Samurai

Historický / Dobrodružný / Drama / Životopisný

Japonsko, 1954, 93 min

Hiroši Inagaki

Ikuma Dan

O co slabší rozjezd o to lepší dojezd, který vzbuzuje nemalou naději, že ve zbylých dvou částech se Jošikawův legendární román o Musašim dočká důstojného zpracování. První část sama o sobě toho však hodna ani zdaleka není, v zásadě by se slušelo ji výrazně pokrátit a spojit až s druhým dílem.(24.8.2010)

,,ZKUS POUŽÍT SÍLU PRO DRUHÉ, NEJEN PRO SEBE! DOKÁŽEŠ PAK POHNOUT LIDMI I BOHY, BA CELÝM SVĚTEM. OD NAROZENÍ DISPONUJEŠ VELKOU SILOU, ALE JSI NEVZDĚLANÝ“...... /// Historickej příběh, kterej je možná svojí skladbou podbízivější ,,obyčejnýmu“ divákovi, takže se neutápí se ve zbytečnej kecech vo ničem, řešením píčovin a milionem postav. Solidní rozjezd pro ,,dramatičtější“ dvojku a dobrodružnější trojku. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Žádnou z knih o skutečném Miyamoto Musashimovi, které napsal Eiji Yoshikawa jsem nečetl. 2.) Kurosawovi filmy se mi zdaj zbytečně ukecaný. 3.) Thx za titule ,,Martin Tirala“ a ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(12.3.2013)

Ve fotogalerii je v podstatě shrnut celý příběh...SPOILER Takeza bojuje v bitvě, pak se ukrývá s kámošem u dvou ženských, zažene bandity, pohádá se se starší z žen, uteče, vrací se do vesnice, považují ho rovněž za banditu, tudíž ho honí celá vesnice (což sledujeme strašně dlouho), pak ho chytne budhistický kněz, visí na stromě, uteče do města, přičemž se několikrát důvěřivě nechá stejným způsobem napálit, konkrétně i při druhém chycení knězem už ve městě, pak ho vidíme zavřeného s knihami, střih a je z něj samuraj – uf, co to je, nemohli nám ukázat aspoň kousek té jeho výuky? Prostě, když měli vyprávět podrobněji, neudělali to, když měli naopak zrychlit, neučinili tak rovněž. Nějak mě to nedokázalo úplně vtáhnout do děje, ale třeba to ještě přijde v pokračováních tohoto eposu.(22.2.2015)

Jakoby se Japonci sanžili napodobit Hollywood. Film je výpravný, velkolepý a také patetický. I přesto, že film je vlastně o duševní přeměně rabiáta Takeza v ušlechtilého samuraje, není zde žádný duchovní přesah jako tomu bývá v jiných samurajských filmech. Samuraj - Musaši Mijamoto je tak jednoduchý, přímočarý a líbivý, jakoby chtěl na Oscara útočit už od samotného scénáře. Tomu odpovídá i tuctová dobvá hudba, plná podbízivých pasáží. Toshiro Mifune herecky zvládne mnohem komplexnější role a tak tuhle asi sehrál bez většího úsilí. Ale abych jen nekritizoval, ona osacrová snaha, není vždy jen ke škodě věci. Film například nabízí úchvatné výpravné a davové kamerové záběry. Škoda jen, že kavlita přepisu českého vydání je tak tristní. Pro fandy klasických velkých bijáků to podívaná je, pro milovníky samurajské filosofie a tradice již tolik ne. Učitou paralelu bych viděl i kčeské tvorbě padesátých let a to k husitské trilogii Otakara Vávry. V obou případech se jedná o velkolepou ságu, při jejíž tvorbě se nešetřilo a jejímž hlavním účelem možná bylo ozdravení národního vědomí po 2. sv. válce.(11.6.2010)

• zelvopyr

Japonský Jirásek dopadl jako ten náš. Japonci umějí věci dotáhnout do naprostého extrému, takže nacionalistické použití bylo významně drsnější než u nás. Nicméně co se týče filmu, srovnání s Vávrovými husity a podobným socialisticky velerealistickým hnusem je zcela namístě. Podobné jásavě patetické vyznění, hudba, atmosféra, postavy. Z poměrně kvalitně vystavěného románu plytká agitka o středověku, jaký nikdy nebyl. Bohužel, film postrádá narozdíl třeba od Kurosawových děl z té doby jednu zásadní vlastnost, ironicky vzato, připisovanou románem právě Musašimu, a to pokoru. Film notně zachraňují někteří herci v čele se skvělým Mifunem -- i když ve svých 34 letech, omlácený životem, není jako 17 letý naivní mladík zpočátku taky nejpřesvědčivější. Já s překvapením nechápu, čím to vlastně bylo tak špatné, vždyť šlo o velmi doslovné převedení knihy. Zjevně čistě jen pojetím a vyzněním, jak je shrnuji výše.(19.3.2013)

• - Herec Rentaro Mikuni, který hraje roli Takezova kamaráda Matahachiho, si v tom samém roce zahrál i Miyamota Musashiho ve filmové adaptaci režiséra Yasua Kohatama. (Roby)

• - Režisér filmu Hiroshi Inagaki natočil s Toshirô Mifunem, představitelem Takeza, dohromady 20 filmů včetně trilogie o Miyamoto Musashim. (Roby)

• - V roce 1956 získal film Oscara za nejlepší cizojazyčný film. (Roby)