Domácí války

The War at Home

USA, 1996, 119 min

Emilio Estevez natočil fakt zvláštní dílo. V podstatě celej film je o tom, že se otec, matka, syn a dcera spolu hádaj o nějaký píčoviny. Pak synovi tak trochu rupne v bedně a ty hádky překročej běžný meze. Ale kdybych žil v takový pošahaný rodině, tak bych ani nemusel bojovat ve Vietnamu, aby mi ruplo v bedně. Jinak konec filmu mi přišel trochu podivnej. Emilio Estevez prostě odjede autobusem a je tam takovej doslov, že je to vlastně všechno v cajku. 70%(19.8.2018)

Naprosto skvěle udělaný film, který by klidně mohl být divadelní hrou a ani nemusel být finančně náročný. Natočil ho Emilio Estevez, nejstarší syn Martina Sheena, který předtím hrál v televizních projektech a jako malý se mihnul v Coppolově Apokalypse. Je to hrající režisér a i ve dvou svých předchozích filmech hrál. Nic tu nezaskřípalo a nezazněl žádný falešný tón. Moc se mi líbilo prolínání vzpomínek na válečnou hrůzu Vietnamu a návrat do reality. Konec neschodil žádný klasický happy end. Pro mě plný počet.(17.10.2014)

Nebýt posledních dvou vět, myslela jsem si, že je to (pravdivá) obžaloba americké vlády, která šíří po světě "demokracii" a likviduje tím nejen napadené státy, ale i rodiny vlastních občanů. Film je sondou do života jedné z nich, do níž se vrátil syn, který zažil válečná zvěrstva ve Vietnamu. Kdyby tam ten konec nedali, nešetřím hvězdami.(10.4.2017)

Dost dobře nemohu v první chvíli po shlédnutí říct, co na mě tolik zapůsobilo.. Scénář? Výkony herců? Ta příšerně dusná atmosféra? Konflikty? Neporozumění? Nebo ten poslední záchvat? Všechno dohromady? Rodinné drama se vším všudy. Nedovedu si představit, jaké je to, začlenit se zpátky po prožití hrůz války, zvlášť, když se vám rodina odmítá přizpůsobit. Jaké to je pro tu rodinu, která neví, co má dělat. a snad ani nechce. Vtáhnulo mě to přímo dovnitř mezi ně.. A sem rád, že ten film skončil...(3.7.2013)

Skvělý režijní počin E. Esteveze, který nestojí ani tak na jeho samotné režii, jako spíš na hereckém výkonu mladého herce a na výkonu pečlivě vybraných představitelů dalších rolí (M. Sheena a K. Bates). Na mě osobně film hodně zapůsobil a proto nemohu hodnotit jinak. Jedná se o komorní, vysloveně herecký (ale ne ukecaný) film.(6.7.2010)