Göringův poslední boj (TV film)

• Česko

Göringova poslední bitva

• Německo

Görings letzte Schlacht - Das Tribunal von Nürnberg

Dokumentární / Historický

Německo, 2006, 2x51 min

Michael Kloft

Udo Schenk (vyp.), Walter Cronkite, Hermann Göring (a.z.), Adolf Hitler (a.z.), Rudolf Hess (a.z.)

Vypovídající dokument o pozadí Norimberského procesu, v němž bylo 19. října 1945 obviněno 21 pohlavárů rozpadající se Třetí říše, v čele s neoficiálně druhým mužem této říše a říšským maršálem Hermanem Göringem. Vlastní proces byl zahájen 21. listopadu 1945. Vedle celkem známých záběrů (například v dokumentech Hitlerovi muži nebo Göringova kariéra), přináší tento dokument nové a zajímavé pohledy na přípravu procesu vrchním žalobcem Robertem Jacksonem, taktiku i způsob vedení procesu. V původních návrzích spojenců byla také pouhá poprava těchto pohlavárů, bez soudu (ten by to pouze formálně zaštiťoval, což Jackson odmítl). Chtěl, aby svět spatřil a slyšel zvěrstva, jakých se tito muži dopustili, a přesto se jim dostalo spravedlivého procesu. Zároveň se obával, aby se z pohlavárů nestali mučedníci, neboť nacismus neskončil ve stejný den, jako byla kapitulace. Göring stále věřil, že s ním spojenci budou jednat a podaří se mu vyvlíknout, což dokládá jeho věta: "válka je jako fotbalový zápas - na konci podá poražený ruku vítězi a vše je zapomenuto". Naštěstí se tak nestalo, přestože takové náznaky ze začátku byly a Göring byl obžalován jako první.(11.5.2009)

Úchvatné! Včetně všech těch (pro mě osobně) nových filmových archivních záběrů..Pořád ale u podobných dokumentů platí, co člověk už z dřívějška nevěděl, to se rychle nově dozvěděl:-)!(18.5.2009)

Moc nového se nesděluje, ono asi ani nelze jinak, všechno již bylo řečeno. Jde jen stavět známé věci do jiných zajímavých souvislostí a fakta vyprávět co možno atraktivnějším způsobem, což se zde beze zbytku daří.(5.12.2010)

Herman Göring byl jednou z nejzajímavějších postav druhé světové války. Feťák, který byl posedlý mocí a bohatsvím a navíc ho nezajímala ani válka. Nejvíce mě zaujaly záběry ze samotného průběhu Norimberského procesu a postupné zvraty. Tento renesanční člověk vypustil na svět slova, které mi utkvěly v paměti ( Já určuju, kdo je žid!, Alespoň jsem si užíval 12 let.).(19.5.2009)

"Vojna je ako fotbalový zápas. Na konci podá porazený víťazovi ruku a na všetko sa zabudne." Hermann Göring. Už prvé vety z tohto dvojdielneho dokumentu mi naznačili, že toto istý čas na morfiu závislé 150 kilové prasa (ošípané iste odpustia) a zakladateľ koncentračných táborov to nemalo moc v hlave v poriadku. 2x51 minút lúskania sa zákutiami jeho zvrátenej mysle ma v tom len utvrdilo. Bohužiaľ všetka snaha vyšetrovateľov vyšla nazmar, keď táto banda krýs začala objavovať pre nich nový druh potravy - ampulky s kyanidom. Takéto dokumenty doporučujem všetkým, ktorí koketujú s myšlienkou na dvíhanie pravice do výšky očí, ak nepomôžu, systém má aj iné formy prevýchovy ;-)(11.5.2009)