Proměna

Don't Look Back

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller

Francie / Itálie / Lucembursko / Belgie, 2009, 111 min

• dopitak

Další promarněný slibný námět, který ztroskotal na nerozhodnosti točit pro sebe anebo zaujmout diváka. Kafkovská proměna dvou žen s využitím počítačových technologií je zajímavým, nicméně naprosto nudným a nepochopitelným kusem. Chtělo to aspoň víc erotiky, aby bylo na co koukat. Taky bych chtěl být takový cestovatelský machr, že podle fotky trefím v cizím městě kamkoliv a najdu kohokoliv.(12.4.2014)

• Džejkop

Ve skutečnosti nejsem jedinec s výrazným nadbytkem testosteronu ani prchlý pacient dentenčního ústavu, na ženách obdivuji spoustu věcí. Proto, prosím, následující komentář berte jako malou hyperbolu. Pokud chcete porovnávat prsa Sophie a Monicy, máte jedinečnou příležitost. Navíc nebyl čas, přespříliš komplikovaný děj jsem neměl náladu řešit. Jediným přínosem Proměny je získání nové vědomosti, která spočívá v tom, že Monica je má větší a o dost.(17.10.2010)

..........Všude vidím samé změny. Stůl v kuchyni, křesla a kde co. I vaše tvář a oči. Všechno se mění. Nevím kde jsem, nepoznávám tenhle byt. Venku to jde, ale tady.......... Tak to jsou pocity hlavní hrdinky tohoto příběhu. Na fotkách, kde by měla být ona, je jiná žena..... Sice hned od začátku filmu dochází k proměně, ale nejdřív se mění okolí a to docela dlouho až tak okolo čtyřicáté minuty se začne měnit i hlavní postava. Proměna jejího obličeje a postavy je krutá a mrazivá. Zvlášť pohled do zrcadla je zdrcující. Musím dodat, že jsem jí to nepřál, ale po proměně byla dokonce hezčí.........jen do určitého okamžiku. Ke konci filmu jsem se trochu ztratil, došlo totiž k opravdu velké proměně a já jí moc nechápal. Smutný a zároveň i trochu veselý snímek. Časem se podívám ještě jednou. Dvoj roli si zde zahrá........co to kecám.....dvě ženy si zde zahráli jednu roli. Sophie Marceau a Monica Bellucci v kůži Jeanne.(10.3.2011)

Vždycky mě udivuje, když se natočí nějaký mysteriozní film, povětšinou bývá srovnáván s Lynchem, i když s ním má společného opravdu velmi málo. To jen tak na okraj. Hororová atmosféra je zezačátku nádherně naťuknuta, přičemž dále se jí už nedrží, což je dobře. Atmosféra přitom ale vůbec neupadá, možná by to chtělo jen nabídnout divákovi větší motivaci k příběhu, ale to už beru jako osobní problém. Bavilo mě sledovat proměnu obou hereček (mimochodem obě se dokázaly uvěřitelně vžít do role) a zároveň jsem se cítil nějak deprimovaně stejně jako ony, i ta frustrace na mě z plátna dokázala přejít až jsem z toho znervózněl. I s koncem se vypořádali tvůrci obstojně, i když po obsahové stránce se dal očekávat, ale formou nikoli.(7.5.2010)

• Hanys_

Pokud by tady nehrály Monica Belluci a Sophie Marceau, asi by mě něco nutilo označit tohle za pokus o mysteriózní psychothriller z české produkce. Má to všechny znaky levného televizního filmu, podivného přehrávání je tady taky dost a ta očekávaná pointa vám také nejspíš dech nevyrazí. P.S. - Dost už bylo malých holčiček ve filmech, které se najednou zjeví, utíkají před váma a dovedou vás přesně tam, kam potřebujete a kde se vše dovíte. Takových Deus ex machina mám už vyloženě plnou pr..el....4/10(1.5.2010)

• - Natáčení probíhalo v Lucembursku, Itálii a Francii. (Terva)

• - Film měl nesoutěžní premiéru na Filmovém festivalu v Cannes 2009. (Terva)