Predátoři

• Austrálie

• Kanada

Akční / Dobrodružný / Thriller / Sci-Fi

USA, 2010, 107 min

Rozhodně lepší než AvsP a AvsPR, ale nebýt tam Fishburne + Trejo, dopadlo by to ještě hůře. Samotný rozjezd však nebyl vůbec špatný. I když těch 7 mužů a jednu d?vku si mohli autoři odpustit. Nejen, že se v dnešní době už nevyhneme multikulturním filmům a snad všude hraje vedle bělocha i černoch s Asiatem, ale do dalšího predátořího snímku byla nasazena i (drsná) žena. Muž zachraňující kamaráda už jaksi není v módě a tak už na začátku tušíte, že bude muž zachraňovat právě ženu, neboť je to přece správně. Ne, vůbec jste si nespletli film, opravdu to má název Predátoři. Hlavní problém mám však s vůdcem, kterého hraje Adrien Brody. Už z traileru mě vůbec nepřesvědčil, že mu budu roli tvrdého vyvražďovače nepřátelských predátorů věřit a i ve filmu na mě nakonec působil jako hrozný anti-hero. Zpět ale k příběhu. Po vysazení na neznámé místo a prozkoumávání prostředí džungle jsme postupně více a více vtahování do děje. Až potud atmosféra a vývoj ok. Poté se Antal tak trochu ztrácí/tápe, a už se ničeho jiného než prosté vyvražďovačky jedné postavy za druhou, která se navíc zvrhne v obyčejnou akční smršť bez špetky napětí, bohužel nedočkáme. Navíc postava Dannyho Treja, která vnášela do scén alespoň trocha toho dobrého exotického koření, byla pramálo využita. Alespoň Debney potěšil, hudba doprovází obraz v podstatě neustále, a i když je většinou zrecyklovaná, dobře se to poslouchá. Predátoři selhávají hlavně v tom, že nedokáží úspěšně navázat a hlavně potvrdit předešlý odkaz včetně zachycení té pravé esence originálu. Jako parodie to funguje sice obstojně, ale jako sequel a pocta kultu již nikoliv. (5/10)(2.7.2010)

• Lateef

Na Arnoldovu guatemalskou hru na kočku a myš noví Predátoři sice významně (a mnohdy povedeně) pomrkávají, ale u všech žilnatých bicepsů: kde je sakra pořádná akce?? Neodskočil jsem si na wc, neryl jsem nosem v popcornu, ani jsem nepsal smsky, avšak stejně jsem žádnou kvalitní akci neviděl. Největší chyba! Když už něco akčně vypadalo, skolila to nepřehledná kamera a rychlý střih. K sakru, kolikrát jsem poslední větu napsal za uplynulý rok?? Ach jo. První polovina filmu měla slušnou atmosféru, od začátku duní známá hudba (výborná, později pěkně upgradeovaná), no a pak se to trochu připosere, nějak se mi nechce věřit, že koukám na Predátory (lovce s perfektními maskovacími, bojovými a taktickými dovednostmi), stejně tak nevěřím Rolandovi, že byl na planetě 10 sezón, to by Fishburneovi ta druhá brada hodně rychle zmizela. Vůbec postava Fishburnea a celé dění kolem ní příliš zbytečné, plácáme se snad na území jednoho aru, triky skoro žádné, žádná syrovost, velkolepost, arnieovost, vím, že pořád srovnávám, ale počkat: vždyť ono to je v podstatě nesrovnatelné. Za týden si nebudu pamatovat vůbec nic, už teď se mi to slévá v jeden krvavý flek. Sorry, ale zdejší predátoři by Arnoldovi posloužili jako jednoručky pro bicepsové zdvihy, Brody a ostatní se s nima sral 100 minut. Dám 50%, asi to shlédnu ještě jednou a uvidím no, jak jsou tady všichni z toho nadšení, tak já snad ani ne... místo toho už pošilhávám po poličce, kde mám vhsku s ošoupaným nápisem Schwarzík - Predator - super! 40 miliónů dolarů(rozpočet)/115,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/18 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(8.7.2010)

Kdo má nakoukanou jedničku a odjakživa sní o tom, že někomu v baru řekne "You're one ugly motherfucker", nemůže opouštět kino bez širokého úsměvu na tváři. Antal a Rodriguez trefili přesně ten správný poměr poct a přehledné (!) drsné akce, v jaký se u současných 80's-like akčňáků doufá. A skoro nikdo ho nedokáže namíchat. Soundtrack šikovně variující původního Predátora, obsazení plné adekvátních borců a magorů, kteří přesně plní svoje úlohy, finále podle old-schoolových očekávání... nádhera. Jen ten Fishburne je těžce mimo, ale to je asi daň za to, že se povedlo všechno ostatní. Škoda, že odteď regulérní Predátoří dvojka nezávítá do Varů. Tam by mohla zbořit Velký sál.(2.7.2010)

