Spiknutí klanu Jagjú (festivalový název)

Jagjú ičizoku no inbó

柳生一族の陰謀

Yagyû ichizoku no inbô

Shogun's Samurai, The

Akční / Dobrodružný / Drama

Japonsko, 1978, 130 min

Souhlasím s uživatelem "Flipnic", i mě Spiknutí klanu Jagjú připomnělo Kmotra. Byla to parádní jízda války, intrik a zrady. Moc se mi líbil závěr s rukou a "tvůrčí práce s fakty" Kindžiho Fukusaku. Některé ninža akce byly (hodně) přemrštěné, ale pobavily. Skoky pozpátku ze země na střechu nebyly nikdy vtipnější.(27.1.2014)

Absolutní samurajská pecka. Skvělý a vyvážený mix kvalitního příběhu a na svou dobu dobře natočené akce. Režisér Kinji Fukasaku je mistr jak dramatických scén, u nichž záleží zejména na talentu herců ale ostudu si nedělá ani v akční vřavě. Jsou zde sice takové trendy efekty jako pozpátku pouštené seskoky ze střechy, ale vše je vloženo s citem a tak nějak přiměřeně, že to nepůsobí hloupě, jako v jiných filmech. Díky rafinovanýcm úhlům kamery a svižnému střihu nikdy divák nebude mít čas scény pitvat. Ale to hlavní je zápletka plná intrik a konspirace, která nechá vyniknout herce a skoro bych se až nebál nazvat jejich výstupy, v rámci žánru, hereckým koncertem. Kinnosuke Nakamura coby hlava klanu Yagu je geniální, ale japonskému herectví zde nedělá ostudu nikdo. K tomu připočtu parádní soundtrack a mám zde bezchybný samurajský film, který jsem shlédnul jedním dechem.(12.1.2012)

Syrový snímek, který ukazuje, jak to v tehdejším šógunátu chodilo. Žádné samurajské pozlátko cti. Jediné co mi trochu z historického hlediska vadilo je, že se v šogunátu praktikovala západní medicína. Po prvních krutě potlačených vzpourách japonského obyvatelstva pod vlivem křesťanství se zakázaly západní vědy viz. ohledávání těla. Práce s mrtvými prováděli pouze etové - vyvrhelové, nenižší kasta japonského obyvatelstva. Ale i přes tuto malou výhradu to byl film, který stojí za to vidět vícekrát.(10.11.2013)

Co vice si muze fanousek samurajskych filmu prat. Skvely az epicky scenar rezirovany jeho spoluautorem slavnym Kinjim Fukasakuem (the yakuza papers, Battle Royale), jasne nesouci charakteristicke znaky jeho tvorby. Uzasne herecke obsazeni, takove tady snad jeste nebylo a nebude. Bojove sceny mozna mohli byt ztvarneny efektivneji, ale jinak kamera a vyprava - radost pohledet. Hlavni devizou presto zustava neotrela forma vypraveni. Je to totiz pribeh ktery nezna vitezu ani porazenych, zadna bojujici strana nepostrada hrdinu i zlosyna a v zaveru je tezke urcit na ktere strane stala pravda bliz.(4.6.2008)

Epická sága plná intrik, soupeření o moc, válčení, vražd i čestných samurajských soubojů. Takový japonský "Kmotr" z feudálního Japonska. Film je naprosto mistrovským dílem a nejde mu absolutně nic vytknout. Výběr herců a jejich výkony se však tyčí naprosto nade vším. Těžko popisovat něco tak dokonalého, atmosférického, výstižného, něco, co se dá vztáhnout na každou dobu a kulturu, jak již uvedl KITANO. Závěr filmu je něčím tak neuvěřitelným, že jsem řval a skákal 3 metry do vzduchu na pohovce. Po více než dvouhodinových intrikách a zbytečném válčení to "mistr Sonny Chiba" vyřešil po svém takovým způsobem, že mi to zůstane ještě dlouho vryto v duši. (a tím nemyslím nějakou klasickou samurajskou krvavou řežbu). Mistrovské dílo!!!(25.9.2008)