Predátoři

Predátori

Predators

Akční / Dobrodružný / Thriller / Sci-Fi

USA, 2010, 102 min

Predátora 1 i 2 prostě miluju, ale bylo mi jasný, že od tohohle nemůžu očekávat nic úžasnýho, takže jsem radši čekání moc neprožíval, ale nakonec i přes takový trošku béčkový zpracování to bylo dobrý. Navíc Nimrod hned na začátku zcela jasně naznačí, že se nebude snažit převálcovat předchozí díly, ale spíš na ně navázat a i si z nich něco vzít, takže mě hned potěšil typickým a geniálním predátorským hudebním podkresem, okopíroval pár nejznáměnšjích scén a já si okamžitě vybavil predátora jedničku s Arniem a už to jelo, akce střídala akci, Adrian Brody v roli drsňáka seděl, což jsem teda čuměl, příběh slušnej a hlavně do predátorských filmů sedící a ostatní postavy dobrý na porážku. Jediný, co mi trochu kazilo náladu byly docela průměrný triky, to i v Predátorovi 1 byly lepší, takový poctivější, tohle je celkem hnusně digitální,ale dalo se to vydržet a film jsem si rozhodně užil.(25.9.2010)

Rodriguezův vysněný projekt nezklamal a po dlouhých 20 letech (!) má nejblíže k originálnímu predátořímu feelingu od časů Hopkinsovy dvojky. Antal se opět musel hrdě popasovat se slabším scénářem a jeho jednou za čas probleskující zkratkovitostí a slaboduchostí (zběsilé seznámení úvodního osmera, neustálé osvětlování situace za asistence hlášek typu "Jak to víš?" - "Také jsem to dělal", "To samé bych udělal já" atd. atd.) a spolu s Johnem Debneym tvoří výjimečný tandem, zdatně navazující na zapuštěné kořeny původním filmem. Tajuplnost, zorientování se v situaci, všudypřítomný neklid, kráčení nekonečnou džunglí – zkrátka kus pořádné atmosféry, daný poctivou expozicí a sladěním s povědomě zneklidňujícími tóny. Díky tomu neshází zlomovým momentům vysoký faktor děsu (scény prvních dvou úmrtí) a filmu styl, než to celé s nástupem Fishburnea zamíří i s laškovným variováním motivů z původního filmu o třídu níž směrem k tuctovosti a nadutosti obou filmových crossoverů. Z nezanedbatelného, přesto stále málo šťavnatého týmu (z postav Gogginse a Taktarova šlo jistě vytěžit víc, co do individuality se ve srovnání s původním týmem bohužel nikdo nevyrovná ani Ponchovi či Hawkinsovi) vyčnívá skvostně amorální Adrien Brody a rázná Alice Braga, samotní predátoři jsou pak jediným faktorem, který se Antalovi a spol. nepodařil úspěšně oživit. I tentokrát shází aura neporazitelného, krvelačně zákeřného monstra, jež budí hrozivý respekt, s vypnutím chameleoního módu, stržením masky a vůbec vystoupením z anonymity přestává být v druhé půlce trio predátorů atraktivní a platí spíše za zaměnitelný likvidační prostředek než za soběstačnou ikonu. Snad příště, v které budu za stávajícího týmu milerád doufat. 7/10(15.7.2010)

