Dobře placená procházka (divadelní záznam)

Walk Worthwhile, The

Hudební

Česko, 2009, 85 min

Festival nad řekou, Písek, 2009 // Zaráží mě, že není v režii uveden i Petr Forman, přitom v titulkách samotného filmu ano... Nejsem divadelní typ, neumím jej plně docenit a mám téměř vždy velký problém u něj vůbec vydržet. Jak u představení samotných (na která nechodím, ale když už se to stane) a tak i na zfilmovaných dílech. U tohodle jsem se hodně nasmála, možná je to právě tím, že nejsem tolika zběhlá, kdo ví... každopádně pro mě velmi, velmi hezké.(8.8.2009)

• Vančura

Uvážím-li, že mě neoslovuje ani původní verze, těžko čekat, že to s jejím novým provedením bude jiné. Vysloveně mi zde nesedlo obsazení - a ačkoli jsem jindy na jakékoli ageistické poznámky alergický, zde nemám problém prohlásit, že stařičký Suchý v roli Listonoše je vážně trapas, obzvláště ve scéně, kdy ho Vanilka stáhne do vany a svádí. To je vážně nedůstojná fraška, nehodná toho úctyhodného pána. Celkově se nemohu u tohoto počinu zbavit dojmu strašlivé zbytečnosti, jíž na mě působí - proč jen, proč muselo vzniknout něco takového? Ale co už, své diváky si to jistě našlo, a Formanovi těžko zazlívat jeho chutě vrátit se ke svým uměleckým začátkům ze zlatých šedesátých. Jak už to tak ale bývá, i zde se potvrdilo, že dvakrát do stejné řeky vstoupit nelze.(6.5.2013)

• ABLABLABLA

Přišlo mi to bohužel jako trapná fraška. Ze začátku jsem moc nechápala, pak bylo pár vtipných okamžiků a potom už jsem se jen modlila ať je konec. Sice jsem původní verzi neviděla, ale předpokládám, že bude určitě lepší, ne tolik... no nenapadá mě to pravé slovo, ale prostě přehrávaná. Nemám nic proti divadlu, ba naopak mám ho moc ráda. Nemám ani nic proti hrám Suchého a Šlitra, ale tahle předělávka mě prostě nechytla. "Ona vás píchla cellem v zad" aneb čeština je krásný jazyk.(5.5.2013)

Osobně nechápu, co za významnou režijní práci na tomto záznamu Miloš Forman odváděl, protože natočit si pod úvodní titulky scenérii Prahy a pavučiny na historických kandelábrech dovede každý, stejně jako později stříhat záběry kamer pořízené při představení... nicméně jelikož všichni víme, že nejde o film, ale skutečně o záznam divadelní inscenace, budiž hodnocena ona inscenace. Formanovic scéna je naprosto úžasná a sborové zpěvy ji využívající téměř berou dech. Totéž je možné říct o hřmotné figuře advokáta hraného Petrem Píšou, jakož i - ze zcela jiných důvodů;) - o Dáše Zázvůrkové a - opět z jiných důvodů, zejména z obdivu k životní energii - Jiřím Suchém. Ovšem tím, kdo boduje nejvíce, je teta Terezy Hálové. Tato dáma v některých záběrech vypadá jako mix toho nejlepšího z Hany Hegerové a Marty Kubišové, a to myslím už samo o sobě stojí za vidění (a poslech, samozřejmě...). Toto zpracování Dobře Placené Procházky zkrátka hodnotím osmdesátkou...a doplňuji, že pokud chcete vidět opravdový masakr (opravdu opravdový masakr, v němž krev stříká a advokáti coby sebevražední atentátníci explodují) a nebojíte se prznění klasiky, navštivte úletové představení Klicperova divadla v Hradci Králové. Nezaručuji, že nebudete znechuceni a zklamáni, ale rozhodně je to kus hodný zaznamenání:)(26.10.2010)

Semafor je moje srdcová záležitost a o tohle představení je pro mne lahůdka. Zpočátku mi trochu chyběli Jiří Šlitr, Hana Hegerová... z verze šedesátých let, ale tahle nostalgie záhy pominula, protože tohle obsazení ja natolik špičkové a absolutně profesionální, že vzpomínky musejí stranou a je třeba uznat, že se zde předvádí dokonalost.(12.1.2012)

• - Premiéra nové inscenace Dobře placené procházky se konala 22. dubna 2007 v pražském Národním divadle. Poutem mezi „semaforským“ a novým provedením je jednak Jiří Suchý jako autor a představitel Listonoše, ale také režisér Miloš Forman, který spolupracoval na režii televizního filmu společně s Jánem Roháčem. Novou divadelní inscenaci v ND režíroval Miloš Forman společně se synem Petrem, jehož bratr Matěj Forman vytvořil scénu. [Zdroj: Falcon] (POMO)

• - Představení Dobře placená procházka pochází z dílny legendární autorské dvojice Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Buffopera Dobře placená procházka měla premiéru 15. června 1965 v divadle Semafor a celkem se dočkala 64 repríz a též adaptace v podobě televizního filmu v roce 1966. [Zdroj: Falcon] (POMO)

• - Podobně jako při původním uvedení získala i nová divadelní inscenace Dobře placené procházky svou filmovou podobu. Film Dobře placená procházka zamýšleli tvůrci a producenti původně uvést pouze na DVD, vzhledem spokojenosti s výsledkem však nakonec bylo rozhodnuto nabídnout unikátní snímek i divákům v kinech. [Zdroj: Falcon] (POMO)