Nádherná země

• USA The Wonderful Country (více)

Přestože v tomto vynikajícím westernu převládá spíše melancholická nálada, je snímek Nádherná země upřímným a energickým pohledem na realistická dobrodružství Martina Bradyho (Robert Mitchum, který snímek také produkoval). Brady ještě za svého mládí uprchl do Mexika, aby se vyhnul vězení v USA za to, že zabil vraha svého otce. Po letech pistolnické služby u bohatého mexického "padrona" nenávidí bílé Američany, ale musí se vydat na sever získat zbraně. Jakmile se octne na špatné straně hranice, dostane se do potíží s americkou armádou, protože jí nepomůže při honu na Apače. Ale lidé, které potká v jednom malém městečku (jedním z nich je evropský přistěhovalec) postupně začnou měnit jeho černobílé vidění světa. Mezitím se začne vzájemně přitahovat s Ellen Coltonovou, která je nešťastně vdaná za armádního důstojníka. Osud tohoto páru pak sice ovlivní několik dalších dobrodružství i pár tragédií, ale milenci nakonec dojdou ke šťastnému konci. Ve filmu si roli Bradyho původního krutého chlebodárce, guvernéra Castra, zahrála hvězda mexického filmu Pedro Armendáriz. (oficiální text distributora)

RHK

Jeden z nejslabších westernů, které jsem kdy viděl. Lze doporučit jen pro skalní fanoušky Roberta Mitchuma, ostatní u filmu usnou, nebo se ukousají nudou. Děj je prostinký. Pistolník amerického původu Brady (Mitchum) uprchlý v Mexiku přejíždí řeku Rio Grande z Mexika na jih USA, kde si však zlomí nohu. Po uzdravení v sebeobraně zabije muže a prchá zpět do Mexika. Tam se však znelíbí svým mexickým pánům, a sice oběma nezávisle na sobě, a prchá znovu do USA. Jedinou kudrlinkou na ději je políbení cizí ženy, která jej chce i nechce, v lásce stejně nejistá jako Brady. Ta pro potěšení scénáristy provádí paralelně stejnou nepravděpodobnou dalekou cestu jih USA - Mexiko - jih USA se svým manželem důstojníkem. Potěšující bylo vidět Mitchuma v širokém mexickém sombreru, jinak mne bohužel nezaujalo nic..Jde o jeden z tzv. Zapata westernů, zvláštního subžánru westernů, které se odehrávají v Mexiku a okolí a zabývají se politickými a revolučními tématy. Trailer: nenalezen ()

StaryMech

Podobně jako v předchozím "Osedlat vítr" dává Parrish i v "Nádherné zemi" přednost povahokresbě a dialogům před (dobře odvedenou) akcí. Prostý melodramatický příběh prolíná jemná melancholie, na níž se vedle scénáře Roberta Ardreyho (o pár let později se sotva náhodou stal z úspěšného dramatika a scénáristy vlivným antropologem a etologem) podílí i nebývale zdrženlivý projev hlavního představitele / vedoucího výroby a způsob, jakým Floyd Crosby (otec čtvrtiny CSN&Y) spolu s Alexem Phillipsem nasnímali Mexiko starobylých měst a obřadů i divočiny zhusta ovíjené cáry mlhy. Nadprůměrná mi připadla i hudba Alexe Northe. V úloze holiče se mihne autor předlohy, prozaik a malíř Tom Lea. ()

MickeyStuma

Melodramatický western zklame všechny diváky očekávající hrdinské přestřelky, drsné hlášky a vůbec všechno to, co dělá western westernem. Pistolnický rodokaps se v tomto případě prostě nekoná. Pomalu plynoucí děj má přesto hloubku. Obyčejná lidskost je tu předností. Netypický snímek s typickým příběhem mající své kouzlo jen pro vyvolené. ()

pm

Přímo jsem se nenudila, i když sofistikovaná a svěží ukázka žánru to rozhodně není, navíc těžce předvídatelná milostná zápletka je také za míň. Půl hvězdičky navíc za Pedra Armendárize a za Mitchuma-mám ráda oba. 65% ()

betelgeuse

Velmi svěží western z roku 1959, tehdy předznamenávající melancholicko existenciální směřování žánru v následujícíh desetiletích. Zde ještě nad sentimentem vítězí přímočaré dialogy a akce (gesta), hlavním kladem je ale jednoznačně Robert Mitchum v jedné ze svých nejlepších rolí. Mitchuma jsem nikdy moc nemiloval, pokud nehrál ve vynikajících filmech (PRYČ Z MINULOSTI, NOC LOVCE), zde ale vnějškové znaky hrdiny, tj. zarostlá tvář, sombrero a lehký mexický přízvuk, a jeho existenciální schizma [jsem ještě Američan nebo poddajný Mexikán?] přibližují Mitchuma na opačný pól jeho příliš častého a méně sympatického hereckého typu – apatického, odměřeného mača – a propůjčují mu nevídané charakteristiky: nevinnost a zranitelnost. ()