Skazka pro temnotu

• Rusko Сказка про темноту (více)

Tridsiatnička Angelina, policajtka z Vladivostoku, nevie zniesť páry, ktoré sa bozkávajú na uliciach. Všetci tí šťastní ľudia, alebo aspoň šťastne pôsobiaci, reflektujú jej monotónnu a ponurú existenciu. Angelinin život je zúžený na oslobodzovanie detí z pazúrov nefunkčných rodín, čomu sa však venuje bez hlbšieho presvedčenia. Vrcholom je, keď ju ani nie desaťročný chlapec nazve „starou opustenou hlupaňou”. To je moment, keď sa v Angeline niečo zlomí a rozhodne sa vziať život do vlastných rúk. Dosiahnuť, aby ju niekto miloval. Problémom pre ňu nie je samotné zvádzanie. Je to neschopnosť akceptovať vlastné pocity. Nádherný portrét ženy, v poradí druhý film režiséra Nikolaia Khomerikiho, zachytáva momenty súčasnosti plné brutality, ale aj pôvabu a citu. (oficiální text distributora)

Radko

Vladivostok. Už samotný názov v spojení s geografickou odľahlosťou mi evokuje chlad a zimu. Rovnako chladná je i policajtka, krásna žena, ktorá má veľmi chladný prístup k prípadným partnerom a k svojmu okoliu vôbec. Nápadníkov pritom prijíma prirodzene, tak akí sú, ako jeden za druhým prichádzajú. Nejednoznačný film s mnohými momentami na hlbšie zamyslenie, tak ako to už Rusi v prípade tých lepších vecí vedia. ()

• Rovnako ako dej filmu, aj jeho natáčanie prebiehalo v ruskom meste Vladivostok. (Real Tom Hardy)