Reklama

Reklama

Recenze (3)

stub 

všechny recenze uživatele

To je celkem nekompromisních *****. K jubilejnímu výročí studia Toho, za účasti největších hereckých hvězd (Toshiro Mifune, Takashi Shimura, Chishu Ryu, Tatsuya Nakadai jako vypravěč...), maluje Okamoto působivý obraz Japonska těsně po rezignaci a zejména pak následného pokusu o vojenský převrat. Velkým tématem je naprostá rozpolcenost (nejen) vojáků, jimž byla vštěpována věrnost císaři až za hrob a kteří byli připravováni na sebevražedné útoky (kromě známých kamikaze se totéž dělalo s malými ponorkami, s bombou přivázanou přímo na tělo apod.), pár dní po svržení atomové pumy na Hiroshimu a následně (demonstrativně a zcela neobhajitelně) na Nagasaki. Jak se budou okupační síly chovat? Všechna krev, pot a slzy, miliony mrtvých krajanů - to vše bylo zbytečné? Bude ještě existovat Japonsko, jak jsme jej znali? (Uvědomme si navíc, že Japonci historicky nehájí pouze jeden národ, ale jeden celý kulturně-civilizační okruh.) Stejně jako v Battle of Okinawa, Okamoto zjevně pohrdá sáhodlouhými okázalými přehlídkami vojenské techniky, zajímá jej historie a psychologie jednotlivce i národu; nehodnotí, pouze "pozoruje". Jeho válečné snímky jsou fenomenálními diváckými zážitky s masivní dokumentární hodnotou a je škoda, že jich nenatočil více. ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Postupimská deklarácia a jej odmietnutie Japonskom malo za následok 6.8.1945 zhodenie bomby na Hirošimu, 8.8.1945 Sovietsky zväz vstúpil do vojny s Japonskom a nakoniec nasledovala Nagasaki.. Predmetom filmu je toto obdobie s dôrazom na popoludnie 14.8.1945 kedy cisár Hirohito sa rozhodol prijať Postupimskú deklaráciu a ukončiť 2. svetovú vojnu a poludnie dňa 15.8.1945 kedy sa mal vysielať príhovor cisára k národu. Všetko v tlaku neúspešného vojenského prevratu. 8.12.1941 v 06,00 hod ráno vstúpilo Japonsko v západnom Pacifiku do vojny so Spojenými štátmi a Veľkou Britániou. Prvých 7 mesiacov vojny bolo Japonsko v jednoznačnej prevahe a získalo úplnú nadvládu v Tichom aj Indickom oceáne. Zlom nastal v Bitke o Midway kde Japonské ozbrojené sily boli prvýkrát porazené. Sily tejto cisárskej armády postupne ochabovali. Vo vojne bolo zabitých alebo zranených 3 600 000 vojakov a 1 470 000 občanov zomrelo alebo bolo zranených v samotnom Japonsku. Obete na oboch stranách prekročili hranicu 10 miliónov. ()

Gor'seye 

všechny recenze uživatele

Dej filmu zachytáva okamžiky tesne pred kapituláciou Japonska a s ňou spojený neúspešný pokus o vojenský prevrat 12. až 15. augusta 1945. Skvelí herci, pôsobivé podanie situácie a výborná atmosféra obdobia, kedy japonskí vojaci cítili potrebu zachrániť si česť a bojovať až do konca. ()

Reklama

Reklama