Epizody(6)

Poprvé v dějinách kinematografie přichází série, která vypráví pravdivý příběh Stalinova spojenectví nejprve s nacisty, poté s Churchillem a Rooseveltem, jeho značný dopad na průběh 2. světové války a později na osud celé poválečné Evropy. Strhující kombinace vysoké politiky a dramatických životních údělů jednotlivých protagonistů! (oficiální text distributora)

cheyene

Nadarmo se neříká, že historie je prodejná děvka. V různých dobách a v různých zemích je vykládána tak, jak se to právě hodí a nosí, fakta jsou překrucována, zatajována či říkána tak, že vznikají lži. Neříkám, že je tomu tak i v případě tohoto dokumentu, jehož kvality jsou nesporné, avšak jako rezervu si ponechávám onu pátou hvězdičku, neboť u jiného počinu bychom zas mohli slyšet něco trochu jiného. Druhá světová válka za zavřenými dveřmi je zdařilý dokument, který se věnuje období od 30. let až po události po konci války v Evropě. Velkou cenu mají autentické záběry a výpovědi lidí, jichž se válka dotkla. Hrané pasáže nestojí za bližší komentář, neboť jsou typické pro tento typ dokumentů. ()

Boogeyman

Na dokument docela výpravné a dobrými herci obsazené rekonstrukce. Zaměření na intrikaření, lhaní a vochcávky mezi spojenci jsem uvítal. Kromě nevyvážené glorifikace hrdého, ale všemi zrazovaného Polska, polského odboje, polských vojáků ve službách spojenců, víceméně nestranné a snad i objektivní. Hold polský dokument. ()

Spinosaurus

Geniální dokumentární rekonstrukce. Zjistil jsem spoustu nových faktů. Velká část filmu se navíc zabývá Katyní, což je vzhledem k opomíjenosti této tragédie velký přínos. Jedinou věc, kterou bych si dovolil vytknout, je (především v posledním díle) neustálé opakování a znovupřipomínání již ukázaných událostí, což dokument velmi brzdí. ()

Arsenal83

Zatiaľ unikátny dokument požívajúci aj zákulisné archívne diskusie. Výborný pohľad na Stalina, jeho postoj k vojne a v podstate porovnanie s Hitlerom, ktorý bol vo vykonaných zverstvách zhruba na jeho úrovni. Herec, ktorý zahral Stalina nebol 100%, tie rysy neboli celkom vhodne vybrané. V každom prípade je to vynikajúco spracovaný dokument obohatený o priame svedectvá účastníkov. Najhodnotnejšie sú debaty veľkej trojky Churchilla, Roosevelta a Stalina s odkrytím aj skrytých pohnútok a potom zobrazenie osudu Poľska, to boli pasáže, ktoré divákmi aj pohnú. Na tom si spoluautori- Poliaci- dali záležať. Označiť dokument za propagandu môže len zaslepený militantný komunista, ktorý sa proste narodil v nesprávnej dobe. Prirodzene sa v tomto seriáli sústredia na sovietske zverstvá a nie nacistické, pretože je to dokument o Stalinovi a ZSSR. Užívateľ Crejdl by si preto mal pozrieť aj desiatky iných dokumentov, kde analyzujú nacizmus a o Stalinovi tam často nie je ani zmienka. Spájaš nespojiteľné. Predsa nebudem kritizovať napríklad film Statočné srdce, pretože tam neukázali Marca Pola, ktorý bol v tom čase v Číne... ()

rt12

Jeden z nejlepších dokumentů, co jsem doposud zhlédla (o II.světové válce). Určitě by si ho neměli nechat ujít ti,kteří se o dané téma zajímají. Doporučuji všem. Pokud nejste skvělí angličtináři a ruštináři, sežeňte si dokument s titulky. ()

Nach

Geniální, podrobné, poučné i děsivé. Druhá světová válka viděna tak, jak jí viděli ti nejvyšší. Veškerá tajná politika té doby je zde jako na dlani. Každý díl se zaobírá jinou etapou hlavně Stalinovým a Socialistickým pohledem. Zjistíte tak, že Stalin byl ve všech ohledech mnohem horší, než samotný Hitler. Alexej Petrenko, který se této role zhostil má se Stalinem již bohaté zkušenosti (minimálně ze tří filmů). Autoři tohoto hraného dokumentu si nemohli vybrat nikoho lepšího. Tak jak tento herec poprvé zahrál Stalina v Baltazarově hostině, tak stejně a ještě mnohem děsivěji působí zde. Jinak, než plný počet dát nemůžu. Povinnost pro každého fanouška moderní historie. 95% ()

Ještěřák

Příjemné dějepisné opáčko z dílen BBC, tedy těch nejpovolanějších, kteří nemusejí šetřit na blbostech. Obsazení Boba Guntona (proradný ředitel shawshankské věznice) do úlohy pana Roosevelta shledávám velice miloučkým. 80% (viděno již vše). ()

