Epizody(7)

Pôvodný 7-dielny seriál o deťoch na sídlisku, ktoré si hľadajú medzi panelákmi miesto na hranie. Jedno malé sídlisko je celkom také, akých nájdete všade navôkol aj dnes. Rovnako súcasná je aj túžba detí mať tu svoj priestor na svoje hry, sny, aj na obľúbený futbal. Pravdaže, nie je to jednoduché, pretože svet panelákového sídliska a najmä dospelí na to akosi pozabudli. Preto si skupina detí v tomto sedemdielnom seriáli hladá riešenie svojich problémov i konfliktov formou hry a dokáže aktivizovať i presvedciť v pravú chvíľu. Aj dnes sú ich malé víťazstvá aktuálne a oslovujú malých i veľkých divákov. (oficiální text distributora)

Radko

Život medzi skládkami stavebného odpadu. Nemusí sa odohrávať len v sociálnych filmoch, ale aj v mládežníckych seriáloch socialistického Československa. A zároveň na práve postavených betónových sídliskách. Partia šracov z jedného takéhoto si vyrobí sklzavky na kopcoch z piesku, ponechaných stavbármi medzi blokmi domov. Preháňajú sa odloženými betónovými rúrami, odvšadiaľ počúvajú len nadávky dospelých pupkatých robošov, ktorých jediným argumentom je len nasrané kričanie: "Vypadnite!". Mladí chalani v červených napasovaných trenírkach a vzorne do treniek popchaných bielych tričiek a dievčatká s mašľami vo vlasoch dlhých ponožkách a s mini kabelkami, v snahe zakopať si do lopty neváhajú preliezť plot a zahrať si na nedostupnom štadióne. Užitie si mladosti, ignorovanie dospeláckych príkazov a duch prelezenia všetkými tými stavebnými mechanizmami sa odrazil v jednom z najobľúbenejších seriálov môjho detstva. ()

Fiftis

Tento Slovenský sedem dielny seriál mám rád. Videl som ho prvý krát okolo roku 2000 v televízií. Odvtedy som ho nevedel zohnať a asi tak rok dozadu som si ho opäť pozrel a vôbec ma ani po čase nesklamal. Najviac sa mi pri pozeraní páčilo to, ako vyzerali sídliská v sedemdesiatych rokoch. Celkovo tá stará atmosféra je úžasná. Ešte nezateplené paneláky a pred nimi samé škody embéčky či lady. Ani jeden bavorák, či iné dnešné samozrejmosti. Postavičky sú zaujímavé a každá časť je o niečom inom. Asi najobľúbenejšia časť je posledná, ktorá sa odohráva aj v škole. Na jej interiér je tiež pekný a vtipný pohľad zároveň. Pripomínal mi interiér školy, do ktorej som chodil, ale tie interiéry škôl sa veľmi na Slovensku nelíšili. Všetkých sedem častí si môžem opakovane pozerať a nenudil by som sa pri tom. Je to nenáročný seriál a pohľad na to, ako sme si aj my žili a vystrájali vonku podobné hlúposti, narozdiel od dnešných - technicky vyspelých detí. ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 23.2.1980 --- Ďalšia skvelá ukážka niekdajšej televíznej tvorby pre deti. Dedo Zajko (ĽUDOVÍT GREŠŠO) :-) ktorý vedel všetko opraviť a partia "šrácov" čo sa snažili prežiť v betónovej Petržalke. A nezabudnuteľná epizóda ? Keď buldozérista OLDŘICH VELEN (dabovaný neopakovateľným JULOM SATINSKÝM) chcel deckám zrovnať so zemou pľac na ktorom hrávali futbal. (24.4.2009) ()

Rattus Rattus

Klasika, která mi připomenula moje dětství, kdy nejoblíbenějším dílem je E02 Tulák, který se takřka celý odehrává před našim barákem. Připomenout si kopec, na kterém si děti hrály (samozřejmě i my), na jehož místě se nyní nachází Kaufland a krytý bazén, nezastřešený zimní stadion (zastřešen v roce 1982), původní samoobsluha na sídlišti Oskol, se samostatnou zeleninou a masnou, (nyní je tam Albert), atd.... P.S. Někdy úsměvný střih, děti přijdou před dům, volají na kamaráda na balkoně nebo v okně, ale záběr je z úplně jiného baráku. :-) P.P.S. V mojí zajímavosti k tomuto seriálu je chyba, 6. ZŠ Oskol byla otevřena 1.9.1978, a nikoli až v roce 1979, omlouváme se. :-) ()

Martin741

Kedysi davno som to videl este na CST, ale nenadchlo ma to vobec. A na takych Chalupari alebo Zahadu Hlavolamu to nema ani nahodou. Podpriemerny normalizacny serial, ktorymi sudruhovia krmili ludi, aby nedajboze nezacali zhanat nejaku kvalitu. 30 % ()

klúčik

Tento seriál som mal rád , lebo aj ja som vyrastal v meste a bol som v podobnej partii chalanov, ktorí mali svoje futbalové mužstvo. Hrávali sme na vysokoškolských internátoch a dobre sa pamätám, že v mužstve chalanov z Hlín hrávali bratia Grigovci. Dušan odišiel zo Žiliny do Slávie a Stano do Sparty. Ja som proti nim hrával ako chlapec, boli to podobné zážitky ako v tomto seriály..... Seriálu dávam 80%. ()

GIK

Skutečně malé sídlisko. Křečovité příhody dětí na jednom z největších sídlišť na Slovensku. ()

Heso

Hezký seriál ze socika, který se člověku bude líbit o to víc, když se na něj bude dívat dětskýma očima. Penaláky...kdo tam nevyrůstá/nevyrůstal? Já ano a moc rád si i připomenu dobu kdy každej kontakt neznamenal automaticky šikanu, děcka běhali venku, nebyla ovlivněna elektronikou a nedívali se doma na dementy z Jůtubu typu Ondry Vlčka, Majka apod... ()

Robur888

Jistě, není to seriál se složitým dějem, komplikovanou zápletkou, propracovanými dialogy a jedinečnými hereckými výkony. Ale takové nemá ani ambice. Je to seriál pro děti a je třeba ho tak vnímat. Prosluněné prostředí, naivita, úžasná bezstarostnost dětí, jednoduchý děj, těsné červené trenky kluků, děj na sídlišti, kde vyrůstalo obrovské množství dětí silných ročníků Československa té doby. Jako kulisa sloužila mohutná nová výstavba v Kroměříži. ()