hrozilo mu vězení. Naštěstí jej nepotkal osud jeho kamarádů, přesto přišel o majetek, byt a milované létání. Až do rehabilitace pracoval na podřadných dělnických pozicích jako např. závozník, účetní apod.. Dokument je zajímavý tím, že řada jeho spolupracovníků i nadřízených (často komunistů) celkem otevřeně říká do kamery, že se národ k hrdinům západního odboje zachoval podle a že to byla chyba. Některým bylo dokonce stydno v přítomnosti hrdiny ( vyznamenaného vysokými vojenskými řády ), když si uvědomili co obětoval pro svobodu a jak skončil. Za tu odvahu a pravdu, že to dotyční řekli jsme moc rád. Mně je totiž také stydno za tu šílenou křivdu a nespravedlnost, kdy místo vděku národa veteráni západního odboje po vítězném únoru tak zle skončili... No, rok 1964 byl už rokem, kdy začínal vál republikou svěžejší vítr. Kult Stalina byl odsouzen, milovaný otec národů byl označen masovým vrahem a náš Kléma už také pár let dělal starosti balzamovačům, neb nechtěl držet v terárku na Vítkově pohromadě... Bohužel si myslím, že tyto odvážné názory v dokumentu padnoucí a možná i lidi je pronášející odvála po cenzura a normalizace.... Dlaší dva osudy a to komunistického říťolezce Čumpelíka nebo komanče interbrigadisty Hoffmana rozebírat nebudu. Proč? Protože když se komančové žerou mezi sebou, mám z toho radost. Za pana Hubáčka a za odvahu těch co o něm tak pěkně mluvili dávám 4 hvězdy. * * * *(5.2.2016)