Rudyamon

Fenomenální hraný dokument, který nemá obdoby, jak alespoň soudím podle desítek dokumentů o druhé světové válce, které jsem dosud měl možnost shlédnout. Seriál mi mnohé osvětlil a v mnohém mě poučil. To, co nás učili kdysi dávno v škole (sedmdesátá a osmdesátá léta) byla zatraceně překroucená historie. Nicméně tady není místo na hodnocení historie, ale seriálu, takže - perfektní osazení a to bez debaty, navíc bylo perfektní, že Rus mluvil rusky, Němec německy a tak dále, což dodávalo punc opravdovosti. Další obrovský klad byl, že herci se do jisté míry hodně blížili "originálu", to znamená skutečné historické postavě. Akorát Stalin mi z jakéhosi důvolu připadal jako totální dement, což je ale z historického hlediska nakonec taky víc než pravdivé. Perfektní bylo prokládání historických záběrů s hranými scénkami, které hodnověrně přibližovaly klíčové chvíle politiky zůčastněných protagonistů. Nemám absolutně žádnou výhradu, jen snad tu, že by bylo lepší, kdyby tenhle film nemusel být nikdy natočen a kdyby se to všechno nikdy nestalo. Jenže kdyby - chyby, a tak se jen klaním tvůrcům a dávám bez jakýchkoliv politických kliček 5 hvězdiček - a jistých 100%. ()

karnifex

Zajímavý dokument. Škoda jen, že pro roli stalina vybrali herce, který vypadal jako majitel kavárny Renné ze seriálu Haló, haló. ()

Crejdl odpad!

Toto je čistě propagandistický, zaujatý a nevyrovnaný dokument z pohledu zločinnosti Nacistů a Sovětů. Dokument by se měl přejmenovat, neboť jde o čistou dehonestaci Sovětského svazu, ukazování jeho zločinů a shazování jako primitivních barbarů. Nerozumím jak souvisí (dle názvu dokumentu) pletichy v zákulisí s detailním popisováním mnoha válečných zločinů na Polských jednotlivcích, které mají za cíl změnit vnímání východu a upřít jim jakýkoli podíl na osvobozování. Dokument vykresluje Sověty jako okupanty v mnohem horším světle než Nacisty. Tyto zločiny (odsouzení hodné) nijak nesouvisí s primárním tématem dokumentu! Poznámka: o znásilňování mladistvých "modrýma přilbama" OSN v Africe se také moc nedočtete, nejde o ojedinělost ale o opakovaný zločin. Fakta v dokumentu nezpochybnitelná, ovšem podstatné důvody války ze strany Německa, které vše rozpoutalo nebyly prezentovány. Svalování viny že vše podstatně ovlivnil Stalin a válku přisuzovat jemu je úplně mimo mísu. I v dokumentu padlo jak slabě byly Stalinova vojska v počátcích války vyzbrojena (v podstatě pouze na střílení do vlastních). Vykreslování zvěrstev úplně nesouvisících z válkou (hladomor na Ukrajině 1932-33, čistky opozice, nucené přesídlování) a navíc jednostraně mi příjde jako dokument na míru západní propagandě. Kde jsou ti Nacisti co vraždili židovské a jiný menšinové spoluobčany v té stejné době? Naopak při záběrech na německé tankisty hraje propagandistická hudba jako by šlo o bohy (úchylný dokument). Až ve IV dílu jsem postřehl silnější kritiku vraždní civilistů v Polsku Nacisty. Jinak západ posral Sovětský svaz tím že oddaloval otevření II fronty a Stalin posral Západního spojence - Polsko. Typická západní i východní taktika, nechat povraždit co nejvíce nepřátel cizími vojsky, dorazit "vítěze" a hodovat na mršině (dělení území). Samozřejmě nejsem obhájce tehdejšího režimu v Sovětském svazu, Stalin byl nemocný člověk (jako Hitler), sami jeho nástupci (po jeho smrti) zločiny odsoudily a okamžitě se od něj distancovali. Rozumím že se nedají odpustit zločiny Sovětů na Polácích a oni sami o tom nejvíce můžou vyprávět ale co ty zločiny (fyzické likvidace) Nacistů na celém evropském obyvatelstu? Nelze opomenout že Nacistům šlo o ovládnutí evropy. EKONOMICKY jestli to někdo z Vás nepochopil!! To co se děje nyní je stejný scénář pod beránčí rouškou míru a demokracie (je v Unii demokracie jednostranými nařízeními ze strany Bruselu a nemožnosti to neakceptovat?) Zpátky k dokumentu. Stalinova Vojska se na Válku s Evropou nepřipravovala a vše začali Němci. Na hienismus Němců není brán takový detailní pohled, jako kdyby klepali v každém baráku který cestou vystříleli a to že prováděděli genocidu prakticky od vstupu na Sovětskou půdu na Slovanském (untermensch) národu, je zmíněno až ve druhém díle. Navíc takovým způsobem jako by to prováděli pouze na vojácích (typická západní propaganda). Schovává vše podstatné. Ekonomika, kartel IG Farben zasnoubený s Nacisty který se snaží ovládnout Evropu a rozlézt se do celého světa (Africká unie je kopií Evropské autokracie) !!! Už vidíte tu podobnost. Taky sem neuvedl že Prominentní nacistický právník který se Norimberským soudům vylhal (nebo možná byl schválně bez povyku uznán nevinným) Walter Hallstein byl u tvorby podstatné většiny pravidel nedemokratické EU ze kterých se tím vyvrcholením stala Lisabonská smlouva i když on už byl po smrti (Legální Diktát Kartelu nad 500 miliony obyvatel) !!! O tohle Nacistům šlo, ovládnout Evropu, to co se jim nyní podařilo bez jediného výstřelu, pod pláštíkem míru a prosperity? Vydíte tu Prosperitu? Cítíte ten Mír po světě? Abych ukončil spekulace, zmínek o Hallsteinovi jako Nacistovi je spousta a ze strarým datem, akorát Wikipedie to zamlčuje. Kdyby to nebyla pravda, myslím že by se někdo soudil. Důkazy v knize: Nacistické kořeny bruselské EU. Jestliže se dodnes Poláci dívají přes prsty na východ za to co jim nemocný Stalin provedl, ať se nikdo nediví že zbytek evropy cítí dodnes nenávist k Němcům, kteří se 70 let po válce chovají opět jako Nacisti ovládající Evropu. () (méně) (více)

