Kuchizuke

Drama / Romantický

Japonsko, 1957, 74 min

Jasuzo Masumura

Džódži Ohara

Nemůžu jinak. Přes veškerý naivismus a drobné nedostatky jde o neuvěřitelně svěží a půvabné dílko a já se naprosto shoduji s Artranem, že ve mně tento Masumurův debut zanechal víc, než většina jeho mladších, příznivěji oceňovaných, experimentálnějších a často zlehka šokantních výtvorů. Snad bych dal jen ****, ale žena by mi to neodpustila;))...navíc - jakási čistota, kterou film disponuje, je opravdu fascinující.(23.6.2009)

Polibky jsou nadmíru zajímavá Masumurova prvotina, která v lecčems předjímá francouzskou novou vlnu. Snímek to byl zlomový (obdivoval ho i Nagisa Óšima) a dodnes působí přirozeně a svěže. Soustředí se na vztah mladíka Kinčiho a dívky Hitomi, které svede dohromady potřeba sehnat 100.000 jenů (on na kauci pro svého otce ve vězení a ona na pojištění pro svou nemocnou matku). Kouzelně je přitom vykresleno jejich počáteční sbližování, protože Kinči je drzou Rjóko doslova sveden. Stylisticky je důležité, že Japonsko je u Masumury již moderní a dynamicky se vyvíjející země, která např. se starosvětskými Ozuovými domácnostmi nemá mnoho společného. To se odráží i na rychlejším střihu a svobodném prostředí ulic, barů a rušné plovárny či sportoviště na kolečkové brusle, kam je příběh zasazen. I mizanscéna není tak viditelně inscenovaná jako například v témže roce natočené Kobajašiho Černé řece a její klasická japonská vycizelovanost je obětována autenticitě. Patrným důkazem odklonu od staršího způsobu natáčení je i motiv "přirozeně" dysfunkční rodiny či větší důraz na výbušnou lidskou emocionalitu. Hodnocení trochu nadsazuji (přeci jen, ono tam nakonec o tolik nejde), ale obecně mne tento film dal více, než pozdější režisérovy žánrovky. Navíc - já to poválečné Japonsko zkrátka miluji :-)(20.5.2009)