Univerzální voják

Univerzálny vojak

Universal Soldier

Sci-Fi / Akční / Drama

USA, 1992, 99 min

První půlhodina je nechtěně směšné, trapně vážné a nezajímavé béčko, které nejenže nebaví, ale skoro až vyloženě nudí. Od chvíle, kdy JCVD nasedne do auta a začne objevovat své staré já, začíná úplně jiný film. Film, který si dělá srandu sám ze sebe, který je místy skutečně vtipný, má sympatického hrdinu a cool záporáka a až do samotného závěru už neztratí tempo. Tak nevím. Za ten začátek slabé dvě, za zbytek pohodové čtyři, ty výsledné tři jsou strašně nicneříkající. Každopádně Emmerich vždycky věděl, jak natočit zábavný film. 70 %(31.10.2013)

Sice je to debilita, ale docela koukatelná. Nějaká ta akce, občas docela povedený hlášky (Mam taky takovej náhrdelník, ale z nosů.) a Dolph Lundgren je prostě hustej a celou dobu jsem mu přál, aby Van Dammovi pořádně nakopal prdel. Navíc nevěřim tomu, že by Jean-Calude Kokot nebo snad nedejbože Emmerich ještě někdy dokázali natočit film, kterej by se mi aspoň trochu líbil - 3 hvězdičky - 60%(23.11.2006)

Určite ma prekvapuje, že sa to nestávalo častejšie, ale aj tak som rád, že v časoch, keď bol akčný žáner prakticky na vrchole došlo aspoň k jednej spolupráci dvoch akčných ikon, v tomto prípade Jean-Claude Van Damme a Dolph Lundgren, ktorí tu sú na vrchole svojej formy a slávy, navyše spojili svoje sily so začínajúcim áčkarom Rolandom Emmerichom a vznikol tak jeden z najvýraznejších akčných filmov prvej polovice deväťdesiatych rokov. Síce si trochu vypomáha sci-fi prvkom, kedy sa určite inšpiroval trochu Terminátorom a rovnako všetkými tými béčkami o kyborgoch, ale našťastie iba v tom základe, inak je to stále plnohodnotný akčný film v klasickom štýle. Scenár sa určite dal ešte trochu doladiť, hlavne to zisťovanie pravdy ohľadom projektu, ale nakoniec to aj tak nemá moc priestoru, film ponúkne obstojný úvod vo Vietname, ukážku schopností vojakov priamo v akcii a samozrejme hlavne ten útek pred tajnou vojenskou organizáciou a perfektne podanú zápornú stranu, čo sa postupne zmení na na priamu rivalitu medzi dvomi dávnymi protivníkmi a na toto je skutočne radosť pozerať. A tak je to vlastne väčšinu času vydarená akčná jazda s mnohými výbornými scénami. Obsadeniu sa tu teda moc vytknúť nedá, Jean-Claude Van Damme, ktorého mám celkovo radšej tu kvôli typu postavy trochu zaostáva, predstavuje tu ten dezorientovaný a relatívne zraniteľný typ a tak ho s ľahkosťou zatieňuje perfektný Dolph Lundgren, ktorý je tu naopak ten pravý suverén a to jeho postupné preberanie moci nad celým tímom si nadmieru vychutnávam. K tomu obstojná postava novinárky, ktorá ale mohla byť zvolená aj lepšie, pár zaujímavých vedľajších postáv a ideálne obsadenie zvyšných univerzálnych vojakov, ktorí už ale nemajú moc priestoru. Po stránke akcie som tiež dosť spokojný, ale mohla ponúknuť trochu viac priestoru aj samotným hlavným hrdinom. Van Damme tu má vlastne len jeden súboj, bitku v reštaurácii, Lundgren zase občas niekoho zaujímavo zabije, ale inak je väčšina akcie až moc komerčne založená, takže ju tvoria hlavne rôzne naháňačky a explózie a ja by som ocenil práve viac tých súbojov alebo klasických prestreliek. Ale aj tak si všetka akcia udržuje nadštandardnú úroveň, či už po vizuálnej alebo obsahovej stránke. Najradšej mám úvodnú akciu na priehrade, ktorá ale mohla byť aj dlhšia, naháňačku kamiónu s autobusom, všetky tie Lundgrenove likvidácie a samozrejme aj oba súboje, Van Dammov v reštaurácii a ten finálny. Režijne sa tu nedá nič vytknúť, Roland Emmerich tu odvádza kvalitnú žánrovú prácu. Takže táto spolupráca dvoch akčných ikon dopadla veľmi dobre a je z toho jedna z tých klasík prvej polovice deväťdesiatych rokov, ktoré sa dajú pozerať opakovane. 78%(4.4.2007)

"Teď si něco povíme o služební podřízenosti. Vojíne! Když řeknu: Vyskoč!, řekneš: Jak vysoko? Rozumíš?" Souboje JCVD s Dolphem mě vždycky bavily a role oživlých "robotů" považuju za velmi vhodné vzhledem k tomu, že jejich herecký talent je dobře ukrytý pod jejich svalovou hmotou. Navíc mě pobavilo házení vojáků do mrazáku v supermarketu, hledání něčeho tvrdého na Lucově těle i Lucova snaha v poklidu se najíst. A nyní mne omluvte, neboť se jdeme s novinářkou Veronicou vzájemně prohledat, protože mám podezření, že "něco tvrdého" by se přitom našlo.(12.12.2017)

Tak tohle je hodně nabitý!!! Damme vs. Lundgren nepřátelé už od Vietnamu se vrací aby spolu dokončily nevyřízený účty. Lundgren v tomhle filmu naprostej šílenec který říka jednu drsnou hlášku za druhou s Van Dammem si nakopávaj prdel celej film pršej náboje a všechno vybuchuje! Ve stylu osmdesátých let! Trochu připomína Terminátora no prostě užasnej akční nářez! ,,Řekni sbohem ty hajzle!"-,,Sbohem hajzle!"(1.2.2012)

• - Jedná se o poslední film, který byl zaznamenán v CDS. V roce uvedení snímku – 1992 - byl vynalezen DTS, který právě CDS nahradil. (KucC)

• - Bizarní, jakoby nafouknuté letadlo, kterým se tým univerzálních vojáků s celým svým kamionem přepravuje, je upravený Boeing 377 Stratocruiser, konkrétně verze "Mini Guppy" z roku 1967. Vznikla přestavbou dopravního latadla na nákladní variantu pro velké objemy. Letadlo nosilo těžké náklady až do roku 1995, kdy bylo předáno muzeu. Krom Mini Guppy vznikly ještě větší "Pregrant Guppy" a obří "Super Guppy" pro americký vesmírný program. (Stejšn)

• - Prvá verzia scenára bola nazvaná "Crystal Knights" ("Krištáľoví rytieri"). (m.a.t.o.)