Predátoři

Predátori

Predators

Akční / Dobrodružný / Thriller / Sci-Fi

USA, 2010, 102 min

Je to celkom dobrý akčný sci-fi film, ktorý je pokračovaním tejto vydarenej série. Má dosť dobrý príbeh o skupine rozličných ozbrojencov z rôznych častí sveta spájajúcich násilný spôsob života, ktorí sa ocitnú v neznámom prostredí a postupne zisťujú, že sa stali terčom členov inteligentnej mimozemskej rasy, ktorá ich uniesla na cudziu planétu, aby ich mohli loviť a tak musia urobiť všetko preto, aby sa z tejto situácie dostali. Spracovanie je celkom slušné, oceňujem hlavne mimoriadne rýchly úvod, ktorý hneď vtiahne do toho najdôležitejšieho a hlavne na prvú polovicu, ktorá predstaví zaujímavé postavy, ich spoluprácu, názory na celkovú situáciu a podobne sa pozerá dosť dobre. Potom to už síce začne byť dynamickejšie a stále sa niečo deje, ale zábavnejšia mi prišla aj tak tá zoznamovania prvá polovica. Určite ma mrzí, že je to prakticky len kópia prvého dielu s množstvom spoločných znakov a takmer rovnakých scén, len v omnoho béčkovejšom prevedení a tých pár nápadov navyše mi prišlo skôr zbytočných, ale pre mňa je dôležité, že som sa aj tak bavil a tak u mňa rozhodne prevládajú dobré pocity. Akcie je tu pomerne dosť a nie je zlá, ale ani ničím výnimočná. Celkovo sa na akciu pozerá dobre, ponúkne aj pár drsnejších momentov, lenže mi tu chýba akýkoľvek nápad a navyše sa celá druhá polovica odohráva v tme a tak väčšina akcie je na tom horšie aj s viditeľnosťou. Herecké obsadenie je na tom dobre, jedine Adrien Brody sa do hlavnej úlohy vôbec nehodí, určite mi nevadí, ale nie je to ten typ, ktorý by vyvolával prirodzený rešpekt a autoritu. Ale celkovo som rozhodne spokojný, sympatická Alice Braga, Danny Trejo, Laurence Fishburne, Oleg Taktarov, ale vlastne aj všetci ostatní mi už prišli bez problémov. Sklamaním sú skôr samotní Predátori, stále ma bavili, keďže je to moja obľúbená sci-fi postava, ale na rozdiel od predchádzajúcich dielov už nevyvolávajú taký rešpekt a navyše ich ani nie je až taký problém zabiť. A čo sa týka réžie a technickej stránky, po vizuálnej stránke je to celkom slušne zvládnuté, jedine tá tma v druhej polovici ma mrzí, ale úplne tu chýba atmosféra a ani o napätí sa tu vôbec hovoriť nedá. Takže prvé dva diely mám určite radšej, toto pokračovanie predsa len pôsobí trochu zbytočným dojmom, ale aj tak som sa bavil celkom dobre a preto aj dobre hodnotím. 71%(9.9.2010)

Rozhodně lepší než AvsP a AvsPR, ale nebýt tam Fishburne + Trejo, dopadlo by to ještě hůře. Samotný rozjezd však nebyl vůbec špatný. I když těch 7 mužů a jednu d?vku si mohli autoři odpustit. Nejen, že se v dnešní době už nevyhneme multikulturním filmům a snad všude hraje vedle bělocha i černoch s Asiatem, ale do dalšího predátořího snímku byla nasazena i (drsná) žena. Muž zachraňující kamaráda už jaksi není v módě a tak už na začátku tušíte, že bude muž zachraňovat právě ženu, neboť je to přece správně. Ne, vůbec jste si nespletli film, opravdu to má název Predátoři. Hlavní problém mám však s vůdcem, kterého hraje Adrien Brody. Už z traileru mě vůbec nepřesvědčil, že mu budu roli tvrdého vyvražďovače nepřátelských predátorů věřit a i ve filmu na mě nakonec působil jako hrozný anti-hero. Zpět ale k příběhu. Po vysazení na neznámé místo a prozkoumávání prostředí džungle jsme postupně více a více vtahování do děje. Až potud atmosféra a vývoj ok. Poté se Antal tak trochu ztrácí/tápe, a už se ničeho jiného než prosté vyvražďovačky jedné postavy za druhou, která se navíc zvrhne v obyčejnou akční smršť bez špetky napětí, bohužel nedočkáme. Navíc postava Dannyho Treja, která vnášela do scén alespoň trocha toho dobrého exotického koření, byla pramálo využita. Alespoň Debney potěšil, hudba doprovází obraz v podstatě neustále, a i když je většinou zrecyklovaná, dobře se to poslouchá. Predátoři selhávají hlavně v tom, že nedokáží úspěšně navázat a hlavně potvrdit předešlý odkaz včetně zachycení té pravé esence originálu. Jako parodie to funguje sice obstojně, ale jako sequel a pocta kultu již nikoliv. (5/10)(2.7.2010)

