• slovenský

Drama / Romantický / Road movie

USA, 1970, 114 min

Michelangelo Antonioni se snažil o road movie s puncem road movie, ale stejně jeho dokonalé kompozice obrazu napovídaly, že za vším stojí velký režisér. Ačkoliv spád snímku byl spíše komorní, vše vyvážil skupináč v Zabriskie point, i když tu sůl nebo co to bylo, bych mezi půlkami mít nechtěl, natož kam by se to mohlo dostat dámám. Atmosféru umělectví podtrhnuly scény , kdy doslova vše létalo vzuchem.(26.9.2008)

Antonioniho štýl mi celkom vyhovuje. Jeho filmy sa odohrávaju v takom príjemnom, pomalom, oddychovom až meditatívnom tempe. Navyše Zabriskie Point je ešte jemne psychadelické. V Antonioniho filmoch nachádzam vizuálne geniálne riešené zábery a pasáže ktoré ma fascinujú a kde vidieť jeho podpis (tu sú to napr. výborne zostrihaná hromadná sexuálna scéna v púšti, finálna explózia či letecké zábery.). Plus úžasna hudba. Umelecky na úrovni film !(24.6.2013)

Ja mám s týmito ideologicky zainteresovanými filmami mierny problém. Nestraním totiž väčšinou žiadnej strane a tento film ma o tom znova presvedčil. Hlavný hrdina sa chce cítiť slobodne, a tak ukradne lietadlo, aby mohol "vzlietnuť". Čiže sa chová ako idiot, pretože porušuje zákon. Policajti strieľajú bez varovania, takže sa chovajú ako idioti, pretože zákon zneužívajú. Pritom dievča túži iba po láske. Takže palce som držal jej. Keby všetci pochopili, ako nám film explicitne ukazuje, že si treba iba poriadne "užiť", neboli by vojny, demonštrácie, policajtom by nehrabalo, kapitalisti by nehrabali majetok a tí študáci by ani nemuseli húliť.(29.9.2012)

Je fakt, že ten studentsko-revoluční úvod mě docela odrazoval, ale pak se ten film přece jen vydal do zajímavějších vod. A jakoby protipól upovídaného začátku jsou ty nejlepší scény naprosto bez dialogů. Původní hudba Pink Floyd není špatná, ale možná to chtělo někoho víc halucinogenního. Možná by mi nějaký filmový intelektuál mohl vysvětlit, proč je těch zpomalených výbuchů v závěru tolik... Ještě bych dodal, že fanoušci Harrisona Forda si tu na své moc nepřijdou.(15.12.2012)

Tahle rebélie... člověka dohání, dokavaď mu nezačne lízt na mozek, tak s tím radši sekne a jen přihlíží anebo udělá nějakou pitomost, protože se s přihlížením prostě nespokojí, jelikož mu vždycky byly bližší činy, než planý kecy. Kowalski nám ukázal, že před tím ujet nejde, tenhle hezoun zas, že ani ulítnout. A i když se mi to letadýlko s autem (můj milovanej Potomac z MAFIE) hrozně moc líbily, představa pouštního prachu, posléze nahromaděnýho za předkožkou se mi už zrovna dvakrát romanticky nejeví:)) Ale no dobře, těžko vzdorovat géniu loci, co si namlouvat. Ty víbohy nakonec byly bezva, 74% docela výstižnejch.(3.2.2013)

• - Závěrečná pětiminutová destrukce byla natáčena deseti kamerami, díky čemuž mohl být poté výbuch ve filmu zopakován z několika úhlů pohledu. (Terva)

• - Zabriskie Point je první a zároveň i poslední film Michelangela Antonioniho, který natočil v USA. (Indy_Brabino)

• - Michelangelo Antonioni se před natáčením filmu setkal s Jimem Morrisonem a požádal ho o spolupráci na soundtracku k filmu. The Doors přišli s písní L'America, kterou však Antonioni ve filmu nepoužil stejně jako klavírní kus Richarda Wrighta z Pink Floyd, z kterého se pak vyklubala píseň Us and Them použitá na albu Dark Side of the Moon. (hippyman)