Proměna

Premena

Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller

Francie / Itálie / Lucembursko / Belgie, 2009, 111 min

• Faidra

S hlavní hrdinkou jsem zejména ve chvíli, kdy se jí byt mění před očima, dost soucítila, protože se moc dobře pamatuju, jak jsem jednou po návratu z tahu všechny přítomné halasně obviňovala, že mi museli přestavět kvartýr, jelikož přes tu sedačku jsem musela upadnout rozhodně a pouze proto, že tam nikdy předtím nestála. Ale soucit není pro vztah ten nejlepší tmel a tak už záhy jsem se místo účasti začala pošklebovat všem, kteří se na Ne te reourne pas podíleli, s malou výjimkou Sophie a Moniky - tyhle dvě jsou zkrátka i ve věku, kdy se některé už těší na vnoučata, naprosto neodolatelné. Poněkud to ale ubírá na působnosti obav hlavní postavy, mně by fakt, že se měním v signoru Belluci, přišel jako obstojný terno.(25.11.2011)

• Fiftis

Na diváka sa chrlí jedna myšlienka za druhou a on potom nevie, ktorou sa počas sledovania zaoberať. Je vzhľad tak dôležitý? Ako by sme sa sami cítili, keby sa zmenilo úplne všetko, na čo sme boli doposiaľ zvyknutí? Je lepšie vyťahovať kostlivca zo skrine, alebo sa radšej uspokojiť s tým, čo je, ale zároveň nič nestratiť? Ťažko sa potom môžeme na snímku sústrediť, keď je tak bohatá na otázky. Naviac je Premena ku koncu čím ďalej nudnejšia. Na vine nie je ani tak dĺžka, ako skôr pomalé zoslabujúce tempo. Keď už sa konečne film rozbehne a vás začne baviť prostriedok, príde naopak unavený koniec a vy si pointu skoro ani nevychutnáte. Za sebou budete mať asi hodinu materiálu, ktorý vás moc nezaujímal a hodinu celkom slušných scén. Niekoho by mohlo napadnúť, že možno práve Monica Bellucci nepredvedie okrem svojho dekoltu nič viac a tak je uťahaný koniec jej vina. Tá skôr ale leží na pleciach francúzskej režisérky, ktorá už nebola schopná snímku ukočírovať. Čo tam potom, že film je bohatý aj na nožný fetish ako u Monici Bellucci tak Sophie Marceau. Určité momenty tiež vyzneli príliš šablónovito. Dvojaké sexuálne scény, ktoré sú k videniu, vyznejú zase smiešne. Síce je vážne super vidieť prsník Monici Bellucci, ale ku horúcej scéne to bohužiaľ nestačí. Keď si Jeanne totiž uvedomuje, že je s niekým iným, než by chcela byť, začne hysterčiť. A namiesto toho, aby sme ju chápali a ľutovali, skôr sa pousmeje.(13.3.2020)

• Ryuuhei

Divný film, který dává, ale i nedává smysl. I když jsem měl od začátku do konce očekávání, jak tohle dopadne a co se ukáže být pravdou, nebavilo mě neustálé hrdinčino civění do ničeho a celkově utahaný děj, který nepůsobil jako skoro 2, nýbrž při nejmenším 4 hodiny. Na druhou stranu to zase takový průšvih není, člověka to chytí a nepustí. Ale není to ten film, který vyloženě baví, ale spíš člověku dává zabrat na mozkové závity a občas trochu děsí. Kdy ta někdy až děsivá atmosféra je velmi kladným prvkem. 50%(30.7.2018)

• dopitak

Další promarněný slibný námět, který ztroskotal na nerozhodnosti točit pro sebe anebo zaujmout diváka. Kafkovská proměna dvou žen s využitím počítačových technologií je zajímavým, nicméně naprosto nudným a nepochopitelným kusem. Chtělo to aspoň víc erotiky, aby bylo na co koukat. Taky bych chtěl být takový cestovatelský machr, že podle fotky trefím v cizím městě kamkoliv a najdu kohokoliv.(12.4.2014)

• MareT.

První třetina filmu je nadprůměrná, o tom není pochyb. Ale zbytek už je jenom tápaní a nuda, která ani nedospěje do nějakého uspokojivého konce. Totižto pokud se tvůrci rozhodnou rozehrát tajemnou hru, která JE zajímavá, musí k tomu vymyslet i zajimavé rozuzlení. To se nedostavilo a já se cítil ochuzen.(28.4.2011)

• - Film měl nesoutěžní premiéru na Filmovém festivalu v Cannes 2009. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v Lucembursku, Itálii a Francii. (Terva)