Hodně velké překvapení, které se minimálně u mě svezlo na silné nostalgické vlně, ale nejen to. PREDATORS je bezpochyb kvalitní a dobře zvládnutá záležitost, mám za to, že sám Roberto Rodriguez by to takhle dobře nedal a je jen dobře, že z producentské sesle předal režii Antalovi, který natočil hodně svižnou a profesiální akci, která původní film nestahuje do nechutného paskvilu (Av.P), ale naopak s respektem cituje klasiku. Rozšíření původního mýtu bylo samozřejmě nezbytné, ale dojem nekazí, zjevení Laurence Fishburna a pár logických děr se pak snažím přehlížet, třeba i na úkor dobře vybranému teamu, který vede precizní (a hodně hodně překvapivý) Adrien Brody, kterého jsem si v témhle roli nedokázal překvapit, ale klobouk dolů. Minimálně jednu hvězdičku si pak zaslouží hudba Johna Debney, která se nesnaží být inovativní, ale přesně a účinně používá legendární Silvestriho motivy, které už v prvním dílu tvořily polovinu filmu. 80% !!!(6.12.2010)

Tomu se říká návrat! Dokonalé to sice není, ale zase tolik nechybělo. Povedená žánrovka s pevným režijním uchopením, která vzdává celým tělem poct svému předchůdci a je mu naprosto důstojným nástupcem. Doufejme, že to bude mít v kinech úspěch. Letošek těm 80tys návratům zase tolik finančně nepřál a byla by škoda, kdyby se stali Predátoři (podobně jako A-Team) nedoceněným propadákem. Více zde.(2.7.2010)

Je to možná trochu nefér slovo, které teď použiju, ale bohužel, vhodnější mě nenapadá… ZKLAMANÍ! Když jsem se totiž poprvé dozvěděl, že se budou točit Predátoři, byl jsem trochu v rozpacích (poslední film, který měl v názvu Predátora, mě totiž hodně naštval a zklamal) a tak nějak jsem doufal, že tohle konečně bude to pravé. A poté přišly parádní trailery a já věřil, že tentokrát prostě nemůžu být zklamaný… A teď, asi dvě hodiny poté, co jsem film zhlédnul, si už nemůžu vzpomenout na žádnou lepší hlášku, na žádný vydařený souboj (teda, ten "trochu" nelogický se samurajskými meči mám v paměti furt). A ne, nejsem ovlivněn prvním Predátorem protože toho jsem všehovšudy viděl jen jednou, ale doteď si pamatuju, jakou to mělo atmosféru, pamatuju si na charismatického Arnieho… a tady budu vzpomínat jen na to, že jsem to viděl a na skvělou Alici Braga, SPOILERY!!! rychle odrovnaného a naprosto nevyužitého Dannyho Treja, docela působivého, leč od první chvíle naprosto čitelného Tophera a Maher… ne, to jméno ani nenapíšu, prostě Aliho, který vypadal jako sympaťák, ale taky to schytal mezi prvními. :-) Laurencův asi 10 minutový výstup potěšil, ale taky se mohl na plátně zdržet trochu déle. KONEC SPOILERŮ!!! Naopak mě (nepříjemně) překvapil Brody - nemastný, neslaný, rádoby drsňák… a to jej jako herce mám fakt rád… Sorry, Adriene, ale tyhle role nejsou pro tebe. Antal to vcelku zvládl, atmosféru uměl navodit solidní, ale akce byla taková, jako celý film… nijaká a krátká. Takže, když se mě někdo tak po půl roce zeptá, co říkám na film Predators, řeknu mu zřejmě, že to je opravdu průměrný film, který měl na mnohem víc. 60 %.(30.9.2010)

• Adrien Brody

• - Royce (Adrien Brody) nosí hodinky značky Hamilton Khaki Below Zero a Hanzo (Louis Ozawa Changchien) nosí Hamilton Ventura. (dyfur)

• - Natáčení trvalo 3 měsíce (3 týdny na Hawaii a zbytek v Texasu). (Struhy)

• - Roli Nolanda (Laurence Fishburne) měl původně ztvárnit Arnold Schwarzenegger, jenž původně souhlasil, ale při dopisování scénáře se role veterána Nolanda rozrostla a Schwarzenegger odstoupil z důvodu plnění guvernérských povinností a nemožností kvůli natáčení opustit úřad na několik dní. (-Marc-)