Lobo - vlk, který změnil Ameriku (TV film)

• Česko

Příroda: Vlk Lobo, který změnil Ameriku

Lobo: The Wolf That Changed America

Dokumentární

Velká Británie, 2008, 49 min

F. Murray Abraham (vyp.), David Attenborough (vyp.)

Nádherný, krásně nafilmovaný a velice poučný dokument. Vlky mám moc rád. Jsou nádherný, nespoutaný, důstojný. Je dobře že si někteří lidé uvědomili že tihle tvorové mají také právo žít a nejen oni. Vlk pro mě vždycky bude vzorem věrnosti, chytrosti a nespoutanosti. Škoda že je o nich tak málo dokumentů.(25.7.2012)

Seton je zde vyobrazován jako kruté lidské hovado, zabíjející plaché tvory. Tuto skvrnu na svém svědomí se pak snažil smazat prostřednictvím svých knih, jakož i intervencemi na politické scéně pro ochranu přírody a zakládání národních parků. Snímek se snaží o objektivitu, ale ne úplně se mu to daří - na hloupý argument, že vlci maří úspěch farmářů, lze lehce odpovědět, že to byli právě oni farmáři, kteří vlky vytlačili z jejich původních teritorií a jim nezbylo než živit se tím, co na jejich loveckém území zůstalo. Přesto dobrý dokument, ukazující na nutnost vnímat přírodu jako součást našeho dědictví, které je nutno chránit a uchovat do budoucna.(1.9.2018)

Nevidel som krajší a dojímavejší film o zvieratách. Vlky som vždy miloval a po tomto dokumente ich milujem a vážim si ich ešte viac. Film je spracovaný dokumentaristickým štýlom, zvažuje pre a proti, ponúka viac pohľadov. Možno si to Seton všetko vymyslel, možno len prikrášlil a možno je to všetko pravda. Či tak alebo tak, je to skutočne nádherný príbeh.(24.9.2013)

Neviem čo som čakala od tohto dokumentu, ale dokument formou príbehu podľa skutočnej udalosti rozhodne nie. No napriek tomu to bolo niečo úžasné. Niekoľkokrát som uronila aj slzy kvôli Lobovi, ale nie zas moc som bohužiaľ v práci. Ale keby som doma určite ešte teraz soplím. Bolo to krásne, bohužiaľ smutné ale zábery tých vlkov boli neskutočne nádherné, chcem tých všetkých vlkov domov, teraz hneď. Hlavne tých čiernych...(11.7.2014)

Ekologický dokument nebrečící nad tím, jak je to s planetou Zemí špatné, ale ukazující člověka, jenž k tomuto zjištění došel vlastní, specifickou cestou lovce vlků a veškerou svoji následnou popularitu využil v boji za záchranu divočiny. Ernesta Thompsona Setona, biologa, autora zajímavých knih a zakladatele skautingu, by si měli vzít za vzor mnozí západní politici ohánějící se módními ekologickými tématy, málokdy však bez přechodu od tlachání k činům. Tenhle snímek mě nadchl mnohem více než rozpočtově nabušenější audio-vizuální podívaná Earth. Má větší vypovídací hodnotu a příběh Loba a Blanky podává téměř nedokumentární formou, jako filmovou romanci. Klasické „mluvící hlavy“ tentokrát odpouštím. Nádherných 49 minut.(14.1.2016)