Nezastavitelný

Nezastaviteľný vlak

Unstoppable

Akční / Drama / Thriller

USA, 2010, 94 min

Cakal som podla traileru iba na napinavy priemerny akcak, pricom som si hovoril, ze 100 minut je prilis malo na takyto film. Asi pri poslednych dvadsiatich minutach som bol stastny, ze ten film mal tak kratku minutaz, pretoze neviem, ci by som vydrzal divat sa na nervydrasajuce, dychvyrazajuce zabery pri pokuse zastavit nezastavitelny vlak s toxickym odpadom este dlhsie, ako mala minutaz filmu v nemeckych kinach. Mozno budete niektori z vas z filmu sklamani, mozno si budu chciet fajciari v kine za kazdu cenu zapalit cigaretu, ale to nebude mozne, ini si budu zase hryzt od nervov nechty, neviem, mozno prehanam, ale aj ja som mal spotene ruky, pretoze som hrdinom drzal palce a necakal som taky zaver. Reziser Tony Scott je zrucny majster akcnych filmov a z tych poslednych, ktore natocil je tento zatial u mna na jednom z najvyssich miest a Denzel Washington je ako vzdy sympatak. Od NEBEZPECNEJ RYCHLOSTI (1994) je to jeden z najlepsich akcnych filmov, avsak tento sa zaklada na skutocnej udalosti a preto je o to zaujimavejsi. Mozno reziser pridal par akcnych scen navyse, aby to malo smrnc a napätie, ale tomu sa ja nebranim, skor naopak... 17.11.2010 ________ Denzel Washington - (Frank) +++ Chris Pine - (Will) +++ Rosario Dawson - (Connie) +++ Ethan Suplee - (Dewey) +++ Kevin Dunn - (Galvin) +++ Kevin Corrigan - (Inspektor Werner) +++ Jeff Wincott - (Jesse Colson) +++ Produkcia: Mimi Rogers, Tony Scott +++ Hudba: Harry Gregson-Williams +++ (Videl v kine 16.11.2010) +++(17.11.2010)

To si tenkrát Dewey nechal ujet vlak. Doopravdy. Měl ho totiž řídit..... Takže tu máme vlak bez posádky, lidi kolem, Denzela a Chrise, dispečink, projíždějící vlak(y), okolí..... Scott mistrně střídá tempo a vlakový modeláři prožívají orgasmus. T.Scott si odskočil z metra na železnici, vzal si sebou lítající kameru, D.Washingtona a jal se předvést skutečnou událost z 15. května 2001, kdy 2 muži zabránili největší železniční katastrofě v Jižní Pennsylvanii. Ve skutečnosti to snad ani takový drama bejt nemohlo, takže kam se sere CNN se svým ,,Breaking news“. Film stojí jen a JEN na Scottově mistrovství vytěžit z krizové situace maximum. Takže: JAK HO CHCETE ZASTAVIT? Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Jsem nádražák a rozpadá se mi manželství. 2.) Jsem posunovač. 3.) 15.5.2001 jsem cestoval vlakem v Ohio. PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ** NAPĚTÍ **(29.12.2010)

Milion tun vážící, 800 metrů dlouhá a vysoce explozivním materiálem napěchovaná vlaková souprava, kterou nikdo neřídí. Tony Scott to rozjíždí ve velkém. V žebříčku nejoriginálnějších akčních filmů by se Nezastavitelný nedostal ani do první stovky. Děj je nehorázně p ř e d v í d a t e l n ý a malinko jej omlouvá pouze inspirace skutečnými událostmi. V ohrožení jsou životy dětí, zvířat i hrdinných státních zaměstnanců. Od Scottova předchozího drandění po kolejích (Únos vlaku 123) se film neliší povahou hlavní postavy (rozumný průměrňák, z něhož se stane hrdina), na Scotta málo psychedelickou vizuální stránkou, množstvím patosu ani křečovitým zdůrazňováním rodinných hodnot, ale výhradně absencí padoucha. Spouštěčem celé akce je prosté selhání lidského faktoru. Za blbce tentokrát nejsou ani policajti, jakkoli rozkošně zbytečná vzdušná pirueta policejního auta nechybí, špatná rozhodnutí činí akorát jeden nadřízený, kterého proletářský hrdina svými činy nakonec posadí na jeho buržoazní zadek. Nezastavitelný vážně působí jako óda na rukama a nohama pracující lid, nad čím se ale zásluhou konstantně vysokého tempa nebudete mít čas zamyslet. Kamera je neustále v pohybu, záběry jsou i během nedlouhých dialogových scén velmi krátké, skoro celou dobu navíc musíme svou pozornost dělit mezi několik paralelně probíhajících akcí. Scott proměnil hlavní omezení vlaku, schopného jet pouze dopředu nebo dozadu, v hlavní přednost akčních scén (celý film je v podstatě dlouhou akční scénou). Míjení v poslední vteřině bylo stejně dechberoucí naposledy v němých groteskách, z nichž nelze nevzpomenout minimálně na Friga na mašině. Zatímco Keaton pracoval předně s šířkou záběru, Scott více využívá jeho hloubky, jako by měl nakročeno ke stereoskopickému formátu. To by teprve byla jízda. Žel už nebude. Nezastavitelný Tony Scott dojel. 75% Zajímavé komentáře: Traffic. Deverant(17.11.2012)

Dynamické, místy strhující, překvapivě bez tuny klišé (které bych u takovéhoto filmu čekal). Od Tonyho Scotta by člověk čekal další epileptický záchvat a kupodivu dostane tentokráte něco úplně jiného. Rychlý a relativně jednoduchý akční film, kde není čas ani na to dojít si na toaletu. Myslím že to co režisér zamýšlel, rovněž vytvořil a splnilo to svůj účel. V rámci žánru špička.(24.12.2010)

Je smutné, že Tony Scott už se nad klišé nepovznáší, ale jenom je používá. Doslova každý záběr už někde byl a každá hláška někde padla. Na druhou stranu - jednou do roka, proč ne. Závěrečná půlhodina je z hlediska adrenalinu v kinech poslední doby nevídaná, ač tu žánrovou škatulku láme i za hranice Spider-mana a Johna McClanea.(24.11.2010)

• - Celá trať, po které se nebezpečný vlak řítí, i města podél ní jsou jen fiktivní. Například nebezpečná zatáčka na obrovském viaduktu se ve skutečnosti nenachází ve (vymyšleném) městě Stanton, ale v malém městečku Bellaire na hranicích Ohia a Západní Virginie. (Don Carlos)

• - Je ironií, že vlak využívaný pro film náhodně vykolejil v Bridgeportu v Ohiu 21. listopadu 2009 během natáčecího dne. Nikdo nebyl při nehodě zraněn, ale natáčení bylo po zbytek dne přerušeno. (c.tucker)

• - Na začiatku filmu, keď sa Will (Chris Pine) snaží dovolať svojej žene, je v televízii možné zahliadnuť seriál Griffinovci (od r. 1999). (fefee)