Lobo - vlk, který změnil Ameriku

(TV film)
  • Česko Příroda: Vlk Lobo, který změnil Ameriku (více)
Dokumentární
Velká Británie, 2008, 49 min

F. Murray Abraham (vypravěč), David Attenborough (vypravěč)

V roce 1893 vyrazil Ernest Thompson Seton do Nového Mexika usmrtit záškodnického zabijáka skotu, vlka přezdívaného Lobo. Následující události změnily pohled Američanů na vlastní divočinu. (Viasat)

Pidzey

Nádherný, krásně nafilmovaný a velice poučný dokument. Vlky mám moc rád. Jsou nádherný, nespoutaný, důstojný. Je dobře že si někteří lidé uvědomili že tihle tvorové mají také právo žít a nejen oni. Vlk pro mě vždycky bude vzorem věrnosti, chytrosti a nespoutanosti. Škoda že je o nich tak málo dokumentů. ()

Yarwen

Seton je zde vyobrazován jako kruté lidské hovado, zabíjející plaché tvory. Tuto skvrnu na svém svědomí se pak snažil smazat prostřednictvím svých knih, jakož i intervencemi na politické scéně pro ochranu přírody a zakládání národních parků. Snímek se snaží o objektivitu, ale ne úplně se mu to daří - na hloupý argument, že vlci maří úspěch farmářů, lze lehce odpovědět, že to byli právě oni farmáři, kteří vlky vytlačili z jejich původních teritorií a jim nezbylo než živit se tím, co na jejich loveckém území zůstalo. Přesto dobrý dokument, ukazující na nutnost vnímat přírodu jako součást našeho dědictví, které je nutno chránit a uchovat do budoucna. ()

tahit

Myslím, že každý, kdo se zajímá o život vlka, by měl tento opravdu nádherný dokument vidět, vlci jsou velmi zvláštní a podivuhodná zvířata, mají vlastní moudrost a v některých ohledech jsou lidem dokonce do jisté míry podobní, myslím, v těch lepších vlastnostech. Existence démonizování vlka, které stále ještě oživuje v představách pověr a mýtů především v dobrodružných knihách a filmech jsou hlouposti. Mám za to, že tento dokument dobře přiblížil život vlka, který má tajuplné smyslové schopnosti zvířecího světa. ()

vander19

Ak je len 50% pravda z tohto dokumentárneho filmu tak Lobo bol génius. Hneď zo začiatku potešilo, že je to výrobok BBC. S ich dokumentami som bol vždy veľmi spokojný. Ďalšou zaujímavou vecou je prítomnosť Attenboroua. Príbeh je možno až moc farbisto zobrazovaný s istou romantikou divokého západu, ale aj tak je to krása. Jeden vlk a proti nemu jeden lovec, ktorý si uvedomil aká je príroda krehká a treba ju chrániť. Z lovca sa stal ochranca a možno aj vďaka nemu je vlk opäť v Amerike dostupný ku pozorovanie. A nielen tam, aj u nás sa ich počty našťastie zvyšujú. Je to dôležité, lebo príroda vlka potrebuje viac ako nás. ()

Carol Pifková

Neviem čo som čakala od tohto dokumentu, ale dokument formou príbehu podľa skutočnej udalosti rozhodne nie. No napriek tomu to bolo niečo úžasné. Niekoľkokrát som uronila aj slzy kvôli Lobovi, ale nie zas moc som bohužiaľ v práci. Ale keby som doma určite ešte teraz soplím. Bolo to krásne, bohužiaľ smutné ale zábery tých vlkov boli neskutočne nádherné, chcem tých všetkých vlkov domov, teraz hneď. Hlavne tých čiernych... ()