Proměna

Don't Look Back

Premena

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller

Francie / Itálie / Lucembursko / Belgie, 2009, 111 min

Niesom moc fanúšik sci-fi, ale sfilmovať námet o tom ako si žena sama uvedomuje fakt, že sa z nej stáva paranoidná a hysterická mrcha je jednoducho úžasný. Všetko ostatné nazvime to "filmové" za veľa nestojí. Naťahovanie času a pokus o mútenie vody pomocou sexi Moniky sa míňa účinku a je tu zbytočné. Ďalší sopeľ z kategórie myšlienka predbehla spracovanie o svetelné roky.(19.4.2013)

Příběh je sice prachobyčejný a na překvapivou pointu divák čekat nesmí (fakt tam žádná není - vlastně nejspíš ani být neměla), nicméně stále je několikrát zajímavější a lépe, přitažlivěji napsaný než třeba u atmosférou dosti podobné Černé labutě. Monica Bellucci i Sophie Marceau navíc skvěle hrají a moc hezky se na ně dívá (aby ne), režie se povedla a dělá film, který mohl snadno být opravdu hodně nudný, opravdu hodně zábavným. Dojde i na nějaké ty (velice slušné) vizuální efekty, potěší nepřítomnost hysterických a samoúčelně lekacích nebo odpudivých scén (ano, teď opět srovnávám s Labutí)... Nevidím důvod, proč dát méně než čtyři hvězdy.(24.11.2011)

Zatímco první polovina byla atmosferická a divná, ta druhá už mě jenom nudila. A to závěrečné vysvětlení (které i tak nedává se vším smysl) tomu prostě nepomůže. Je to fakt škoda, protože potenciál tam byl, bohužel od té chvíle, kdy jede za psychiatrem, mě to přestalo bavit. Navíc, nikde jsem to nemohl sehnat v originále a tak jsem se na to musel dívat v českém dabingu, který je na nic, protože asi půlka filmu se odehrává v Itálii, všichni tam mluví italsky a že by tam k tomu dali aspoň nějaké titulky, to fakt ne... Takže jsem si je musel shánět, abych zjistil, o čem to tam vůbec mluví... No, a pak jsem se dozvěděl ten "zvrat". On ten film začíná dobře, má atmosféru a je napínavý, potom ale začne nudit a to vysvětlení ho celkem zabije. Velká škoda. Slabé 3*(6.1.2019)

..........Všude vidím samé změny. Stůl v kuchyni, křesla a kde co. I vaše tvář a oči. Všechno se mění. Nevím kde jsem, nepoznávám tenhle byt. Venku to jde, ale tady.......... Tak to jsou pocity hlavní hrdinky tohoto příběhu. Na fotkách, kde by měla být ona, je jiná žena..... Sice hned od začátku filmu dochází k proměně, ale nejdřív se mění okolí a to docela dlouho až tak okolo čtyřicáté minuty se začne měnit i hlavní postava. Proměna jejího obličeje a postavy je krutá a mrazivá. Zvlášť pohled do zrcadla je zdrcující. Musím dodat, že jsem jí to nepřál, ale po proměně byla dokonce hezčí.........jen do určitého okamžiku. Ke konci filmu jsem se trochu ztratil, došlo totiž k opravdu velké proměně a já jí moc nechápal. Smutný a zároveň i trochu veselý snímek. Časem se podívám ještě jednou. Dvoj roli si zde zahrá........co to kecám.....dvě ženy si zde zahráli jednu roli. Sophie Marceau a Monica Bellucci v kůži Jeanne.(10.3.2011)

Vždycky mě udivuje, když se natočí nějaký mysteriozní film, povětšinou bývá srovnáván s Lynchem, i když s ním má společného opravdu velmi málo. To jen tak na okraj. Hororová atmosféra je zezačátku nádherně naťuknuta, přičemž dále se jí už nedrží, což je dobře. Atmosféra přitom ale vůbec neupadá, možná by to chtělo jen nabídnout divákovi větší motivaci k příběhu, ale to už beru jako osobní problém. Bavilo mě sledovat proměnu obou hereček (mimochodem obě se dokázaly uvěřitelně vžít do role) a zároveň jsem se cítil nějak deprimovaně stejně jako ony, i ta frustrace na mě z plátna dokázala přejít až jsem z toho znervózněl. I s koncem se vypořádali tvůrci obstojně, i když po obsahové stránce se dal očekávat, ale formou nikoli.(7.5.2010)

• - Film měl nesoutěžní premiéru na Filmovém festivalu v Cannes 2009. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Lucembursku, Itálii a Francii. (Terva)