Predátoři

Predátori

Predators

Akční / Dobrodružný / Thriller / Sci-Fi

USA, 2010, 102 min

Rodriguez je z toho cítit na hony daleko, občas je skutečně mimořádně zábavné, jakým způsobem provokuje i v rámci akčního Béčka. Antal se pro změnu projevil jako velmi schopný režisér, scénář je bohužel zásadním kamenem úrazu a od začátku způsobuje, že film chtě nechtě jede na půl plynu. Prakticky ze všeho by se dalo vytěžit dvakrát tolik, některé věci pak vychází vyloženě na prázdno a i na první pohled zajímavé nečekané zvraty a mopmenty zůstanou zpravidla jen u nezaujatého "hmm", občas pak dokonce zavání těžkým WTF. Triky ovšem solidní, hudba parádní, Adrien Brody redefinuje pojem "badass motherfucker" a kdyby se vypoustila haluzní pasáž s Fishburnem (díky ní jsou Predátoři přesně o těch 20 minut delší, než by bylo potřeba) a film by skončil v JISTÝ moment, bylo by to za plný počet. Takhle mírné zklamání, ale přesto solidních 7/10 za film, který sice nestrhne, ale v podstatě ani nedokáže vyloženě nudit. Poslední hláška má šanci zkultovět...(23.7.2010)

Po "Švarcíkově" jedničce rozhodně druhý nejlepší snímek Predátořího universa, přičemž původní film si prvenství drží hlavně léty budovaným kultem. Tím chci říct, že se jedná o takřka stejné filmy, ale Predátoři jsou tak mile osmdesátkově blbí záměrně, kdežto Predátor nechtěně sám od sebe, je tedy lepší (nebo horší, jak se to vezme) svojí upřímností. Nimród Antal dokázal, že bylo zbytečné obávat se výběru jeho osoby na post režiséra. Nějakých zajímavých režijních vychytávek jsem se sice nedočkal, ale Predators jsou filmem, u nichž slušně odvedené řemeslo a smysl pro nadhled a atmosféru bohatě stačí. Malý problém jsem měl s Adrienem Brodym, který je pro tuto roli možná až příliš dobrým "charakterním" hercem. Zkrátka Predators se povedli téměř na výbornou, dostal jsem víceméně přesně to, co jsem chtěl. PS: "Chcípni buzno kosmická" se legendárnímu "Ty máš ale pěknou držku" minimálně vyrovná ...(8.7.2010)

Hodně velké překvapení, které se minimálně u mě svezlo na silné nostalgické vlně, ale nejen to. PREDATORS je bezpochyb kvalitní a dobře zvládnutá záležitost, mám za to, že sám Roberto Rodriguez by to takhle dobře nedal a je jen dobře, že z producentské sesle předal režii Antalovi, který natočil hodně svižnou a profesiální akci, která původní film nestahuje do nechutného paskvilu (Av.P), ale naopak s respektem cituje klasiku. Rozšíření původního mýtu bylo samozřejmě nezbytné, ale dojem nekazí, zjevení Laurence Fishburna a pár logických děr se pak snažím přehlížet, třeba i na úkor dobře vybranému teamu, který vede precizní (a hodně hodně překvapivý) Adrien Brody, kterého jsem si v témhle roli nedokázal překvapit, ale klobouk dolů. Minimálně jednu hvězdičku si pak zaslouží hudba Johna Debney, která se nesnaží být inovativní, ale přesně a účinně používá legendární Silvestriho motivy, které už v prvním dílu tvořily polovinu filmu. 80% !!!(6.12.2010)

Ľahko zabudnuteľné béčko na jedno použitie. Málo hlášok, málo krvi, málo nostalgických narážok a hlavne málo bad-ass feelingu (Brodymu som to neveril ani náhodou). Keby tam nabehol Riddick, urobil by z nich všetkých (koristi, lovcov i "psov") za 10 minút tatarák. Nie je to vyložene nuda, ale hodinu po filme si nespomeniem na jedinú naozaj cool scénu.(8.7.2010)

„Možno ide o výkupné. My v Tijuane to robíme často.“ Som fanúšik jednotky a situáciu okolo Predátorov som až nezdravo pozorne sledoval od leta 2009, kedy padla na Havaji prvá klapka. Detailne som študoval aj najrozmazanejšie fotky z nakrúcania a špekuloval, aký význam budú mať v hotovom filme. Takisto som držal palce Brodymu – dvojmetroví svalnatí vojaci sú vo filmoch, ale v skutočnosti uprednostňujem skôr šľachovité a teda realistickejšie typy. Skrátka, Predátori boli mojím najočakávanejším filmom roka. Výsledok? Skôr palec hore, ako dole. Povedzme 70%. Ale po výbornej prvej polke sa nemôžem ubrániť nemalému sklamaniu v podobe druhej (otrasná postava Laurencea Fishburnea, nemastné neslané finále - až na pôsobivý posledný záber na oblohu). Takisto vizuálna stránka občas šliape vedľa - viď. extra nevydarená CGI scéna so "psami", nevraviac o výprave, ktorá je občas skvelá a reálna, no občas až príliš štúdiová. Potešia kvalitné a riadne drsné postavy (stvárnené typovo perfektne zvolenými hercami a to vrátane Tophera Gracea, ktorý na konci "milo" prekvapí), drobná nadväznosť na predchádzajúce diely a cením si, že Nimród s Rodriguezom stavili radšej na atmosféru, než vytrhnuté chrbtice (ale sú aj tie): ako u McTiernana, ani teraz Predátora poriadne neuvidíme a krik umierajúcich sa desivo halí do dusnej džungle. Ale ako vravím, s pribúdajúcimi minútami sa dostavujú ako mínusy, tak čudné tvorčie rozhodnutia (nemalá časť deja sa odohráva v noci, takže klasicky nie je nič vidieť). Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/agresivne-ufo/338-predatori-60-(26.7.2010)

• Adrien Brody

• - Adrian Brody (Royce) nabral přibližně 11 kilogramů svalové hmoty, aby jeho tělo získalo vzhled akčního hrdiny. (wirok)

• - V dvojici predchádzajúcich filmov stvárnil predátora Kevin Peter Hall s výškou 2,20 m. Predstavitelia mimozemských bojovníkov z Predátorov mali 2,02 m (Carey Jones), 2,01 m (Brian Steele) a 1,96 m (Derek Mears), čo je skoro o 20 centimetrov menej. (Shakers)

• - Ve scéně v čase 0:20:57 zahazuje Royce (Adrien Brody) svojí zbraň. Když ji však o chvilku později sbírá ze země, nachází se o něco blíže než před tím. (dc125)