Univerzální voják

Universal Soldier

Sci-Fi / Akční / Drama

USA, 1992, 99 min

• gudaulin

Je mi úplně lhostejné, že jde o jeden z komerčně nejúspěšnějších filmů 90. let, na kterém spousta filmových fanoušků vyrůstala a který patří do základní znalostní výbavy příznivce akčních filmů. V praxi totiž jde o pravděpodobně nejhorší film Rolanda Emmericha, což je svým způsobem kategorie sama o sobě, o velmi tupě natočené béčko, které to, co v něm funguje, bezostyšně vykrádá z jiných kvalitativně nepoměrně lepších filmů. Filmu vévodí dva tragédi, které nazvat herci je urážkou celé profese. Celý snímek je snůškou těch nejprofláknutějších žánrových schémat a těch nejpodbízivějších scén, které lze v daném žánru vymyslet. Kdybych měl dát jedinou hvězdičku, musel bych v sobě najít tolik nadhledu, že by bylo nutné ho podpořit použitím řady nezákonných povzbuzujících prostředků a především bych pak musel překopat hodnocení pěkných pár stovek filmů, které jsem sepsnul přes jejich nepoměrně vyšší kvalitu proti této příšernosti. 10 % celkového dojmu je jen za to, že pokračování byla, ač je to s podivem, ještě mnohem horší.(8.3.2010)

Emmerichův první hollywoodský trhák je pro mě jedním z nejlepších Van Dammových filmů, o Dolphovi ani nemluvím. Spousta lidí vídí v tomto filmu pouze americkou mlátičku, která nemá nic do sebe. A já musím oponovat. My, co máme rádi Jean Claudea, takovýto snímek oceníme. A jak už jsem psal, jedná se o jeden z jeho nejlepších. Troufnu si říct, že v některých scénách je dokonce originální. Vidět řezat se Jeana s Dolphem, to je sen pro všechny milovníky těchto béček, na kterých jsme vyrůstali. Dolph je jako záporák bezkonkurenčně důstojný soupeř. Jeho vyšinuté chování bylo zvládnuto na jedničku, viz scéna s ušima nebo v supermarketu. A to ještě nemluvím o dalších přestřelkách, hláškách a takové destrukci benzínové pumpy. A já jsem jen rád, že Roland natočil tento film, pro mě je to kult tehdejší doby. 80%.(17.11.2012)

Emmerich vždycky natočí kravinu, ale dokáže ji prodat takovým způsobem, že se v tom musíte rochnit. Škoda, že to neměla být komedie, protože kromě vcelku průměrné akce je to v hodně momentech vtipné. Najde se tu dost zapamatovatelných scén, které táhnou celkový dojem nahoru, ale na druhé straně se výskyt klišé nedá spočítat na prstech obou rukou a možná si nepomůžete, ani když přidáte nohy. Nicméně Lundgren je tu cool a pro ženský je to v nemálo záběrech docela sexy film.(26.6.2013)

"Povedz dobrú noc, hajzel." Napriek nostalgii, neustále prítomnému militantnému fetišizmu (čo začne byť časom nudné) a umne zamaskovanie malému rozpočtu, je UNIVERZÁLNY VOJAK priemerný akčný sci-fi triler. Netvári sa, že nevidel zombícke horory, vietnamské eposy Stonea/Coppolu, či sériu TERMINÁTOR. Ale čo je na tom zlé? To všetko pekne zamiešané v Hollywoode debutujúcim nemeckým režisérom a za účasti dvoch dnes už vyhasnutých hviezdičiek 80. rokov. Emmerich (sci-fi MESIAC 44) zručne mixuje robustnú akciu s plus-mínus vtipnými oddychovými scénami (ľad, rezanie ploštice) a celé je to nakrútené takou zdravo sebavedomou a skúsenou "remeselnou" rukou, že divák nepremýšľa nad blbým scenárom a dokonca Van Damme a Lundgren podávajú (samozrejme v rámci možností) solídne herecké výkony! Netreba tento film podceňovať (ale ani preceňovať).(14.1.2005)

• Gilmour93

U amerických čerpacích stanic se vás obyčejně obsluha ptá, jestli chcete natankovat benzín, naftu a nebo jezdíte na Jeana-Clauda GR44. Dámy si většinou vybírají poslední variantu, neboť za pětidolarovku zastrčenou mezi pevné půlky je schopen ujet až 400 mil.. Mrštnému Belgičanovi hrát polomrtvého evidentně svědčí a předvádí jednu ze svých nejlepších kreací, nicméně pokud vám nostalgie dovolí odložit bílou slepeckou hůl, musíte uznat, že už tehdy se Emmerich notně přehříval a zasloužil si obložit ve vaně pytlíky ledu. Natrvalo..(11.1.2010)

• - Kino upútavka obsahuje prevzatý hudobný motív z filmu Terminátor 2: Deň zúčtovania (1991) od Brada Fiedela, ktorého rovnako produkovala spoločnosť Carolco Pictures. (Piri)

• - Když kaskadér převrátil policejní autobus na bok, ozval se režisér od kamery, se slovy: „Výborně! Sjedeme to ještě jednou! (Nathaniell)

• - Na filmovém festivalu v Cannes, kde měl snímek premiéru, se do sebe pustili Van Damme a Dolph Lungren. Slovní hádka se málem proměnila ve rvačku. Lungren pak na svých stránkám napsal, že se jednalo o reklamní kampaň. (Terva)