Proměna

Premena

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller

Francie / Itálie / Lucembursko / Belgie, 2009, 111 min

• Prochy38

Nebudu si hrát na chytráka, ale já to prostě nepochopil.... Nebylo to nudné, ale ani zábavné. Něco se dělo s ženou a vypadalo to, jako by se její mrtvá sestřička imaginárně vtělila do ní, ona žila její život až do chvíle, kdy se začala zase stávat sama sebou. Takto jsem to pochopil. To je hodně divné, že? 2* za dvě nádherné protagonistky, kterým věk snad jen prospívá!! :)(16.3.2011)

SPOILER ALERT! .. i když na druhou stranu je asi zbytečné očekávat od rozuzlení Proměny něco nového a překvapivého. Přece jen to není sci-fi, takže zjevně nepůjde o hrdinčinu fyzickou mutaci z jedné krasavice do druhé, nýbrž o nejoblíbenější zvrat většiny mysteriózních thrillerů této dekády. Dříve, než v půlce už není vůbec pochyb o tom, která bije, ale ani v nejmenším to nevadí. Atmosféra je po celou dobu neúprosně tísnivá, až je z ní těžko na žaludku .. a hlavně herecké výkony dvou ústředních dam jsou naprosto špičkové, o jejich přirozeně oslnivé kráse ani nemluvě. Je to pastva pro oči, která za sebou nechá také něco emocí a mírně zvýšený krevní tlak.(10.8.2010)

Vždycky mě udivuje, když se natočí nějaký mysteriozní film, povětšinou bývá srovnáván s Lynchem, i když s ním má společného opravdu velmi málo. To jen tak na okraj. Hororová atmosféra je zezačátku nádherně naťuknuta, přičemž dále se jí už nedrží, což je dobře. Atmosféra přitom ale vůbec neupadá, možná by to chtělo jen nabídnout divákovi větší motivaci k příběhu, ale to už beru jako osobní problém. Bavilo mě sledovat proměnu obou hereček (mimochodem obě se dokázaly uvěřitelně vžít do role) a zároveň jsem se cítil nějak deprimovaně stejně jako ony, i ta frustrace na mě z plátna dokázala přejít až jsem z toho znervózněl. I s koncem se vypořádali tvůrci obstojně, i když po obsahové stránce se dal očekávat, ale formou nikoli.(7.5.2010)

• POMO

Zúfalo nefunkčný pokus o poetickejšie Lost Highway bez porna. Na dianie, ktoré by mal divák precítiť a ktoré by ho malo vtiahnuť do ťažkých psychologických otázok, sa tu dá iba pasívne hľadieť a spytovať sa, o čo sa to tvorcovia akože snažia. Premárnená prítomnosť krásnych žien i príjemnej obrazovej a hudobnej retro atmosféry.(23.11.2010)

Film, který upoutá nejen krásným obsazením, ale také tématem, kterým se zabývá. Podobný námět jsem neočekávala,tudíž to předčilo má očekávání :) Maximální spokojení. Film, který v sobě má ukrytý psychologický námět a hraničí až s hororovými prvky. U tohohle snímku se rozhodně nebudete usmívat spíš několikrát zatajíte dech, tedy pokud nemáte rádi nebo spíše naopak obdivujete a máte kladný postoj k pomalým a děsivým hororovým představám a posunkům, které nahánějí husí kůži. Žena, která přestává pochybovat o své totožnosti a myslí si, že se proti ní svět spiknul se chytí ale srozumitelných indicií a hledá svou pravou identitu. Monica Belluci a Sophia Marceau jsou ženy, kterým není za jejich výkon co vytknout, tudíž obsazení má u mě jedničku, prostředí a téma daného filmu také...Také se mi velice líbilo, že než člověk opravdu pochopil jak to skutečně vše je a jak to bylo doposud, tak musí chvilku přemýšlet a to dokonce i při odchodu z kina. Zážitek to ve mě zanechalo i nějakou dobu po skončení, tudíž to spokojenost :)(11.4.2010)

• - Natáčení probíhalo v Lucembursku, Itálii a Francii. (Terva)

• - Film měl nesoutěžní premiéru na Filmovém festivalu v Cannes 2009. (Terva)