Reklama

Reklama

Koleje v srdci Arábie

(TV film)
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2009, 25 min

Obsahy(1)

Dokument o dvou nejslavnějších železnicích na Blízkém Východě.   Hidžázská dráha je nejslavnější železnicí na Blízkém východě. Vznikla na počátku 20. století především pro poutníky do svatých míst Islámu. Mezi Damaškem a Medínou ale nakonec kvůli válečným událostem fungovala jen pár let. Desítky let trvající pokusy o její oživení skončily vždy bezvýsledně. Ačkoliv je 1 300 km dlouhá dráha už přes 90 let téměř bez pravidelného provozu, stala se legendou. Nejaktivnější část bývalé Hidžázské dráhy z těch zemí, kudy železnice prochází a vlaky vyjíždějí na trať nejčastěji, je Jordánsko. Někdejší konkurent Hidžázské dráhy, železnice Bejrút - Damašek, je od prvních let občanské války v Libanonu, čili více než 30 let, mimo provoz a zvolna mizí. Dokument Petra Buchty a Jitky Stropkové sleduje, jaký osud stihl vlaky na Blízkém východě, a co pro tuto oblast znamenají. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (2)

Marze 

všechny recenze uživatele

Na dokument se příjemně kouká, zvlášť když jde o železnici, ale pro mě příliš vyprahlá oblast a vzdálená kultura, abych tam jel. ()

magu 

všechny recenze uživatele

Veľmi dobre spracovaný dokument a tratiach, ktoré už nikdy nebudú. Budúcnosť trate, ktorá vedie cez štyri tak politicky odlišné a nestabilné krajiny ako je Sýria, Jordánsko, Izrael a Saudská Arábia je nulá celá nula nič. Ja nie som taký optimista ako libanonskí železničiari. Oni v čase nakrúcania nemohli vedieť, čo sa v Sýrii zomelie. Ja to v čase pozerania viem a ich železniciam nedávam veľkú nádej. :-( ()

Reklama

Galerie (4)

Reklama

Reklama