Billa

Akční / Romantický / Thriller

Indie, 2007, 130 min

Vishnuvardhan

Nirav Shah

Rozpočet $2miliónyTržby Celosvetovo $14,078,000(6.8.2010)

Velmi příjemné překvapení. Se směšně nízkým rozpočtem (cca 2,5 milionu dolarů) a stigmatem již třetího(!) remaku téhož filmu se v indickém státě Tamilnádu podařilo natočit zdařilou a fungující žánrovku, v níž ani akční scény nedopadly nikterak špatně. Nedočkáte se teda ničeho coolervoucího a hřmotného (akce je vzhledem k dostupným financím točena stylem "hlavně aby se něco nerozbilo!"), či snad sofistikovaně odvyprávěného (zápletka je velice jednoduchá a vyprávění samotné není zrovna hladké a plynulé), ale proti indickým pseudothrillerovým zrůdnostem typu Dus je to jednoznačně posun do vyšší ligy. Modro-bíle laděný vizuál plný lesklých ploch určitě potěší všechny milovníky Normalu a zpočátku otravné přehnané snaze o coolovost (všichni chodí zpomaleně, nesundají sluneční brýle a snaží se tvářit fakt drsně) se film sám neodolatelně vysměje v trefném dialogu při převozu vězňů. Vzniknout něco takového v ČR, vůbec bych se za naše filmaře nestyděl....Takže čtyři hvězdy, ať nežeru.(10.5.2009)

• - Film byl v roce 2008 promítán na festivalu v Cannes za účasti jeho režiséra Vishnuvardhana Kulasekarana a představitele hlavní role Ajitha Kumara. (Niktorius)

• - Film byl oficiálně ohlášen po uvedení úspěšného bollywoodského snímku Don (2006). Ten byl ovšem sám remakem stejnojmeného a neméně populárního filmu z roku 1978, který byl již v roce 1980 remakován v tamilské produkci pod názvem Billa. Nová verze Billy nakonec čerpá ze všech tří předchozích filmů. (Niktorius)

• - Celá produkce filmu, od počátku natáčení do uvedení do kin, trvala pouze šest měsíců. (Niktorius)