Oheň v horách

Švýcarsko, 1985, 119 min

Fredi M. Murer

Fredi M. Murer

Pio Corradi

Nádherná výprava a kamera, aká je v tomto filme bohužiaľ nezachraňuje nudnosť scenára. Mám rád filmy, ktoré sa zaoberajú dedinčanmi žijúcimi v horách, ale toto bolo naozaj nudne pojaté. Malo to celkom slušný nábeh no neskôr sa to vytratilo a stalo sa z toho len bezduché kecanie. Má to dve hodiny, ale kľudne stačila nejaká hodinka aj niečo a bolo by to viac záživnejšie. Ale aj tak musím podotknúť, že podobných filmov treba viac!(1.1.2018)

ČESKOSLOVENSKÁ KINOPREMIÉRA: ÚPF = III./ 1988 - v pôvodnom znení s titulkami - nadčasová dráma s tematikou incestu. K deju: V horách na samote žijú postarší rodičia s dvomi dospievajúcimi deťmi. Chlapec je hluchonemý. Samota, izolácia a neprítomnosť intenzívnejšieho styku s civilizáciou vyústia do tragédie ... (3.8.2009)(5.8.2009)

Na to, jak málo opravdu důležitých a zásadních věcí se ve filmu odehrálo, mi přišla dvouhodinová stopáž jako zbytečný luxus. V zásadě je to ale jenom tenhle nepoměr, který mi brání dát bonbon číslo čtyři, protože sondě do duší venkovanů žijících v horách já rozumím vždycky. (Challenge Tour 2015, film č.22)(20.4.2015)

No, a teď mi řekněte, co se s těmihle filmy stalo. Co se stalo s Höhenfeuerem, se Skønheden og udyret, s Ägget är löst, s filmy Marca Ferreriho? Kam se poděla tahle odvaha, tahle suverenita filmů, ve kterých všechno bylo možné, protože proč by nebylo, když jsou to autorská díla? Drtivá většina dnešní produkce ničím takovým nepřekvapí. Nebo možná překvapí, ale je to šroubované a průhledné. Dnešní filmy se točí v rukavičkách a výjimek je málo. Höhenfeuer je nostalgickou vzpomínkou na doby, kdy ještě všechno šlo.(2.2.2012)

Pomalu plynoucí studie vztahů malé, izolované skupiny lidí. Rodiče s dospělou dcerou a hluchoněmým dospívajícím synem jsou jedinými obyvateli švýcarské horské samoty. Hlavně mladí pochopitelně trpí nedostatkem kontaktu s ostatními lidmi a tak není divu, že se začnou mít rádi ještě o něco více, než bývá u sourozenců zvykem. Takovýto vztah však stěží může skončit idylicky a nad osamělým stavením se začnou stahovat mračna. Viděno v rámci Challenge Tour 2015:30 dní se světovou kinematografií.(21.4.2015)