poster

A Room with a View (TV film)

 • Austrálie

  A Room with a View

 • USA

  A Room with a View

Drama / Romantický

Velká Británie, 2007, 93 min

Režie:

Nicholas Renton

Předloha:

E.M. Forster (kniha)

Scénář:

Andrew Davies

Kamera:

Alan Almond

Hudba:

Gabriel Yared
 • Soupalka
  ****

  Jako ostatní i mne to nutí porovnávat obě filmové verze. Pokud se oprostim od čtenářského vyznění knihy a podívám se na oba filmy jako na prostou adaptaci dějové linky příběhu, jsou hodnocení kvality filmu ne až tak ve prospěch starší verze a obě zpracování mají hodně do sebe. Připadá mi to ale stejne obtížné jako porovnávat filmová zpracování Anny Kareniny nebo různých zpracování motivů Dámy s kaméliemi. Navíc jsem opravdový fanoušek filmových adaptaci klasických knih. Stará verze je více "italská" a hodně ji pomáhá obsazení výrazných herců v ústředních rolích. Tato verze je jiná - více TV a "britská" a méně "efektní" ale třeba postava Cecila je skvělá. Neumím se vlastně pořádně rozhodnout, ale nakonec asi Ivory - pokud to vezmu jako čistě romantický film - je barevnější, z filmu je cítit vice emocí a obsazeni postav George i Lucy je ve starší verzi podle mne asi šťastnější.(23.10.2019)

 • tif.eret
  ***

  Poněkud "modernější" filmová verze románu E.M.Forstera. Překvapil mě konec, částečně inspirovaný autorovým dodatkem ( " Vyhlídka bez pokoje " ). Není to špatné, ale film Jamese Ivoryho se mi líbil více.(5.3.2010)

 • elle
  ***

  Tato adaptae Forsterova románu má sice některé momenty, které opomenula Ivoryho verze, ale jen těžko mohu říct, že se jedná o místa, která příběhu prospěla. Davies se pokoušel (patrně) o realističtější verzi - i kameraman volil chladnější tóny záběrů. Ivoryho verze je barvitá, stylizovaná, koncentrovaná a hlavně bez zbytečně depresivního závěru, který byl použit zde. Ivory podtrh to, co při čtení knih Forstera vnímám nejsilněji - pocit okouzlení a překonání strachu z emocionálního klimatu Itálie. Jeho knihy konfrontovaly anglickou náturu s italksou kulturou.Itálie má být vnímáno očima bystré, ale opatrné Angličanky Lucy - jako podivuhodně barevná, voňavá, řvavá, surová i kouzelná. To vše mi zde chybí. Chybí mi zde ona zřetelná a náhlá proměna postav pod vlivem prostředí, které vysvléká jejich emoce do naha, aniž by ignorovala dobové mravy a řád. Bonham-Carterová byla ideální představitelka. Její tvář umí vyjádřit mnoho emocí v půl vteřině a dokáže mě okamžitě vtáhnout do svého dobrodružství. Elaine Cassidy je milá, svým způsobem i přesvědčivá, ale zde tento příběh postrádá srdce, vitalitu, mámivost. Chybí mi tu Lucy Honeychurchová, kterou bych si pamatovala. Svým způsobem je druhá půlka (Anglie) velmi dobrá a podrobnější než starší Ivoryho verze, ale protože jí chybí výrazný kontrast italského úvodu, zmatněla mi jako zbytek. Kdo četl román, snad pochopí, že volím Ivoryho.(20.6.2009)