Predátoři

Predátori

Predators

Akční / Dobrodružný / Thriller / Sci-Fi

USA, 2010, 107 min

Kdybych chtěl použít silné slovo, asi bych jako první vytáhnul ‚zklamání‘, ale ‚mrhání potenciálem‘ se s denním odstupem jeví jako příhodnější. Antal je talent, popřít to nelze, neboť jsem měl dvě hodiny pocit, že se sleduju nefalšovanou ‚osmdesátkovou‘ řežbu. Napomáhá tomu dobrá kamera, potažmo geniální Debneyho soundtrack (ty domorodé bubínky prostě fungují i po třiadvaceti letech). Horší je to s přítomnou partičkou. Pravda, nemůžu čekat psychologické drobnokresby, ale… sakra, to se to nemohlo natáhnout o pár minut navrch a dozvědět se o nich něco víc? Dá se to omluvit všelijak, třeba tím, že v době vzniku prvního dílu se akční filmy netočili jinak, jenže jak se vypořádat s jedním náhodným přeživším a magorem se skalpelem? A co si víc, těžko přijmout za srdcovku film, u něhož se musím hodně tlouct do hlavy, abych z ní vykřesal vzpomínku na nějakou výraznější akci. V tomhle ohledu budu netrpělivě očekávat Director’s cut na DVD. Do té doby váhavých 3 a ½. PS: První půlka za plnou palbu.(9.7.2010)

Ač mi mé druhé já klepe na hlavu, nemůžu jinak, než být zase ta hodná. Film mě z jedné části iritoval, z druhé nudil ale z té nejdůležitější dokonce i bavil. A abych řekla pravdu, já jsem od toho nic nečekala. Boj predátor vs. Arnold nic nepřekoná, takže jsem jen počítala, že se občas objeví nějaký ten predátor, který usekne či ustřelí hlavu, vytrhne páteř, zařve si a zase zmizí, lidské osazenstvo bude za debily a závěrečný boj bude respektovat moji milovanou klasiku. Z velké části se mé očekávání naplnilo, ale plno drsných keců od pána s anorexií a s nosem jako Pinocchio a od dámy, která z nepochopitelných důvodů měla pořád mokré vlasy, zastínili to, co na predátorech zbožňuji, zabíjení :o) To že film postrádá nějakou logiku, budiž.. ale predátoři se tak přeci nejmenují pro nic za nic… Stará či nová generace, pořád se budou pyšnit tím, čím jsou,… na to jste ale bohužel pane Antale zapomněl.. škoda.. Pro mě ucházející průměr…(15.7.2010)

V intenciach "navrat k 80´s" v mojich ociach Predatori na plnej ciare porazaju dychavostou na respiratore zavisly a neduzivy A-team. Ak budu Slyovi Expendables hoc len z polovice tak "cisty", budem spokojny. Prva polovica filmu je bezchybna. Aj napriek tomu, ze vieme viac ako postavy, nijak to v mojich ociach neubralo na atmosfere. S nastupom Fishburnovej postavy pride k niektorym "kompromisom", ktore ma sice dvakrat nepotesili, ale vysledny dojem nijak vyrazne neskazili. Predators nie je pusta vykradacka originalu, ale ide o zmes dostojnej pocty a pohravania sa s jeho motivom i jednotlivymi detailmi. V tomto smere svoju ciel naplnili vrvchovate. K tomu este dva male postrehy:___1) To, ze si tu niektori z nas pamataju original dost podrobne este z dob nasho detstva a pri Predators je velka sanca ze upadne v zabudnutie po par mesiacoch nie je ani tak chyba Predators, ako onoho jednoducheho faktu, ze original sme videli v case, kedy sme celu magiu filmu vnimali inak a bolo pre nas vsetko nove, hlavne i vdaka vtedajsiemu statnemu zriadeniu ovela menej dostupne.___2) V dobe svojho vzniku bol Predator v podstate brany/ocakavany uz ako A-ckovy high-end blokbaster i vzhladom na stredny rozpocet a Arnieho v hlavnej ulohe ako uznavanej hereckej hviezdy svojho zanru (jednym z vyznamnych dovodov preco Predator vznikol bola prave aj skutocnost, ze malo ist o dalsi film so "Schwarzeneggerom", ktory jeho status akcnej hviezdy posilni, zaroven po neuspechu Stalloneho Cobry a Over the top utvrdi a specati suboj "Arnie vs Sly" o tron krala akcneho filmu, navyse v obdobi kedy nielen akcny ale i scifi zaner zazivali svoje velmi plodne mesiace). Rodriguezovy Predators su naopak priznanym B-ckom - tak rozpoctom, hereckym obsadenim i reziserom. V ramci tychto mantinelov sa pohybuju nadmiernu obratne a isto, pricom nie lstivo - vobec nezakryvaju tym cim cheli byt a cim aj nakoniec su.(7.7.2010)

