Světová náboženství (TV seriál)

• Německo

Spurensuche - Die Weltreligionen auf dem Weg

Dokumentární

Německo / Švýcarsko, 1999, 420 min

Hans Küng

Hans Küng

Videla som časť o čínskych náboženstvách a vidno, že Hans Küng nie je dokumentarista. Vsúva svoje vlastné názory a emotívne slová, a to ešte bez vysvetlenia či názoru druhej strany. Ako to, že povedal, že čínske náboženské rituály a feng šuej sú povery a že v Číne prednášal o tom, aby sa rozlišovalo medzi poverami a náboženstvom, a tým táto jeho vsuvka skončila. Žiadne vysvetlenie, žiadna diskusia. Prišlo mi, že nemá veľmi kladný postoj, ani nevedel predstierať neutralitu voči tomu, čo prednáša, a potom som si našla, že je katolícky teológ, tak už mi je to jasné prečo. Dokument je dobrý jedine na pozeranie obrázkov než na výklad.(27.4.2020)

• NGP

Chápu, že je to očima Hanse Künga, ale o to víc je to ubohý. Subjektivita ve filmu se mi nelíbí, doufala jsem, že bych to třeba mohla porovnat aspoň s mým pohledem na věc. Ale nelíbí se mi jak to Hans začíná popisovat. Podstatu náboženství vidí v něčem jiném. O víře jako takové nemluvil vůbec. Pro mě je tento film chabým pokusem o komentování čehosi, čemuž ani nerozumí. Zajímalo by mě, jestli je Hans věřící.(30.4.2010)

• Mirešák

Již při pohledu na obal DVD je jasná mizivá snaha o nezaujatost. Křesťanství: "... dva základní prvky křesťanství: oslavu víry a oddanost společnosti. Nicméně právě za tuto oddanost zaplatil biskup Oskar Romero, ale i mnoho dalších křesťanů v Salvadoru vlastním životem ...", oproti tomu Islám: "... zájem o Islám trvá odedávna -- stejně tak i obavy z něj. V celé řadě evropských velkoměst ze zvyšuje napětí mezi muslimy a nemuslimy ..."(25.12.2011)

Seriál světová náboženství relativně nezaujatě popisuje původ i historii jednotlivých světových náboženství, základní prvky jejich víry, smysl rituálů, jejich představy o posmrtném životě, původu světa apod. Trochu mě mrzí, že obsah víry je mnohdy zastíněn vnějšími projevy víry. Rituály mají přednost před obsahem. Chyba to však není kritická. +++++ Dokument má i složku zaujatou. Hans Küng se snaží všechna náboženství vnímat pozitivně, jako velké rezervoáry síly, jež může působit negativně, ale i pozitivně, podle toho, jak je nasměrována. Budiž. Snaží se ve všech náboženstvích nalézt společné etické normy, jež by bylo možno sdílet všeobecně. Z jeho výkladu mám občas pocit, že vnímá ony základní etické normy jako veskrze náboženské, ačkoliv já sám bych je viděl jako veskrze lidské, vlastní tedy i ateistům. Při svém pátrání po společném, co může spojovat, jakoby zapomínal na rozdílné, co rozděluje. Rozdělující se ale nakonec přihlásí o slovo. Slabé ****.(15.4.2013)

Velmi dobrý dokumentární cyklus, v české DVD edici spíše spojení dvou svébytných dokumentů. Švýcarský katolický teolog Hans Küng představuje světová náboženství zajímavě, avšak místy také povrchně (spíše rituály a praktické projevy náboženství než hlubší teologie) či kýčovitě (například romantická stylizace vyznavačů kmenových náboženství do lidí, kteří žijí spokojené životy v souznění s přírodou a v pohádkově fungujících společenstvích...). Zajímavým závěrem seriálu je to, že všechna velká náboženství jsou monoteistická s dominantní pramyšlenkou na vrcholu náboženské hierarchie, a to, že tato náboženství jsou si v podstatných ohledech hodně podobná. Myšlenka světového etosu představovaná Hansem Küngem tak působí zajímavě a určitě nikoli nerealisticky. Na hlubší a inspirativnější úrovni než samotný dokument je podán český doplněk v podobě přednášek českých vědců ze souvisejících oborů. Například sociologicko-filozofický pohled Tomáše Halíka na křesťanství i jiná velká náboženství (včetně ateismu), jejich vývoj v posledních letech a poselství do budoucna (na DVD Kmenová náboženství), výborný rozbor hinduismu od Dušana Zbavitele, judaismu od Kateřiny Weberové nebo islámu od Luboše Kropáčka. V přednášce o křesťanství mě zaskočila nepřesnost Vladimíra Kelnara, podle kterého Ježíš na otázku Piláta "Ty jsi král?" odpovídá "Ano, já jsem král.", čímž mění vyznění posledních okamžiků života Ježíše (a vlastně v určitém ohledu i celého Nového zákona). Ale jinak to bylo dobré.(16.1.2012)