Pán Bradbury (David Niven) nastúpil do práce ako anglický lektor syna japonského veľvyslanca. Aby zapôsobil na svojho žiaka Koichiho (Kazihito Ando), vymýšľa si historky o svojom pôsobení v 2. svetovej vojne, z ktorých vždy vychádza ako hrdina. Svoju odvahu a vojnové skúsenosti z britskej armády môže využiť, keď sú on i jeho žiak vystavení ťažkej skúške v politicky motivovanom únose partizánmi. Podarí sa im z neho vyviaznuť so zdravou kožou? (Volodimir2)

danecek24

33. Zlatý Glóbus za rok 1975 - nominace (1) - Nejlepší filmová píseň - "My Little Friend" - Hudba Roy Budd, text Sammy Cahn ()

Volodimir2

Film je jednoduchým príbehom v ktorom sa prelínajú udalosti z fiktívneho juhoázijského štátu a z 2. svetovej vojny. Po zrealizovaní únosu lektora aj chlapca povstalcami sa Bradbury s chlapcom Koichom pokúsia o odvážny útek a učiteľ dúfa, že dokáže, že všetky príbehy o jeho hrdinských činoch počas 2. svetovej vojny boli pravdivé. Nakoniec vyjde najavo, že Bradbury nebol major ani vojnový hrdina, ale preukázal dostatok odvahy, aby pred únoscami ochránil chlapca. ()

Kenneth

Niven jako podvodník a lhář. Krüger jako Němec. To celkem sedělo. Soukromý učitel vykládá klukovi pohádky o svých hrdinských činech za 2SV a najednou se ocitne v situaci, kdy to má potvrdit. Jediná jeho omluva je, že je o 30 let starší. Na jednu stranu úsměvný příběh, na druhou hromada mrtvých. ()