Predátoři

Predátori

Predators

Akční / Dobrodružný / Thriller / Sci-Fi

USA, 2010, 102 min

Začiatok bol dobrý, to som ešte dúfal, že sa to rozbehne na slušný masaker... žiadny masaker sa však nekonal, strieľanie do prázdna, žiadna poriadna akcia, z Brodyho som mal miestami pocit ako z Bear Gryllsa v Ultimate Survival :D Scenár ma tiež nijak neoslovil, pár dobrých nápadov, ktorými trochu oživili dej, tam síce bolo, no inak žiadna sláva. Tento film mohol byť na tom podstatne lepšie aj napriek tomu ako otrepaní sú už predátori(12.2.2011)

Je to vlastně celé v pořádku a koncepčně to úspěšně kopíruje osmdesátá léta, ale jenom tenhle fakt už dneska neobstojí. Doba pokročila a byť jediný originální nápad by neškodil, stejně jako míň keců a víc pořádné akce, která by z Predátorů udělala ony nezničitelné motherfuckery, na které se pokaždé musí hlavou. Zcela rutinní dobrodružství vyšumí z hlavy už po pár hodinách (sáhněte si do svědomí), což se s původními Predátory (jedničkou i dvojkou) prostě nedá srovnat. Zhruba stejný "upgrade" jako Smrtonosná past 4.0. P.S. Hudba je od prvních vteřin filmu geniální.(3.7.2010)

Film, který měl vzniknout místo Predátora 2. Poctivá řežba, která zjevně vznikla jako pocta prvnímu Predátorovi a rozhodně mu nedělá ostudu. Predators obsahují poměrně velké množství scén, které doslova citují některé scény z Predátora. Nechci moc spoilerovat, ale divák znalý originálu si toho nemůže nevšimnout. V podstatě někdo vzal ten film, prvního Predátora, přeházel pořadí scén, ale zachoval strukturu, tzn parta lidí postupně pochopí, že stojí proti mocnému lovci... To schéma je naprosto totožné, jen jsou ty jednotlivé scény pozměněné. (SPOILER Takže je tu bezbolestná, vodopád, místo mlčenlivého Indiána je tu mlčenlivý Japonec...atd. Vždyť i o těch událostech z prvního Predátora mluvěj!) Takže co si z toho vzít? Nedovedu si ani představit, jakým způsobem může na film reagovat divák, který prvního Predátora nezná. Ten zážitek musí být výrazně odlišný. Predators je pocta, nic jiného, pocta filmu, který měl docela velký vliv. A Rodriguez a Antal nestvořili ani tak pokračování (které mimochodem zcela ignoruje druhý díl s Danny Gloverem), jako spíš reimaginaci toho prvního. Oba filmy jsou si až příliš podobné, snad s výjimkou v podobě obtloustlého Laurence Fishburna. PS: Adrien Brody je výborný herec, ale ačkoliv i zde hrál dobře a dokonce ukázal nějaké svaly, vůbec mi sem nesedl.(2.7.2010)

Po "Švarcíkově" jedničce rozhodně druhý nejlepší snímek Predátořího universa, přičemž původní film si prvenství drží hlavně léty budovaným kultem. Tím chci říct, že se jedná o takřka stejné filmy, ale Predátoři jsou tak mile osmdesátkově blbí záměrně, kdežto Predátor nechtěně sám od sebe, je tedy lepší (nebo horší, jak se to vezme) svojí upřímností. Nimród Antal dokázal, že bylo zbytečné obávat se výběru jeho osoby na post režiséra. Nějakých zajímavých režijních vychytávek jsem se sice nedočkal, ale Predators jsou filmem, u nichž slušně odvedené řemeslo a smysl pro nadhled a atmosféru bohatě stačí. Malý problém jsem měl s Adrienem Brodym, který je pro tuto roli možná až příliš dobrým "charakterním" hercem. Zkrátka Predators se povedli téměř na výbornou, dostal jsem víceméně přesně to, co jsem chtěl. PS: "Chcípni buzno kosmická" se legendárnímu "Ty máš ale pěknou držku" minimálně vyrovná ...(8.7.2010)

Tady jde hezky vidět, jakou Rodriguez s Antalem mají úctu k originálu. Ono to vlastně na první pohled (nebo spíše z trailerů) jako jednička vypadá, jen místo zásahového komanda po džungli pobíhá skupina zabijáků a místo jednoho neviditelného predátora dostaneme hned tři. I když některé postavy zemřou dřív, než byste ze začátku tipovali, jejich obsazení určitě potěší. Samozřejmě, Schwarzenegger je jen jeden, ale parta hláškujících a bezcitných grázlů, kteří pomalu zjišťují, do jakých sraček to doslova spadli, mi bohatě stačila. Do toho tu na mě čekala spousta odkazů z originálu, jako bylo střílení naslepo ze samopalů do džungle, souboj na férovku asijce s predátorem, skupinový sešup z vodopádu a podobné kousky. Fanouškům prvního dílu nelze jinak než doporučit, protože z Predátorů dýchá příjemná nostalgie.(18.7.2010)

• Topher Grace

• - K režii filmu se původní hlásili tři kandidáti: Neil Marshall, Michael J.Bassett a vítěz Nimrod Antal. (StrYke)

• - V momentě kdy se Royce (Adrien Brody) ptá Isabelly (Alice Braga), odkud predátora zná, řekne, že se incident s popisem odpovídající predátorovi objevil v roce 1987, a jediný přeživší se mu skryl tak, že se celý zamaskoval blátem, a do něj se i schoval, aby jej predátor nemohl vidět. Toto vše je odkaz na prvního Predátora (1987), ve kterém si hlavní roli zahrál Arnold Schwarzenegger. (O´Neill)

• - Když se na konci Royce (Adrien Brody) při souboji s predátorem pomaže blátem, ve stylu Arnolda z původního filmu, neměl by být v infračerveném spektru predátora vidět. Tady ho ovšem predátor bez problémů vidí. (Guilemot)