Světová náboženství (TV seriál)

• Německo

Spurensuche - Die Weltreligionen auf dem Weg

Dokumentární

Německo / Švýcarsko, 1999, 420 min

Hans Küng

Hans Küng
  • daEmoNickY

Každý díl je rozdělen na Hansův pokus o dokument a komentář českého odborníka. __ To co říká Hans nemá cenu ani pouštěť, komentáře od našich odborníků jsou lepší. Dokument to ani být nemůže vzhledem ke všem superlativům co Hans vypustí z pusy. __ Z českých komentářů stojí za to Náboženství Kmenů (vyjimečně dobrý), O židovství (Tóra příp. Starý Zákon ve zkratce) a O číně (vyprávěno pohodovým nadšencem). Ostatní jsou záplava cizých pojmů, nepotřebných informací, citátu a nepodložených / těžko podložitelných tvrzení. _____ K porovnání. Slušný film o holce, která věděla co si druzí lidé myslí http://www.csfd.cz/film/264031-dakota-skye/ .(20.5.2009)

Nevím nic o konfuciasmu, to jsem věděl, ale myslel jsem si, že vím mnoho o budhismu. Díky tomuto řekněměž populárnímu dokumentu jsem zjistil, že vím prd. Pro mmě velmi zajímavé, včetně přednášek, i když právě ty vyžadují soustředění a jsou velice dlouhé. Proč jsme tohle nebrali ve škole, vždyť je to tak poučné a mající mnoho prvků společných se křesťanstvím. Velmi zajímavé zjištění ze shlédnutí pouze 2 dílů: Všechna náboženství, včetně toho v Evropě nejznámějšího se zrodila v rozmezí +-500 let kolem roku nula. Všechna jednotně odsuzují modlu materialismu a všechna se věnují nějakým způsobem zvládání života pro ty nejobyčejnější lidi. Je evidentní, že naši politici vedení Nečasem se ani o jedno nezajímali.---Po shlédnutí všeho: Výborný projekt s komentářem našich vědců. Nelíbil se pouze díl o křesťanství, skákal mezi tématy i lokacemi a nepřinesl žádné nové informace.(18.2.2013)

Velmi dobrý dokumentární cyklus, v české DVD edici spíše spojení dvou svébytných dokumentů. Švýcarský katolický teolog Hans Küng představuje světová náboženství zajímavě, avšak místy také povrchně (spíše rituály a praktické projevy náboženství než hlubší teologie) či kýčovitě (například romantická stylizace vyznavačů kmenových náboženství do lidí, kteří žijí spokojené životy v souznění s přírodou a v pohádkově fungujících společenstvích...). Zajímavým závěrem seriálu je to, že všechna velká náboženství jsou monoteistická s dominantní pramyšlenkou na vrcholu náboženské hierarchie, a to, že tato náboženství jsou si v podstatných ohledech hodně podobná. Myšlenka světového etosu představovaná Hansem Küngem tak působí zajímavě a určitě nikoli nerealisticky. Na hlubší a inspirativnější úrovni než samotný dokument je podán český doplněk v podobě přednášek českých vědců ze souvisejících oborů. Například sociologicko-filozofický pohled Tomáše Halíka na křesťanství i jiná velká náboženství (včetně ateismu), jejich vývoj v posledních letech a poselství do budoucna (na DVD Kmenová náboženství), výborný rozbor hinduismu od Dušana Zbavitele, judaismu od Kateřiny Weberové nebo islámu od Luboše Kropáčka. V přednášce o křesťanství mě zaskočila nepřesnost Vladimíra Kelnara, podle kterého Ježíš na otázku Piláta "Ty jsi král?" odpovídá "Ano, já jsem král.", čímž mění vyznění posledních okamžiků života Ježíše (a vlastně v určitém ohledu i celého Nového zákona). Ale jinak to bylo dobré.(16.1.2012)

• Mirešák

Již při pohledu na obal DVD je jasná mizivá snaha o nezaujatost. Křesťanství: "... dva základní prvky křesťanství: oslavu víry a oddanost společnosti. Nicméně právě za tuto oddanost zaplatil biskup Oskar Romero, ale i mnoho dalších křesťanů v Salvadoru vlastním životem ...", oproti tomu Islám: "... zájem o Islám trvá odedávna -- stejně tak i obavy z něj. V celé řadě evropských velkoměst ze zvyšuje napětí mezi muslimy a nemuslimy ..."(25.12.2011)

• Dharter

Já si omylem místo samostatných epizod stáhl i nějaké přednášky, které předpokládám nepatří k tomuto dokumentárnímu seriálu. Ale jelikož zejména v první přednášce byly velmi zajímavé informace, musím je sem zakomponovat. Epizoda první/přednáška Islám: Jistý velmi schopný profesor, se ve výkladu zaměřuje především na kořeny Islámu, tedy Tóru i avestánské spisy. Nebylo vůbec uvedeno jeho jméno, takže se mi ani nepodařilo zjistit, kdo to je. Tento výklad hodnotím 4*. Epizody tohohle seriálu nejsou vůbec zajímavé (ve srovnání s přednáškou výše uvedenou). Epizoda Buddhismus a čínská náboženství mě jen z části zaujaly. Judaismus jsem přeskočil. Hinduismus byl špatně stravitelný v téhle podobě. Náboženství australských kmenů se mi relativně zalíbily, ale moc opět nezaujaly. Výklady dalších „učenců“ jsou nezdařilé přednesy. Závěrečná epizoda o šíření církevního étosu je na přes-držku, protože tohle slyšet od člověka, který je členem náboženství, které oslavuje sionistickou vraždu (ukřižování) enlilistického proroka Isá, Ezaua, falešně přejmenovaného na Pána Ježíše Krista, je opravdu silný level. On totiž neví, na rozdíl od profesora přednášejícího první přednášku, že slovo Islám znamená Ezauův mír (mír od Isá - Isá salám - Islám). Pan Hans Küng je tedy amatér. ✘(15.9.2011)