Total Detox

Horor

Česko, 2011, 97 min

Nějak si nevzpomínám, kdy jsem se naposledy takhle dobře bavil. Roman Vojkůvka si u mě po kvalitním NEUSÍNEJ! vysloužil další plusové body a určitě prověřím i NĚKDO TAM DOLE MĚ MÁ RÁD. Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie by měl namísto pumpování miliónů do megasraček typu BATHORY podpořit, byť třeba i pouhými pár tisíci korun, podobné projekty, jako je tento.(6.2.2011)

• Sabrewulf

Tak tohle je jedna velká technická katastrofa! Scénář ok, herci ok (dokonce nemám problém některé z nich si představit v profesionálním filmu), hudba nevím - tu jsem tam nějak nepostřehl, ale ta technická stránka..... ach jo. Tam se snad s každým střihem mění úplně všechno. Drtivá většina scén funguje nějak takhle: Rozhovor několika lidí o čtyřech záběrech - 1. záběr - okolí a postavy jsou zatmavené, hlasy ok - střih - okolí a postavy jsou přesvícené, hlasy zahuhlané - střih - celá scéna má syté barvy, hlasy jsou potichu - střih - všechno má vybledlé barvy, hlasy jsou moc nahlas....atd. Jasně, každý začne alibizovat nízkým rozpočtem, ale proboha (!) když slyším, že rozepínaní zipu u pouzdra na drogy je asi nejhlasitější efekt z celého filmu, tak prostě zabrousím do PC, najedu na zvukovou stopu a dám volume dolů, na to snad nepotřebuju dvacetimilionový rozpočet, ne? Navíc dnes existuje kupa programů na úpravu zvuků, tak není zas takový problém upravit zvuk tak, aby jeho hlasitost a barva byly (alespoň přibližně) ve stejné "lajně". A na ty nejproblematičtější místa prostě použít postsynchrony. Dalším mínusem filmu je to, že pan Vojkůvka absolutně nezvládá akci. Nejednou jsem měl problém rozpoznat, co že se vlastně na obrazovce děje. Prostě zabiják se napřáhne tyčí jakoby chtěl oběť přetáhnout po hlavě a po několika nesmyslných úhlech kamery a nepřehledných střizích zjistím, že oběť vlastně nepraštil, ale probodnul, což je nejspíš způsobeno režisérovou úchylkou pro zobrazování detailů. Všechny vraždy jsou vlastně jen slepenec detailu na levý konec tyče, pravý konec tyče, zem zacákanou od krve, díru v břiše apod. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale stavba scény ala - záběr na napřahující se sekyru + její máchnutí do prázdna a záběr na zem, na kterou pleskne střevo (to jako znamená, že zabiják oběti rozsekl břicho!), je na úrovni prvňáčka základní školy. A ty filmy ve filmu? Když už nepoužiju již existující filmy, ale speciálně natočím své vlastní fake filmy, tak např. u té první "KillBillovky" použiju mega filtry, ultra cool záběry a já nevím co ještě, prostě cokoliv, abych to úplně odlišil. Když ale i takový "film" má stejně neohrabaný rukopis Vojkůvky - to už si člověk řekne, že je něco sakra špatně. Mně vůbec celkově přijde, že pan režisér nějak totálně zaspal dobu. Docela bych si i troufl odhadnout, že pokud by v příším jeho filmu někdo někoho střelil z pistole, tak výstřel bude provedený nějakou prskající kapslí a zvuk výstřelu bude použitý přímo originál "prskot kapsle" z natočeného shotu. ///// Po Někdo tam dole... jsem si říkal, že jde o slibný rozjezd, ale Total detox jasně ukázal, kde je režisérův strop. Věřím, že v oblasti psychologického filmu by mohl mít i úspěchy (viz rozhovory s psychiatrem, otec a syn doma....), ale horory UŽ PROSÍM NE! Bohužel je technická stránka tak silně odpuzující, že nedokážu dát ani jednu hvězdu, byť by si ji "otec a psychiatr" zasloužili.(7.2.2011)

