Univerzální voják

• Austrálie

• Nový Zéland

Sci-Fi / Akční / Drama

USA, 1992, 99 min

Tak tímhle filmem Roland Emmerich ukázal, že "velké" (tenkrát ještě velké v uvozovkách, Day After Tomorrow, Godzilla a ID4 už bez uvozovek:)) Sci-Fi řežby zvládá výborně. A co scházelo na výpravnosti, to dotáhl na příběhu a vývoji postav. Lundgren svého psychopatického nemrtvého seržanta zvládá výborně, Ally Walkerová svoji zvídavou novinářku taky, Van Damme ve svojí víceméně tradiční roli hraje svým typickým způsobem, ale v tomhle případě to celé vypadá víc než dobře. Hudba Christophera Franckeho, který si udělal jméno na Babylonu 5, se výborně hodí pro tento žánr.(12.2.2003)

• Gilmour93

U amerických čerpacích stanic se vás obyčejně obsluha ptá, jestli chcete natankovat benzín, naftu a nebo jezdíte na Jeana-Clauda GR44. Dámy si většinou vybírají poslední variantu, neboť za pětidolarovku zastrčenou mezi pevné půlky je schopen ujet až 400 mil.. Mrštnému Belgičanovi hrát polomrtvého evidentně svědčí a předvádí jednu ze svých nejlepších kreací, nicméně pokud vám nostalgie dovolí odložit bílou slepeckou hůl, musíte uznat, že už tehdy se Emmerich notně přehříval a zasloužil si obložit ve vaně pytlíky ledu. Natrvalo..(11.1.2010)

Jeden z nejlepších filmů s Van Dammem a nejlepší film s Lundgrenem. Van Damme tam dělá podobný ksichty jak Švarcik v Terminátorovi ale rozhodně neni ani z poloviny tak cool. Dále tam Van Damme běhá s holou prdelí (což je docela prdel). Dolph Lundgren si roli užívá (dělá držky a tak) a neni to zas takovej loser jako v jeho jinejch filmech. Celkem pohodovej film.(23.8.2005)

V roce 92 si po úspěšném Dvojitém zásahu odskočil JCVD z Hongkongu do Států a stal se Universálním vojákem. Dnes již legendární podívaná, která dává logice notně na frak. Nicméně co se odpárat nedá, obsažený humor funguje stále na jedničku. Lundgren je neskutečně nahláškovaný "Jsem jedno ucho." V pidiroli na začátku filmu Michael Jai White. Pro WHS jsem tehdy okamžitě musel letět do videopůjčovny a tuhle novou Van Dammovku s Dolfem jsem musel prostě mít za každou cenu. Pokud byl Dvojitý zásah hit. Tohle v mých očích bylo tehdy ještě o něco výše. Dneska už samozřejmě dokáži vidět, jak moc Emmerich koukal vedle k panu Cameronovi a jak akční scény, kromě autobusové honičky a závěrečného fajtu stojí za starou bačkoru. Úvodní akce ve vodní elektrárně je těžce o ničem. Další díly Universálních vojáků už potom nestály nikdy za nic. 60%(9.10.2017)

První půlhodina je nechtěně směšné, trapně vážné a nezajímavé béčko, které nejenže nebaví, ale skoro až vyloženě nudí. Od chvíle, kdy JCVD nasedne do auta a začne objevovat své staré já, začíná úplně jiný film. Film, který si dělá srandu sám ze sebe, který je místy skutečně vtipný, má sympatického hrdinu a cool záporáka a až do samotného závěru už neztratí tempo. Tak nevím. Za ten začátek slabé dvě, za zbytek pohodové čtyři, ty výsledné tři jsou strašně nicneříkající. Každopádně Emmerich vždycky věděl, jak natočit zábavný film. 70 %(31.10.2013)

• - Na filmovém festivalu v Cannes, kde měl snímek premiéru, se do sebe pustili Van Damme a Dolph Lungren. Slovní hádka se málem proměnila ve rvačku. Lungren pak na svých stránkám napsal, že se jednalo o reklamní kampaň. (Terva)

• - Film mal pôvodne režírovať Andrew Davis. (Mordenroth)

• - Kino upútavka obsahuje prevzatý hudobný motív z filmu Terminátor 2: Deň zúčtovania (1991) od Brada Fiedela, ktorého rovnako produkovala spoločnosť Carolco Pictures. Takisto oba trailery zdieľajú rovnakého rozprávača Dona LaFontaina. (Piri)