Cesta bojovníka

• slovenský

Cesta bojovníka

Merantau Warrior

Akční / Drama

Indonésie, 2009, 106 min (Director's cut: 134 min)

Gareth Evans

Gareth Evans

Matt Flannery

Ario Sagantoro

Moc dobré. Oproti druhému ZÁTAHu přímočaré, na rozdíl od toho prvního tu ovšem zápletka není k filmu přilepená jaksi zvnějšku a odbytá v několika replikách. Bitky považuji za nadstandardní, a to i navzdory té "nedůvěryhodně" dlouhé závěrečné. Jinými slovy, takhle si představuji povedený žánrový film pro příznivce bojových umění.(20.1.2015)

Úspěch thajské akční pecky "Ong-Bak" ještě úplně neodezněl a z Indonésie přichází vizuálně dost podobný snímek s podobně "sofistikovaným" příběhem. I zde jde hlavně o akci "tělo na tělo" a ačkoliv nejsou bitky tolik propracované a Uwais není Jaa, má to něco do sebe a na všechny ty kopance se docela dobře dívá. P.S. režisérův další počin "The Raid" vypadá o hodně zajímavěji.(12.12.2011)

Opravdu výborný kousek, svojí kvalitou mě po všech stránkách překvapil. Kamera nemá žádný papundeklový vizuál jako v Bourneovi, tomu svou přehledností a klidem dává pořádně na prdel. Stejně tak hudba film pěkně nakopává a záporák je hezky slizký. Nakonec to hlavní, souboje, jsou krásně přehledné a tvrdé, akorát choreografie mi připadala trošku méně vynalézavá co se týče využívání nejrůznějších předmětů v okolí, v tomhle je Tony Jaa ještě o něco výše.(25.2.2011)

Poctivo spravená žánrovka. Gareth Evans vytvoril po technickej stránke perfektný film. Od choreografie súbojov, po fungujúce emócie medzi postavami, dokonca aj tí bratia ako záporné postavy mali určité čaro. Iko Uwais je sympoš, ktorého som si za ten čas čo som sa na neho pozeral obľúbil. Teším sa na jeho ďalšie filmy. Sisca Jessica bola nádherná a vôbec sa nečudujem Yudovi( Uwais), že ju ochotne zachraňoval. Prostredie, zápletka a finálny stret - trvajúci vyše 30 minút( s drobnými pauzami samozrejme) sú skvelo zostrihané, vybudované a vydramatizované. Ale po dopozeraní, som mal pocit, že všetky filmy s Tonym Jaaom, sa mi páčili viac. Boli brutálnejšie, temnejšie a zábavnejšie. Tu humor úplne absentoval. Tým netvrdím, že som si to neužil. Len tých nových vychádzajúcich hviezd, ktoré bojujú a zachraňujú kdekoho je akosi veľa. A niektorý favoriti sa aj napriek okolnostiam ťažko menia. Pre mňa ale rozhodne slušná prvotina.(16.2.2014)

Režisér, scénarista, střihač G. H. Evans měl před sebou ještě velké filmařské merantau, protože v tomhle filmu si moc hlavu nelámal s příběhem, napětím, zápletkou, postavama. Veškeré úsilí za to vložil do bojových scén mixujících místní bojové techniky pecak silat či filípínskou escrimu. A tak se tu hojně a ďábelsky kope, páčí, kryje, skáče a používá dvou tyčí, třeba co se válí jen tak "náhodou" na zemi. Iko Uwais má našlápnuto na kariéru a čeká ho cesta bojovníka. O pár let později spolu s Evansem stvoří působivé dílo, kterým dokážou, že svět hrubozrného a ryzího akčního filmu má své nevzdávající se filmařské mistry a že tohle byl jen NÁJEZD na to co přijde.(1.6.2012)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Jakarte a na ostrove Sumatra. (MikaelSVK)

• - Poprvé v historii filmu je použito bojové umění Silat, které se vyznačuje pomalými pohyby. Až po jejich úplném zvládnutí se přechází do rychlých pohybů, které by se dali nazvat až tanečními. Toto bojové umění je převážně používáno ve Filipínách, Indonésii a v Malajsii. Používajího jej i policejní a bezpečnostní složky. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Spoiler: Ve finálním souboji se Yuda (Iko Uwais) střetl s dvěma bratry-padouchy. Ve filmu Zátah: Vykoupení (2011) se Rama (Iko Uwais) společně s bratrem utkají proti padouchovi. Bojové scény jsou tím pádem naopak. (Lougle)