Humpday

(festivalový název)
  • Česko Pornoden (festivalový název) (více)

Ben a Andrew se po letech znovu setkávají. Zatímco Ben se už usadil a žije se ženou Annou ve šťastném manželství, Andrew si ponechal mladickou spontánnost a touhu po dobrodružství. Rozdíly mezi nimi se projeví ve chvíli, kdy se Ben rozhodne pomoct Andrewovi s natočením filmu pro pornofestival. Jak daleko ale Ben při natáčení hranice prolamujícího filmu o sexu mezi dvěma kamarády dokáže zajít? Americký nezávislý snímek o hledání (nejen sexuální) identity působí i díky vynikající ruční kameře podobně bezprostředně a autenticky jako okamžité nápady jeho hrdiny Andrewa. Excentrický Andrew tu funguje jako katalyzátor zdánlivě bezproblémového manželství Bena a Anny, které zdaleka není tak idylické, jak se zpočátku zdálo. Film do hloubky ztvárňuje citové zmatky hrdinů a to, jak se oba kamarádi postupně propadají ze své heterosexuální existence do pro ně netypického a nového homosexuálního flirtu. [44. MFFKV 2009] (oficiální text distributora)

JFL

Slibná premisa, která mohla být rozvedena do vyhraněnějšího filmu. Takhle je to typický "indie" (byť s vynikajícími dialogy), který se zavděčí všem sexuálním orientancím. ()

WillBlake

Co tenhle film povyšuje v mých očích nad průměrné indie filmy, je naprosto výborná poslední třetina v hotelovém pokoji. Už jen pro to civilní napětí, vyřčené i nevyřčené motivy a zapnutou VHS kameru. Na pět to sice není, ale dám je rád. ()

iamek

Obrovský šok ! Ben si myslel, že má krásný život, ale jakmile se objevil Andrew vše se mění. Poté stačila jedná opilecká noc a šílená sázka, že spolu natočí porno. Následná konverzace na hotelovém pokoji nemá chybu a vzdáleně jsem si vzpomněl na vymakané dialogy alá Tarantino. Jednoduše skvělá oddechovka pro náročné i nenáročné publikum. [44. MFF KV 2009]. ()

bouncer

Indie až na dno. Film o dvojici, která chce natočit umělecké porno pro undergroundový festival. Skvělé momenty ale střídá rozpačitá nuda. ()

Cimr

Moje hodnocení je možná nadsazené, ale mě tento prostý, levný snímek naprosto nadchnul. Témata, která otevírá, jsou nesmírně zajímavá, probíraná v článcích, knihách, studiích, ale v současné kinematografii ne zas tak často. Jde o otázky krize mužství a mužnosti, homosexuálního přesahu velkého chlapského přátelství (kdy jsme pouze velmi blízcí kamarádi a kdy už to je láska?), také otázky mužské cti (vulgárně řečeno - "o*ukáš ty mě, nebo já tebe?"), zženštilosti současné generace, hledání role "správného chlapa" ve 21. století atd. Film stojí na jednoduchém, avšak téměř geniálním nápadu. Dva výborní kamarádi si opilí na večírku dají ruku na to, že se spolu v rámci "uměleckého projektu" vyspí a natočí se při tom. Budou ale schopni tento slib dodržet? A jak takové "umění" přijme jejich okolí, hlavně žena jednoho z nich? Je to vůbec umění? Hledání hranic své sexuality? A nebo úplná blbost? I přes takřka nulový rozpočet, s kamerou, co většinu stopáže zabírá jen mluvící hlavy, se podařilo vytvořit pozoruhodné dílko. Hlavně velmi přesné v detailech: Ben na párty s mladšími lidmi, který na záchodě řeší, jestli si má košili nechat zastrčenou v kalhotách nebo si ji vytáhnout; Ben, který se chce omluvit své ženě a připravuje jí romantickou večeři - špagety, na které aranžuje olivy, a když dostane nepříjemnou otázku, poškrábe se namísto odpovědi nervózně na čele... Jsou to opravdu jen nuance, ale právě ty - ve spojení s přesvědčivými hereckými výkony - dělají z Pornodne autentický, zábavný a dojemný zážitek. ()

DavidS.