Je to celkom dobrý akčný sci-fi film, ktorý je pokračovaním tejto vydarenej série. Má dosť dobrý príbeh o skupine rozličných ozbrojencov z rôznych častí sveta spájajúcich násilný spôsob života, ktorí sa ocitnú v neznámom prostredí a postupne zisťujú, že sa stali terčom členov inteligentnej mimozemskej rasy, ktorá ich uniesla na cudziu planétu, aby ich mohli loviť a tak musia urobiť všetko preto, aby sa z tejto situácie dostali. Spracovanie je celkom slušné, oceňujem hlavne mimoriadne rýchly úvod, ktorý hneď vtiahne do toho najdôležitejšieho a hlavne na prvú polovicu, ktorá predstaví zaujímavé postavy, ich spoluprácu, názory na celkovú situáciu a podobne sa pozerá dosť dobre. Potom to už síce začne byť dynamickejšie a stále sa niečo deje, ale zábavnejšia mi prišla aj tak tá zoznamovania prvá polovica. Určite ma mrzí, že je to prakticky len kópia prvého dielu s množstvom spoločných znakov a takmer rovnakých scén, len v omnoho béčkovejšom prevedení a tých pár nápadov navyše mi prišlo skôr zbytočných, ale pre mňa je dôležité, že som sa aj tak bavil a tak u mňa rozhodne prevládajú dobré pocity. Akcie je tu pomerne dosť a nie je zlá, ale ani ničím výnimočná. Celkovo sa na akciu pozerá dobre, ponúkne aj pár drsnejších momentov, lenže mi tu chýba akýkoľvek nápad a navyše sa celá druhá polovica odohráva v tme a tak väčšina akcie je na tom horšie aj s viditeľnosťou. Herecké obsadenie je na tom dobre, jedine Adrien Brody sa do hlavnej úlohy vôbec nehodí, určite mi nevadí, ale nie je to ten typ, ktorý by vyvolával prirodzený rešpekt a autoritu. Ale celkovo som rozhodne spokojný, sympatická Alice Braga, Danny Trejo, Laurence Fishburne, Oleg Taktarov, ale vlastne aj všetci ostatní mi už prišli bez problémov. Sklamaním sú skôr samotní Predátori, stále ma bavili, keďže je to moja obľúbená sci-fi postava, ale na rozdiel od predchádzajúcich dielov už nevyvolávajú taký rešpekt a navyše ich ani nie je až taký problém zabiť. A čo sa týka réžie a technickej stránky, po vizuálnej stránke je to celkom slušne zvládnuté, jedine tá tma v druhej polovici ma mrzí, ale úplne tu chýba atmosféra a ani o napätí sa tu vôbec hovoriť nedá. Takže prvé dva diely mám určite radšej, toto pokračovanie predsa len pôsobí trochu zbytočným dojmom, ale aj tak som sa bavil celkom dobre a preto aj dobre hodnotím. 71%(9.9.2010)

Ľahko zabudnuteľné béčko na jedno použitie. Málo hlášok, málo krvi, málo nostalgických narážok a hlavne málo bad-ass feelingu (Brodymu som to neveril ani náhodou). Keby tam nabehol Riddick, urobil by z nich všetkých (koristi, lovcov i "psov") za 10 minút tatarák. Nie je to vyložene nuda, ale hodinu po filme si nespomeniem na jedinú naozaj cool scénu.(8.7.2010)

• - Celosvětová premiéra proběhla v Austinu (stát Texas) 7. července 2010. (Varan)

• - Spoiler: Predátoři, kteří se ve filmu objevují, jsou tzv. "Berserker, "Falconer", "Tracker" a "Jungle Hunter" neboli také "Classic". (cinemag)

• - Ve scéně v čase 0:20:57 zahazuje Royce (Adrien Brody) svojí zbraň. Když ji však o chvilku později sbírá ze země, nachází se o něco blíže než před tím. (dc125)