Univerzální voják

• Nový Zéland

Sci-Fi / Akční / Drama

USA, 1992, 99 min

• gudaulin

Je mi úplně lhostejné, že jde o jeden z komerčně nejúspěšnějších filmů 90. let, na kterém spousta filmových fanoušků vyrůstala a který patří do základní znalostní výbavy příznivce akčních filmů. V praxi totiž jde o pravděpodobně nejhorší film Rolanda Emmericha, což je svým způsobem kategorie sama o sobě, o velmi tupě natočené béčko, které to, co v něm funguje, bezostyšně vykrádá z jiných kvalitativně nepoměrně lepších filmů. Filmu vévodí dva tragédi, které nazvat herci je urážkou celé profese. Celý snímek je snůškou těch nejprofláknutějších žánrových schémat a těch nejpodbízivějších scén, které lze v daném žánru vymyslet. Kdybych měl dát jedinou hvězdičku, musel bych v sobě najít tolik nadhledu, že by bylo nutné ho podpořit použitím řady nezákonných povzbuzujících prostředků a především bych pak musel překopat hodnocení pěkných pár stovek filmů, které jsem sepsnul přes jejich nepoměrně vyšší kvalitu proti této příšernosti. 10 % celkového dojmu je jen za to, že pokračování byla, ač je to s podivem, ještě mnohem horší.(8.3.2010)

Vow. Tak takhle se vstupuje do Hollywoodu - ještě před skvělými body-bag úvodními titulky necháte dvě akční hvězdy, aby se navzájem postřílely. Taky bych vypíchl výživnou scénu s nepříčetným Lundgrenem v hypermarketu, kam působivě zavleče válečné šílenství. Zbytek je bohužel jen velmi příjemně brutální (náhrdelník z uší, průstřel oka, jehla prorvaná tváří) a lehkonoze zrežírovaný akční sci-fi popcorn s četnými a dobrými akčními scénami, které ale nijak neutkví stejně jako příběh kombinující TERMINÁTORY (útěk ženy a jejího ochránce před robotem, podobná likvidace záporáka jako v jedničce, robot proti robotovi), ROBOCOPA (robotizování a nové využití zabitého v akci, vzpomínky na život předtím) a kdovíco ještě. Prvoplánové fórky jsou tradičně orientované na ženy (van Dammův exhibicionismus) a na děti a noční finále jeden na jednoho na venkově po předchozím akčním ohňostroji poněkud vyšumí.(24.12.2007)

Až príliš okaté rozdelenie postáv filmu na "dobré" a "zlé". Dolph Lundgren tu bol zobrazený snáď ako zosobnenie diabla na Zemi, naopak JCVD mi hlavne v okamihu "precitnutia" pripadal ako malé, ufňukané 5-ročné decko, ktoré rozmýšľa, či má plakať pre rozbité autíčko, alebo nie. Tuctové béčko so snahou priživiť sa trošku na terminátorskej vlne.(3.5.2003)

Dávam 3 len kvôli Lundgrenovi a že prišla otrasná dvojka. Béčko, ktoré vzniklo len preto, aby Dolpho mohol na Van Damma (ktorý tu vyzerá ako trtko) hádzať trefné hlášky. Finálna bitka v daždi spočíva len v "odhadzovaní sa", ale niekto v tom môže vidieť krásne (na tú dobu) dlhé zabery bez strihu. Ozaj, a spadne tam aj autobus. Emmerich sa skrátka netrafil. Neviem či slogan "Viac ako Terminátor, viac ako Robocop" bol oficiálny, ale ja som od neho čakal niečo iné. PS Original (americký) slogan je taký dobrý, že si ho tento film ani nezaslúži...(23.5.2005)

V té době aby člověk pohledal dokonalý akční film a ještě k tomu obstojné sci-fi. Například u filmu Cyborg se to třeba nepovedlo a ani tomu nepomohla účast Van Damma. Proto byl Univerzální voják takový závan svěžího větru nového desetiletí. Škoda, že to šlo potom s celou sérií do zadku, ale pro ten daný okamžik v kině a neskrývaný hněv mezi Van Dammem a Lungrenem to prostě stálo za to.(4.9.2011)

• - Roli mladého Luca Deverauxa ztvárnil Van Dammův Syn Kristopher Van Varenberg. (Eldrick)

• - Kino upútavka obsahuje prevzatý hudobný motív z filmu Terminátor 2: Deň zúčtovania (1991) od Brada Fiedela, ktorého rovnako produkovala spoločnosť Carolco Pictures. Takisto oba trailery zdieľajú rovnakého rozprávača Dona LaFontaina. (Piri)

• - Tři z univerzálních vojáků, kteří by měli ve filmu být američané, hrají zahraniční herci. Jsou jimi Belgičan (Jean-Claude Van Damme), Švéd (Dolph Lundgren) a Němec (Ralf Moeller). (Vlk17)