Kámoš, kterého jste dlouho neviděli, vám nad ránem zazvoní u dveří a obrátí život naruby...Obvykle jsou z toho průměrné komedie...V tomto případě pak vážná indie konverzačka s gay podtextem...Dialogy i herci působí přirozeně, ale vlastní zápletka je tak trochu přitažená za vlasy... ()

EllienPM

Vidím to mezi ** a ***. Dávám tři. Celé mi to přijde slušně rozjeté, dobré nosné téma, ale nějak z něj vyždímali příliš málo. Anebo se mi to jen zdá? Anebo jsem příliš zkrmenej úchylným Almodóvarem. Ať je to jakkoli, čekal jsem - SPOILER - že zasunou. :))) ()

Gore

bla bla bla, plky o ničem a film o těch plkách. Na film jsem se docela těšil, ale výsledek je jedno velký zklamání, dialogovej film, kdy ty dialogy mi připadaly dost divný a hlavně dost nereálný, je to skoro jako sledovat Ordinaci v růžový zahradě. ()

garp7

Oficiální text distributora mi připomíná spíš komentář hlasatele v rámci Filmového klubu Československé televize. I když tenhle film by asi dramaturgové ČST k uvedení nevybrali. Hrdinové se nikam nepropadají a žádná hranice se neprolamuje... Tenhle film je ale vtipný a "obyčejný" v tom dobrém slova smyslu a přesně splnil to, co jsme od něj čekali - velmi dobře nás jako první film karlovarského festivalu naladil i na zbytek pobytu. ()

Adiemus

Zpočátku jsem byla nadšená neotřelostí námětu a taky zjevem hlavních postav, ale postupně začalo nadšení ochládat. "Zásadní" rozhovor Bena s Annou jakoby vypadl z komerčnějšího Polibte nevěstu (2007) a ke konci jsem s lítostí vzpomínala na daleko lepší dialogy v Hledám Amy (1997). Výsledek: film neurazí, ale ani nenadchne. ()

thanks

zas taková sranda to fakt není.. mozna na Sundance senzace, v Karlových Varech spis prumer...kazdopadne celkem zajimavá studie o hledání orientace (sexuální). Spíše ocení holky, než kluci tenhle film. ()

Anteia

Hetero kamarádské kočičky, co se spolu rozhodnou mít sex, natočit jej a poslat do soutěže, jenomže... ale i tak pohodys. ()

pOne

Povedená indie-komedie založená na výborných dialozích. Po všech těch depkách na 44. MFF KV přijde vcelku vhod humor + smějící se velký sál hotelu Pupp :). Při sledování jsem vzpomněl na "Chasing Amy" z roku 1997 s Benem Affleckem. Humpday bych zařadil do stejně škatulky. ()

knotie

Pre mna je to fascinujuca zapletka, ktora studuje muzske ega v akcii - dvaja byvaly najlepsi priatelia sa po dlhom case opat stretavaju a zistuju ze sa ich zivoty naoko uberaju radikalne rozdielnymi smermi - jeden si planuje rodinu, druhy zije v bohemistickom svete plnom umelcov, a seba vidi ako neviazanu kreativnu dusu. Pocas jednej noci sa pod vlyvom rozhodnu vytvorit "artproject" - porno, v ktorom prelomovo ukazu dvoch heterosexualnych muzov pri sexualnom styku. Z pociatocneho dokazovania machizmu, v ktorom si chcu dokazat, ze ani jeden nie je slaboch a nevykraca zo slubu, sa ukazu hlbsie motivacie. Ben si chce dokazat, ze aj ked nanho doma caka verna manzelka, nie je len typicky poslusny manzel, nezapada do formicky idealneho sucheho chlapa a vie spravit aj nieco uplne necakane a odvazne. Andrew sa obava, ze aj napriek svojemu bohemskemu zivotu a imidzu liberala s otvorenou myslou, vovnutri sa stale skryva kus priemerneho chlapa, ktoreho muznost sa citi v ohrozeni. ()

yatan

som si vedomy toho, ze pojdem proti prudu, lebo film ma celkom dobe kritiky, ale u mna proste film nepresiel na plnej ciare..okrem dobrych hereckych vykonov Duplassa a Leonarda fim nema nic cim by ma mal zaujat..strasne slabe..nudne..z tej rucnej kamery ma bolela hlava..motiv, ktory tu ma akoze "sokovat" je podla na ubohy..Je chore, ze ludia uz musia vymyslat taketo filmy aby zaujali..2/10 za hl.predstavitelov.. ()

Fahrenheit

Vtipné, zábavné, neotřelé, některé situace a dialogy jdou až na dřeň ve své spontánnosti a nenucenosti. Tak trochu ozvěna české nové vlny 60. let. ()