Univerzální voják

Univerzálny vojak

Universal Soldier

Sci-Fi / Akční / Drama

USA, 1992, 99 min

První Emmerichův pokus o velký film aneb převedení (=vykradení) Terminátora do Béčkového hávu se spoustou "macho" svalovců drsně koulících očima.... a kupodivu je toto parazitování nadmíru zábavné - nic ve filmu se nesnaží tvářit moc vážně a i patetičnost proslovů Van Damma je tvrdě zatlačována do pozadí jeho dosti vtipnými hláškami a gagy. Spolu s Lundgrenem vytvořil tu správnou dvojici "sadistický padouch - hodný geroj", která pro mě z poměrně slušně natočeného Béčka dělá velice milé guilty pleasure, za které se ve své DVD sbírce nemusím stydět. 7/10(19.12.2007)

"Kto vlastne ste? Tlačíte auto rýchlejšie, ako moja babička šoféruje." Napriek nostalgii, neustále prítomnému militantnému fetišizmu (čo začne byť časom nudné) a umne zamaskovanie malému rozpočtu, je UNIVERZÁLNY VOJAK priemerný akčný sci-fi triler. Netvári sa, že nevidel zombícke horory, vietnamské eposy Stonea/Coppolu či sériu TERMINÁTOR. Ale čo je na tom zlé? To všetko pekne zamiešané v Hollywoode debutujúcim nemeckým režisérom Rolandom Emmerichom a za účasti dvoch vyhasnutých hviezdičiek 80. rokov. Emmerich (sci-fi MESIAC 44) zručne mixuje akciu s plus-mínus vtipnými oddychovými scénami (ľad, rezanie ploštice) a celé je to nakrútené takou zdravo sebavedomou a skúsenou "remeselnou" rukou, že divák nepremýšľa nad blbým scenárom a dokonca Van Damme a Lundgren podávajú (samozrejme v rámci možností) solídne herecké výkony! Netreba tento film podceňovať (ale ani preceňovať).(14.1.2005)

Dávam 3 len kvôli Lundgrenovi a že prišla otrasná dvojka. Béčko, ktoré vzniklo len preto, aby Dolpho mohol na Van Damma (ktorý tu vyzerá ako trtko) hádzať trefné hlášky. Finálna bitka v daždi spočíva len v "odhadzovaní sa", ale niekto v tom môže vidieť krásne (na tú dobu) dlhé zabery bez strihu. Ozaj, a spadne tam aj autobus. Emmerich sa skrátka netrafil. Neviem či slogan "Viac ako Terminátor, viac ako Robocop" bol oficiálny, ale ja som od neho čakal niečo iné. PS Original (americký) slogan je taký dobrý, že si ho tento film ani nezaslúži...(23.5.2005)

Nic moc furt lepsi nez druhy dil. Emmerichova zajímavá režie díky, které se dá na tento film dívat a díky které si neuvědomujete, že koukáte na dva naprosto béčkové herce. Příběh je jednoduchý a založený na (možná) vymyšlených pokusech na přeprogramování vojáků z vietnamu pro trochu jiný druh operací.(3.6.2004)

Poměrně dobře namíchaný akčňák, kterému hodně svědčí, že jsem ho (nejednou) viděl v kině a velké plátno prostě dělá své. Akce, výprava, humor i na nějaké to dojetí dojde. Vlastně jedinou svou výtku bych směřoval k tomu, že ta nejlepší akce se odehraje v první části filmu, pak už to jen tak dojíždí. Ala pokaždé, když začnu myslet na hodnocení, spatřím před sebou hluboké oči Ally Walker a jsem ztracen.(10.5.2014)

• - Roli mladého Luca Deverauxa ztvárnil Van Dammův Syn Kristopher Van Varenberg. (Eldrick)

• - Tři z univerzálních vojáků, kteří by měli ve filmu být američané, hrají zahraniční herci. Jsou jimi Belgičan (Jean-Claude Van Damme), Švéd (Dolph Lundgren) a Němec (Ralf Moeller). (Vlk17)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 47. (Zdroj: ČSFD.cz)