Zóna A (TV film)

Dokumentární / Hudební / Krátkometrážní

Československo, 1985, 25 min

Martin Hanzlíček

"To čo má na hlave nieje toaletný defekt, hlavá vec, že maká" a dalšie podobné socialisticé vyjadrenia súdruhov na členov vtedajšej mladej kapely zvanej Zóna A. Začiatky boli tažké čo sa tíka aj hudby aj hudobných dokumentov vo vtedajšej Československej televízii. Dokument má síce niečo vyše 30 minút, no podstatnú časť v ňom zaberajú dovtedy natočené klipy. Zvyšok času sa nám predstavuje kapela za podpory nepunkovo zainteresovaných spolupracovníkov, učiteľov či kamarátov. Je jasné, že moje neobjektívne hodnotenie je ovplyvnené mojou láskou k punk-rocku a Zóne A, no keby to bol dokument o niekom inom z hviezd by patrične ubudlo.(30.9.2011)

Veľmi dobrý dokument, o punk-rockovej kapele Zóna A, ktorý možno poznať skôr pod názvom "Príbeh slečny N". Postupne po jednom tu spoznávame členov kapely vtedajšej zostavy (Sveťo Korbel, Petr "koňýk" Schredl, Braňo Alex a Leďo) , ktorí popisujú založenie kapely, ale aj jej fungovanie v rokoch pred 1989.. V dokumente odzneli 4 pesničky.(26.2.2011)

Pokus propašovat slovenské punkery do socialistické televize nevyšel a proto je velká škoda toho, že byl natočen tak umírněně. Takhle jsem se dozvěděl pouze o tom, jak jsou to normální chalani, kteří rádi studují či pracují a to má s punkem společného asi tolik jako číro nejmenovaného českého feudála. Nicméně všechna má CD s hudbou Zóny A již mají natolik ohrané drážky, že pod čtyři hvězdy jít nemůžu - pokud to tedy nevyřeší (nejen) cikánský problém. To bych ubral s radostí.(5.5.2014)

"Zóna A" je bezkonkurenčne moja najobľúbenejšia československá kapela. Pravideľne (aj niekoľko krát do roka) navštevujem ich koncerty, vlastním všetky radové albumy, hrdo nosím na tričku ich logo. Sledujem ich tvorbu prakticky od začiatku. Pamätám si ako som si domov, v roku 1989, doniesol zašumené demo nahrávky, ktoré som horko ťažko získal od kamaráta. Mal som štrnásť rokov a bol som z toho hotový. Teraz mám už dávno za sebou Kristove roky, mnohé sa v mojom živote zmenilo, ale Zónu A stále žerem. Tento televízny dokument mapuje ich začiatky všemožne komplikované vtedajším socialistickým systémom. Našťastie to chalani nevzdali a hrajú svoju hudbu do dnes. Stala sa z nich žijúca legenda slovenského punkrocku. V tomto prípade musím dať plné hodnotenie, inak by som sa Koňýkovi nemohol ani na oči ukázať. *****(28.5.2011)

Ačkoliv byl dokument svého času zakázán a označený za nevhodný pro socialistickou mládež, jeho obsah je spíše úsměvný než punkový (co už taky natočit v roce 1985 o punkové kapele). Koňýk, Leďo, Sveťo, Ozi a Braňo nám pracují, studují nebo by rádi studovali, a když zrovna ve zkušebně nedřou punkrock, řeší matematické úlohy nebo čtou romány Ericha Marii Remarquea. Znovu opakuji, Martin Hanzlíček natáčel tento hudební dokument pro ČST Bratislava čtyři roky před sametovou revolucí…..nenechme se v konečném hodnocení ovlivnit náklonností k produkci legendární Zóny A.(15.6.2012)

• - Alternatívnym názvom filmu je Príbeh slečny N. (Jello Biafra)

• - Vo filme sú aj čiernobiele, no čiastočne kolorované klipy ku skladbám: "MHD", "Je to zlé", "Dievča zo Šanghaja" a "Pivo". (rudeboy)

• - V dobe vzniku dokumentu hrala kapela Zóna A v zostave:
    Petr "Koňýk" Schredl - spev
    Jaroslav "Leďo" Lederleitner - gitara
    Svetozár "Sveťo" Korbel - gitara
    Braňo Alex - basová gitara
    Peter "Ozi" Hurtig - bicie (MM_Ramone)