Predátoři

Predátori

Predators

Akční / Dobrodružný / Thriller / Sci-Fi

USA, 2010, 102 min

Soundtrack John Debney: 1. Free Fall 3:06 ,2. Single Shooter 2:08 ,3. This Is Hell 4:10 ,4. Cages/Trip-wire 3:51 ,5. Not Of This Earth 2:50 ,6. Hound Attack 4:08 ,7. We Run We Die 4:39 ,8. Predator Attack 1:46 ,9. Meet Mr. Black 1:15 ,10. They See Our Traps 2:26 ,11. Over Here 2:24 ,12. Smoke 2:38 ,13. Nikolai Blows 2:10 ,14. Stan's Last Stand 1:49 ,15. Hanzo's Last Stand 3:08 ,16. Leg Trap 2:22 ,17. Take Me To The Ship 2:04 ,18. Edwin and Isabelle Captured 1:33 ,19. Predator Fight, Royce Runs 3:15 ,20. Twisted Edwin/Royce Returns 3:25 ,21. She's Paralyzed 6:05 ,22. Royce vs. Predator 2:39 ,23. Let's Get Off This Planet 3:01 ,24. Theme From Predator 1:45 ,(9.5.2011)

Príjemná pocta klasike a ak rátam aj pokusy typu Alien vs Predator, tak po dlhej dobe konečne prírastok do série, za ktorý si všetci zúčastnení zaslúžia istú pochvalu. Slabšie miesta sú a mrzia aj výpadky tempa, hlavne v strede filmu ale že tvorcovia obdivujú originál je vidieť takmer celý čas. Či už ide o uvedomelé pohrávanie sa s motívmi prvého dielu s dôrazom na typologickú rôznorodosť postáv, nenápadné odkazy vrátane hudobného podfarbenia a záverečného songu ale poteší aj nenásilné a prirodzené rozšírenie predátorskej mytológie. Len ten trailerový podraz si Rodriguez mohol odpustiť. Nimrod Antal sa každopádne ukázal ako správna voľba a Brodymu som netypickú rolu bez problémov veril. Snáď táto séria nepovedala posledné slovo, potenciál ktorý skrýva môže neskôr vyústiť ešte v niečo zaujímvejšie, chce to ho len správne uchopiť a poučiť sa z predošlých chybičiek. 70%(16.9.2010)

Je to možná trochu nefér slovo, které teď použiju, ale bohužel, vhodnější mě nenapadá… ZKLAMANÍ! Když jsem se totiž poprvé dozvěděl, že se budou točit Predátoři, byl jsem trochu v rozpacích (poslední film, který měl v názvu Predátora, mě totiž hodně naštval a zklamal) a tak nějak jsem doufal, že tohle konečně bude to pravé. A poté přišly parádní trailery a já věřil, že tentokrát prostě nemůžu být zklamaný… A teď, asi dvě hodiny poté, co jsem film zhlédnul, si už nemůžu vzpomenout na žádnou lepší hlášku, na žádný vydařený souboj (teda, ten "trochu" nelogický se samurajskými meči mám v paměti furt). A ne, nejsem ovlivněn prvním Predátorem protože toho jsem všehovšudy viděl jen jednou, ale doteď si pamatuju, jakou to mělo atmosféru, pamatuju si na charismatického Arnieho… a tady budu vzpomínat jen na to, že jsem to viděl a na skvělou Alici Braga, SPOILERY!!! rychle odrovnaného a naprosto nevyužitého Dannyho Treja, docela působivého, leč od první chvíle naprosto čitelného Tophera a Maher… ne, to jméno ani nenapíšu, prostě Aliho, který vypadal jako sympaťák, ale taky to schytal mezi prvními. :-) Laurencův asi 10 minutový výstup potěšil, ale taky se mohl na plátně zdržet trochu déle. KONEC SPOILERŮ!!! Naopak mě (nepříjemně) překvapil Brody - nemastný, neslaný, rádoby drsňák… a to jej jako herce mám fakt rád… Sorry, Adriene, ale tyhle role nejsou pro tebe. Antal to vcelku zvládl, atmosféru uměl navodit solidní, ale akce byla taková, jako celý film… nijaká a krátká. Takže, když se mě někdo tak po půl roce zeptá, co říkám na film Predators, řeknu mu zřejmě, že to je opravdu průměrný film, který měl na mnohem víc. 60 %.(30.9.2010)

Film, který měl vzniknout místo Predátora 2. Poctivá řežba, která zjevně vznikla jako pocta prvnímu Predátorovi a rozhodně mu nedělá ostudu. Predators obsahují poměrně velké množství scén, které doslova citují některé scény z Predátora. Nechci moc spoilerovat, ale divák znalý originálu si toho nemůže nevšimnout. V podstatě někdo vzal ten film, prvního Predátora, přeházel pořadí scén, ale zachoval strukturu, tzn parta lidí postupně pochopí, že stojí proti mocnému lovci... To schéma je naprosto totožné, jen jsou ty jednotlivé scény pozměněné. (SPOILER Takže je tu bezbolestná, vodopád, místo mlčenlivého Indiána je tu mlčenlivý Japonec...atd. Vždyť i o těch událostech z prvního Predátora mluvěj!) Takže co si z toho vzít? Nedovedu si ani představit, jakým způsobem může na film reagovat divák, který prvního Predátora nezná. Ten zážitek musí být výrazně odlišný. Predators je pocta, nic jiného, pocta filmu, který měl docela velký vliv. A Rodriguez a Antal nestvořili ani tak pokračování (které mimochodem zcela ignoruje druhý díl s Danny Gloverem), jako spíš reimaginaci toho prvního. Oba filmy jsou si až příliš podobné, snad s výjimkou v podobě obtloustlého Laurence Fishburna. PS: Adrien Brody je výborný herec, ale ačkoliv i zde hrál dobře a dokonce ukázal nějaké svaly, vůbec mi sem nesedl.(2.7.2010)

Slušná pocta k předchozím Predátorům, sice se jim kvalitně ani nepřibližuje, ale i tak je to místy zábavná podívaná. První polovina filmu bez problémů, ale ve druhé části už mám několik menších připomínek. První menší nedostatek jsem měl k postavám, které dostali možná málo prostoru, jelikož jsem si k nim nevytvořil žádný vztah a bylo mě jedno, jaký budou mít osud (Adrianu Brodymu jsem roli drsňáka nevěřil). Další problém jsem měl při soubojích, které nebyly vůbec divácky atraktivní a nemám potřebu je zhlédnout znova, což je škoda. A napětí, nebo závěrečný drive zde taky není v takové míře jak v předchozích dílech (nepočítám AvP). I přes chyby u mě převládla nostalgie a příjemný pocit po zhlédnutí, i když mám pocit, že parádní hudba zde udělala mnohé... Mé hodnocení 3 hvězdičky...(13.7.2010)

• - S restartováním predátora přišel Robert Rodriguez, který se nakonec ujal pouze produkce. (StrYke)

• - Milo Ventimiglia, Freddy Rodríguez a Josh Brolin byli zvažováni do role Royce, která byla nakonec přidělena Adrienu Brodymu. (CrypzzXD)

• - Roli Nolanda (Laurence Fishburne) měl původně ztvárnit Arnold Schwarzenegger, jenž původně souhlasil, ale při dopisování scénáře se role veterána Nolanda rozrostla a Schwarzenegger odstoupil z důvodu plnění guvernérských povinností a nemožností kvůli natáčení opustit úřad na několik dní. (-Marc-)