Baldrick

Takříkajíc syrově polský pohled na válku. Ani slovo o polském paktu o neútočení s již nacistickým Německem ze třicátých let, o incidentech typu obsazení Těšínska nebo o tom, že předválečné Polsko rozhodně nebyla žádná lidumilná demokracie (třeba např. antisemitismus a celkový profil předválečného polského důstojnictva by mohl být samostatnou a velmi výživnou kapitolou). Zároveň velké rádoby odhalení Stalina jako mýtického bubáka a satana. Žádné slovo o Mnichovu a o tom, že tzv. západní demokraté nechali zlikvidovat jedinou tehdejší výspu skutečné demokracie ve střední Evropě a žádné vyhlášení války se nekonalo a ještě se vychloubali udržením míru. Humorné mytí rukou, když v každém díle zhruba jednou(!) zopakují počty sovětských obětí, aby pak mohli po zbytek času vykládat naopak o krutostech a násilnostech sovětských vojáku a ostatních složek. O znásilňování francouzských a jiných žen americkými vojáky opět ani slovo. Ani slovo o tom, co to byla metoda spálené země, jak probíhal ústup nacistických vojsk z východní fronty, respektive co za sebou zanechávali (jediná zmínka proběhne ústy Stalina, což je samozřejmě okamžitě samo o sobě devalvováno). A o důsledcích, které měly vliv na podobné události, jako např. proč velkou část osvobozujících vojsk tvořily vojáci ze vzdálených částí svazu (Sibiře, Kazachstánu, apod.), z naprosto odlišných kultur a zemí. V jediném díle jenom jednou zazní, jak že se polští účastníci vlastně ohlížejí na Churchilla (je to přeci jen točené za britské peníze). A samozřejmě že ze západních spojenců je Roosevelt ten, kdo má víc másla na hlavě. Ještě že z toho postupně krásně vyplouvá, jak západní spojenci odkládáním otevření druhé fronty vlastně naservírovali Stalinovi východní Evropu jak na zlatém podnose. A mimochodem, polské povstání, Sověti versus nacisti (apod.), stačí prostá aritmetika (ano, jak praví klasik, smrt jedince je tragédie, smrt mnoha je bohužel v prvé řadě statistika). Desetitisíce obětí (likvidace skutečných či domnělých nepřátel) versus 6 milionů (a hrozba naprostého vyhlazení Untermensch, což pro nacisty znamenalo nejen židy, ale také veškeré slovanské obyvatelstvo - vyjma malého procenta, které by prošlo selekcí - a o tom opět padne max. letmá zmínka asi v jednom díle). Kdo žije, má stále možnost volby. Mrtvý nemá už nic. ()

JARDAHONDA

Brilantní dokument nahlédne a objasní nové skutečnosti z druhé světové války, dále pak ukáže divákovi křehké Stalinové spojenectví nejprve s nacisty po té s Churchillem a Rooseveltem.. a další pravdivé události, které poukáží na zastřenou pravdu nejvyšší politiky a Stalinových zvěrstev.. Závěr = 100% ()

Kylee

BBC prostě dokumenty tohoto druhu umí perfektně... stylem hodně podobné sérii Osvětim: nacisté a konečné řešení... souhlasím - takto pojatých dokumentů o druhé světové je poskromnu, o to víc obdivuji práci autorů... opravdu vynikající... ()