Proměna

Premena

Don't Look Back

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller

Francie / Itálie / Lucembursko / Belgie, 2009, 111 min

Možnost SPOILERů, doporučujeme brzdit. Spoluproducent Kafka Pictures mluví za všechno. Nepříliš originální pokus skloubit evropské psychodrama s evropským hororem, který bohužel staví na nepříliš dobře utajeném vykrádání zažitých paranoidních psycháren jako Mullholand Drive, Abre los ojos nebo Šestý smysl. Zápletka i s pointou jsou od dvacáté minuty v hrubé podobě snadno odhadnutelné (hlavní důvod bude nejspíš ten, že si ji tvůrci hned dvakrát sami vykecají), výborná režie a protagonistky ale pomáhají i tak budovat silnou atmosféru a zabraňují tomu, aby se člověk nudil. Vzniknout Don’t look back před patnácti lety, byla by to klasika srovnatelná s Lynchem, teď už je to ale hrubě okoukané. Nejdivnější na tom je, že přes veškerou neoriginálnost se mi to (obzvlášť ke konci) vlastně děsně líbilo. (opět si připadám provinile za pocit, že chápu pointu. Holt úděl géniů)(11.2.2010)

• Prochy38

Nebudu si hrát na chytráka, ale já to prostě nepochopil.... Nebylo to nudné, ale ani zábavné. Něco se dělo s ženou a vypadalo to, jako by se její mrtvá sestřička imaginárně vtělila do ní, ona žila její život až do chvíle, kdy se začala zase stávat sama sebou. Takto jsem to pochopil. To je hodně divné, že? 2* za dvě nádherné protagonistky, kterým věk snad jen prospívá!! :)(16.3.2011)

• BDMarty007

Sophie Marceau i Monica Bellucci hrají co to jde, ale bohužel, navzdory jejich kvalitám to nestačí. Film jako celek moc nefunguje. Ač je nakonec v obrysech zřejmý ústřední moment zápletky, nepochopil jsem vyústění a smysl. Má to být mysteriózní, nebo psycho? Celé to nedává úplně smysl, ale zároveň v tom ani není nějaká magičnost, nějaký vhled do podvědomí ... Je to jako David Lynch, ale funguje to ještě méně. Jedinými kvalitami filmu jsou obě pohledné herečky a pár dílčích scén, zajímavých úplně z jiného důvodu. Například úžasná pizzica; ta skladba a tanec Sereny D´Amato (dívky v rudém) jsou úchvatné (http://youtu.be/_VhYfzgdovg). To ale bohužel nezvyšuje kvalitu filmu jako celku.(12.11.2012)

SPOILER ALERT! .. i když na druhou stranu je asi zbytečné očekávat od rozuzlení Proměny něco nového a překvapivého. Přece jen to není sci-fi, takže zjevně nepůjde o hrdinčinu fyzickou mutaci z jedné krasavice do druhé, nýbrž o nejoblíbenější zvrat většiny mysteriózních thrillerů této dekády. Dříve, než v půlce už není vůbec pochyb o tom, která bije, ale ani v nejmenším to nevadí. Atmosféra je po celou dobu neúprosně tísnivá, až je z ní těžko na žaludku .. a hlavně herecké výkony dvou ústředních dam jsou naprosto špičkové, o jejich přirozeně oslnivé kráse ani nemluvě. Je to pastva pro oči, která za sebou nechá také něco emocí a mírně zvýšený krevní tlak.(10.8.2010)

Áno.Určité spojenie a inšpirácia tohto filmu smeruje k Davidovi Lynchovi.U tohto diela, ale jeho typické dejové zavádzania a prepletené segmenty sú trochu inou kategóriou.Tento verdikt, ale nijako inak neznižuje kvality tohto filmu, u ktorého je atmosféra veľmi dobre budovaná, ako aj ku príkladu dobre situované hlavné postavy v podaní našich krásnych herečiek.Určitým kontraproduktívom tu, ale je ,,objasnený záver,,, ktorý celé tajomstvo podloží tzv. na zlatom podnose a celé čaro sa rázom vytratí....Pri zamyslení je to, ale dobrá alegória....Kto by nechcel byť aspoň na deň Monicou Bellucci?! :)(22.12.2010)

• - Natáčení probíhalo v Lucembursku, Itálii a Francii. (Terva)

• - Film měl nesoutěžní premiéru na Filmovém festivalu v Cannes 2009. (Terva)