Je to možná trochu nefér slovo, které teď použiju, ale bohužel, vhodnější mě nenapadá… ZKLAMANÍ! Když jsem se totiž poprvé dozvěděl, že se budou točit Predátoři, byl jsem trochu v rozpacích (poslední film, který měl v názvu Predátora, mě totiž hodně naštval a zklamal) a tak nějak jsem doufal, že tohle konečně bude to pravé. A poté přišly parádní trailery a já věřil, že tentokrát prostě nemůžu být zklamaný… A teď, asi dvě hodiny poté, co jsem film zhlédnul, si už nemůžu vzpomenout na žádnou lepší hlášku, na žádný vydařený souboj (teda, ten "trochu" nelogický se samurajskými meči mám v paměti furt). A ne, nejsem ovlivněn prvním Predátorem protože toho jsem všehovšudy viděl jen jednou, ale doteď si pamatuju, jakou to mělo atmosféru, pamatuju si na charismatického Arnieho… a tady budu vzpomínat jen na to, že jsem to viděl a na skvělou Alici Braga, SPOILERY!!! rychle odrovnaného a naprosto nevyužitého Dannyho Treja, docela působivého, leč od první chvíle naprosto čitelného Tophera a Maher… ne, to jméno ani nenapíšu, prostě Aliho, který vypadal jako sympaťák, ale taky to schytal mezi prvními. :-) Laurencův asi 10 minutový výstup potěšil, ale taky se mohl na plátně zdržet trochu déle. KONEC SPOILERŮ!!! Naopak mě (nepříjemně) překvapil Brody - nemastný, neslaný, rádoby drsňák… a to jej jako herce mám fakt rád… Sorry, Adriene, ale tyhle role nejsou pro tebe. Antal to vcelku zvládl, atmosféru uměl navodit solidní, ale akce byla taková, jako celý film… nijaká a krátká. Takže, když se mě někdo tak po půl roce zeptá, co říkám na film Predators, řeknu mu zřejmě, že to je opravdu průměrný film, který měl na mnohem víc. 60 %.(30.9.2010)

Soundtrack John Debney: 1. Free Fall 3:06 ,2. Single Shooter 2:08 ,3. This Is Hell 4:10 ,4. Cages/Trip-wire 3:51 ,5. Not Of This Earth 2:50 ,6. Hound Attack 4:08 ,7. We Run We Die 4:39 ,8. Predator Attack 1:46 ,9. Meet Mr. Black 1:15 ,10. They See Our Traps 2:26 ,11. Over Here 2:24 ,12. Smoke 2:38 ,13. Nikolai Blows 2:10 ,14. Stan's Last Stand 1:49 ,15. Hanzo's Last Stand 3:08 ,16. Leg Trap 2:22 ,17. Take Me To The Ship 2:04 ,18. Edwin and Isabelle Captured 1:33 ,19. Predator Fight, Royce Runs 3:15 ,20. Twisted Edwin/Royce Returns 3:25 ,21. She's Paralyzed 6:05 ,22. Royce vs. Predator 2:39 ,23. Let's Get Off This Planet 3:01 ,24. Theme From Predator 1:45 ,(9.5.2011)

Ač mi mé druhé já klepe na hlavu, nemůžu jinak, než být zase ta hodná. Film mě z jedné části iritoval, z druhé nudil ale z té nejdůležitější dokonce i bavil. A abych řekla pravdu, já jsem od toho nic nečekala. Boj predátor vs. Arnold nic nepřekoná, takže jsem jen počítala, že se občas objeví nějaký ten predátor, který usekne či ustřelí hlavu, vytrhne páteř, zařve si a zase zmizí, lidské osazenstvo bude za debily a závěrečný boj bude respektovat moji milovanou klasiku. Z velké části se mé očekávání naplnilo, ale plno drsných keců od pána s anorexií a s nosem jako Pinocchio a od dámy, která z nepochopitelných důvodů měla pořád mokré vlasy, zastínili to, co na predátorech zbožňuji, zabíjení :o) To že film postrádá nějakou logiku, budiž.. ale predátoři se tak přeci nejmenují pro nic za nic… Stará či nová generace, pořád se budou pyšnit tím, čím jsou,… na to jste ale bohužel pane Antale zapomněl.. škoda.. Pro mě ucházející průměr…(15.7.2010)

• Alice Braga

• - Ve scéně v čase 0:30:24 si Royce (Adrien Brody) přebijí zbraň a dá si do ní 8 nábojů, ale v čase 0:40:13, když střílí, vystřelí vícekrát bez přebití. (dc125)

• - Milo Ventimiglia, Freddy Rodríguez a Josh Brolin byli zvažováni do role Royce, která byla nakonec přidělena Adrienu Brodymu. (CrypzzXD)

• - Jedním z důvodů pro obsazení Louise Ozawy Changchiena do role Hanza byla jeho dlouholetá zkušenost v japonském bojovém umění kendó. Dalším důležitým aspektem byl fakt, že herec je rodilý Japonec. K ověření jeho původu si studio Fox dokonce vyžádalo písemný důkaz o jeho národnosti i podrobný rodokmen. (Struhy)