Flanderský lev (TV seriál)

• Belgie

Leeuw van Vlaanderen, De

Flámsky lev

Historický / Dobrodružný / Drama / Romantický

Belgie / Nizozemsko, 1985, 4x50 min

Komentáře uživatelů k TV seriálu (7)

Pod titulem Flanderský lev se skrývá historická dobrodružná minisérie z vrcholného středověku Flander. Byla u nás odvysílána na samém sklonku 80. let a v českém prostředí (nevím, jak na Slovensku) se od té doby nereprízovala. Slušná, nicméně z běžné produkce nevybočující záležitost, přiměřeně výpravná, tzn. že výprava odpovídala televiznímu zpracování z doby před nástupem produkce HBO. Děj brnkal na nacionalistickou notečku ve smyslu boje flanderských národních hrdinů proti frankofonním cizákům a žoldnéřům z celé Evropy. Trošku to připomínalo Vávrův pohled na husity v jeho husitské trilogii. Celkový dojem: 55 %.(18.8.2009)

Po třiceti letech jsem toto skvělé televizní zpracování Consciencova románu opět shlédl - tentokrát v originálním vlámském znění a musím říct, že čas mu ani trochu neubral na působivosti. Na svojí dobu se jedná o velice kvalitní produkci, ať už se to týká výpravy,zvláštních efektů nebo choreografii soubojů. Za vidění stále stojí, to je bez diskuze :-).(4.9.2018)

Belgický čtyřdílný seriál ze středověkých Flander. Hlavní část se odehrává v Bruggách, kde ve 14.století povstali chudí občané proti nadvládě francouzského krále Filipa IV. Sličného nad flanderským hrabstvím a proti majetným vrstvám. V čele stál rytíř na koni s maskou, kterému se přezdívalo Flanderský lev. Tento skvost si celkem dobře pamatuji i když jsem to viděl před 20ti lety.(15.5.2009)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 6.6.1986 (R: ČST 1 = 23.11.1989), réžia českého znenia (ČST Praha) = OLGA WALLÓ (15.5.2009)(15.5.2009)

Seriál Flanderský lev patří mezi nejlepší historické seriály své doby vyprávějící o povstání Vlámů proti nadvládě francouzké koruny, reprezentové králem Filipem IV. Sličným. Příběh popisuje osudy Roberta III. Flanderského řečeného též Robert van Béthune přezdívaného Flanderský lev a jiných hrdinů tohoto ozbrojeného konfliktu přelomu 13. a 14. století. V závěru ukazuje události 11. července 1302, kdy došlo k bitvě u Kortrijku, která bývá označována jako „bitva zlatých ostruh“. Seriál pojednává o statečnosti a čestnosti, ale i krutosti a podlosti. Děj je protkán středověkými souboji i politickými intrikami středověku, vytvořen tradičním způsobem poctivé filmové práce. Škoda, že se již více nevysílal, protože se domnívám, že by ozdobil náš televizní program více než padlé telenovely a podobné hrůzy.(13.12.2011)

To je neuvěřitelné co ještě díky ČSFD vytáhnu z paměti. Dodnes si vzpomínám jak při drancování bránil malý kluk(syn hlavního hrdiny ) maminku a sourozence velkou sekerou svýho táty. I na závěrečný souboj s nenáviděným katem, jako symbolem represe. Akorát bylo smutný, že po něm zůstala malá holčička.(12.10.2009)

Do ted mam po letech v hlave zivy pohled na praci "Leru skrtice" , vesiciho se na obesence, lamajic jim vaz! Na svou dobu slusny serial, i kdyz ....zajimal by me ted po letech ,pokud na nej nekde narazim.(7.11.2010)