Televízna inscenácia divadelnej hry Petra Karvaša o stále trvajúcom nebezpečenstve násilia a zabíjania na Zemi... V symbolickom podobenstve meteoru, ktorý sa valí na Zem, nebezpečenstvo násilia a zabíjania je reakciou autora na 2.svetovú vojnu, zostáva však mementom pre ľudstvo aj v dnešnej dobe. (RTVS)

Autogram

Podobenstvo zabíjajúceho meteoru s druhou svetovou bolo o dosť náročnejšie, ako som čakal. Nezáživnosť filmu ospravedlňuje len to, že scenár je z roku 1945. V príbehu z observatória na hore, pri pár exteriéroch viditeľne z Lomnického štítu, sa veľmi veľa filozofuje, až je to občas neznesiteľné. ()

teplic

Dosť zlá adaptácia výbornej predlohy. Hudba, ktorou asi chceli tvorcovia dobehnúť to najhoršie z 80. rokov, nelogické až smiešne strihy, interiéry vágne a nijaké, hoci točené na observatóriu na Lomničáku, na niektorých miestach vidno v zábere filmárske náčinie. Karvaš musel až citíť, ako sa bude v hrobe obracať, keď to dotočili. ()

majo25

Téma blížiaceho sa nebezpečného meteoridu (meteor je svetelený jav na oblohe) je celkom zaujímavá. Menej už pozadie, na ktorom sa príbeh odohráva, ktorým je blížiaca sa vojna. Komorná hra odohrávajúca sa na jednom meste nemá ktovieaký švih a nebyť niekoľkých filozofických úvah, nemala by veľmi čo ponúknuť. Samozrejme, herci fungujú ako majú. Spočiatku som mal problém zaradiť dej do daného roku, kedže oblečenie bolo súčasné a prítomnosť helikoptéry ma pomýlila. Helikoptéry pred 2. svetovou vojnou?? Áno, ale jestvovali iba ako prototypy a nie ako používané stroje. Tiež nebolo logické, prečo sa asistenti vypytujú na výsledky iba profesora a nevedia ich aj oni, resp. prečo si ich aj oni neskontrolujú. Ako keby boli v tom observatóriu iba na dovolenke. ()

• Film je natočený podľa prvej verzie divadelnej hry "Meteor", ktorú Peter Karvaš napísal v roku 1945. Druhá verzia je z roku 1958 a obsahuje viac historických súvislostí s 2. svetovou vojnou. (Autogram)