Je to celkom dobrý akčný sci-fi film, ktorý je pokračovaním tejto vydarenej série. Má dosť dobrý príbeh o skupine rozličných ozbrojencov z rôznych častí sveta spájajúcich násilný spôsob života, ktorí sa ocitnú v neznámom prostredí a postupne zisťujú, že sa stali terčom členov inteligentnej mimozemskej rasy, ktorá ich uniesla na cudziu planétu, aby ich mohli loviť a tak musia urobiť všetko preto, aby sa z tejto situácie dostali. Spracovanie je celkom slušné, oceňujem hlavne mimoriadne rýchly úvod, ktorý hneď vtiahne do toho najdôležitejšieho a hlavne na prvú polovicu, ktorá predstaví zaujímavé postavy, ich spoluprácu, názory na celkovú situáciu a podobne sa pozerá dosť dobre. Potom to už síce začne byť dynamickejšie a stále sa niečo deje, ale zábavnejšia mi prišla aj tak tá zoznamovania prvá polovica. Určite ma mrzí, že je to prakticky len kópia prvého dielu s množstvom spoločných znakov a takmer rovnakých scén, len v omnoho béčkovejšom prevedení a tých pár nápadov navyše mi prišlo skôr zbytočných, ale pre mňa je dôležité, že som sa aj tak bavil a tak u mňa rozhodne prevládajú dobré pocity. Akcie je tu pomerne dosť a nie je zlá, ale ani ničím výnimočná. Celkovo sa na akciu pozerá dobre, ponúkne aj pár drsnejších momentov, lenže mi tu chýba akýkoľvek nápad a navyše sa celá druhá polovica odohráva v tme a tak väčšina akcie je na tom horšie aj s viditeľnosťou. Herecké obsadenie je na tom dobre, jedine Adrien Brody sa do hlavnej úlohy vôbec nehodí, určite mi nevadí, ale nie je to ten typ, ktorý by vyvolával prirodzený rešpekt a autoritu. Ale celkovo som rozhodne spokojný, sympatická Alice Braga, Danny Trejo, Laurence Fishburne, Oleg Taktarov, ale vlastne aj všetci ostatní mi už prišli bez problémov. Sklamaním sú skôr samotní Predátori, stále ma bavili, keďže je to moja obľúbená sci-fi postava, ale na rozdiel od predchádzajúcich dielov už nevyvolávajú taký rešpekt a navyše ich ani nie je až taký problém zabiť. A čo sa týka réžie a technickej stránky, po vizuálnej stránke je to celkom slušne zvládnuté, jedine tá tma v druhej polovici ma mrzí, ale úplne tu chýba atmosféra a ani o napätí sa tu vôbec hovoriť nedá. Takže prvé dva diely mám určite radšej, toto pokračovanie predsa len pôsobí trochu zbytočným dojmom, ale aj tak som sa bavil celkom dobre a preto aj dobre hodnotím. 71%(9.9.2010)

Po pravde receno, nic moc. Trva desne dlouho, nez se to rozjede, takze je to nejdriv jen samy chozeni po lese a vzdy kdyz uz to vypada, ze mame uvod za sebou a zacne akcni rez, je to vzdy jen moment a pak sup, zas se keca a chodi po lese. S cimz souvisi taky fakt, ze to je napinavy fakt minimalne a o nejaky atmosfere nemuze bejt skoro ani rec. Dalsi problem je vyber hercu, kdyz uz se tu objevi nekdo aspon trochu drsnej jako Trejo nebo Fishburne, nedostane prilezitost neco predvest a zbytek party je jen takova anonymni sebranka, ktera vam je ukradena. Navic dat do hlavni role Brodyho, kterej spis vypada jak podvyzivenej zid moc nechapu. Aspon, ze kdyz uz se konecne Antal rozhodne naservirovat nejakou tu akci a ze ji fakt neni moc, tak je to docela zabavny, misty i solidne krvavy a triky nejsou nijak spatny. Navic se predstavi i jiny potvory nez Predatori a objevi se tu i nejaka nova technika. Nicmene stejnak to je vykradacka jednicky, ktery to nesaha ani po kotniky a kdyby to bylo aspon poradne akcni, ale to ne, takze proste sledovat nezajimavy debily, ktery se motaj po lese, spoustu spis smesnejch nebo nelogickejch scen, to rozhodne vic jak 3* neda a pro me zklamani.(27.9.2010)

• - Jedním z důvodů pro obsazení Louise Ozawy Changchiena do role Hanza byla jeho dlouholetá zkušenost v japonském bojovém umění kendó. Dalším důležitým aspektem byl fakt, že herec je rodilý Japonec. K ověření jeho původu si studio Fox dokonce vyžádalo písemný důkaz o jeho národnosti i podrobný rodokmen. (Struhy)

• - Natáčení trvalo 3 měsíce (3 týdny na Havaji a zbytek v Texasu). Celkově se natáčelo od 28. září do 18. prosince 2009. (Struhy)

• - S restartováním predátora přišel Robert Rodriguez, který se nakonec ujal pouze produkce. (StrYke)