• Jericho666

"Zlo nemůže být nikdy poraženo dobrem, zničit ho může jen zlo krutější a bezcitnější než je ono samo." Na úvod hned vcelku inteligentní věta, která ale úplnou pravdou není. To, co ale následuje další hodinu a půl je taková kravina, až bych brečel. Kdybych se aspoň mohl smát jako ta mařka po jointu u filmu, ale ne, mě se chtělo brečet. Jak z filmu samotného, tak z toho, že se vůbec na to koukám. Všudypřítomná "umělecká" kamera s jakýmisi příšernými filtry by se ještě snést dala. To, že v "ordinaci" doktora byl zvuk slyšet, kvůli mikrofonu za pět korun z tržnice, spíše z odrazu od stěn, než od herců ještě s námahou také. Ostatní je ale těžká blbost prošpikovaná takový skvosty jakými jsou například hodinové konverzace u doktora, které jsou z 5/6 naprosto o ho*ně a člověk má při nich pocit, že spíše kouká na nějaký sociální dokument z prostředí feťáků, než na horor. Taktéž modřiny Martina si dělají co chtějí. Jednou jsou větší, jednou menší, jednou skoro žádné, pak zas jako kráva. Totální magořina, kterou skvěle doplňuje tří minutové fotografování holek, při kterém proběhne snad sto fotek a nejzajímavější je na něm asi moment, kdy fetku fotografa pošle jedne ze slečen do prdele protože se svlékat nebude. Jinak to jsou naprosto zbytečné a nudné tři minuty filmu, které by se daly krásně zkrátit na 15 sekund. Ve filmu snad není scéna, která by nepůsobila trapně, blbě či rovnou dementně a celé to umocňuje ultra blbý konec plné na hlavu padlého důvodu msty a dalších nádher. Nehledě na to, že toho šaškoidního vraha, jehož vraždy jsou samostatná sekce komedie ve filmu, stejně každý podle vlasů čouhajících z masky dávno poznal, takže jeho odhalení bylo překvapení snad jen pro narkomany, kteří měli tu smůlu a na snímek se museli povídat. Kdyby Total Detox byl aspoň trapně komický jako Kučerův Poslední výkřik, ale naopak je jen trapně blbý. Dělat si kameramana, scénáristu a režiséra dohromady (plus ještě ve filmu hrát) je sice úctyhodné a sníží to rozpočet o tři platy, ale pak to dopadne takhle, kde jediné, co se dá aspoň malinko pochválit, protože herecké "výkony" stojí také za starou belu, je hudba Roberta Jíši.(16.3.2014)

To, že je film amatérský, je poznat hlavně na hercích, i když takový Miroslav Rataj v roli Artura už prokazuje dlouholetou hereckou průpravu. „Total Detox rozhodně patří mezi ty lepší hororové příspěvky od českých nadaných autorů. Jsou zde momenty, kdy vás film nebude bavit, kdy vás nedokáže strhnout, ale stejně tak jsou zde momenty, kdy vám bude líto, že se český horor více finančně nepodporuje. Ten scénář rozhodně není špatný, i když k dokonalosti má také daleko.(15.7.2014)

Celkově povedenější než předchozí Vojkůvkův film. Herci jsou určitě kvalitnější (zázrak na to, že hrají zdarma). Opět je tu ale dost mizerné osvětlení a asi na Vojkůvku už tradiční rozpad děje v poslední třetině filmu, po vynikající prostřední části. Držím pálce a těším se na třetí pokus, kde to jistě mistr režisér (mimochodem i slušný herec) vychytá k hororové dokonalosti.(3.2.2011)

• - Vo filme zaznie viackrát pieseň od českej punkovej skupiny Pipes and pints. (PiskotkOi)