Divoká Evropa (TV seriál)

• Česko

Dokumentární

Velká Británie / Rakousko / Německo, 2005, 4x49 min

Sean Pertwee

Tim Coope

Narozdíl od Davida si nemyslím, že jsou videomontáže, použité v dokumentech o Divoké Evropě, na škodu. Naopak. Názorně nám ukazují, jak by mohla kupříkladu taková města vypadat v době tání ledovců a změn klimatu. Člověk pokud věci neuvidí názorně, nesetká se s nimi a nedokáže si je živě představit, tak neuvěří neustálým hrozbám, kterými nás všichni do budoucna děsí. Můžeme si pak říct "stojí mi ten pohled na písečné duny z vrcholu Eiffelovky zato? ... Ne, chci zase v klidu slézt dolů a dát si kávu ve venkovní zahrádce a vychutnávat si ten svěží vzduch po dešti" "Chtěl bych se po Londýně prohánět jen na motorovém člunu, bydlet v hausbótu a trpět mořskou nemocí? .... samozřejmě, že ne. Nechtěl bych se ublít.". Tvůrci programu se snaží apelovat na lidstvo, že je čas se urychleně vzpamatovat a zachránit co se ještě dá. Velice kvalitní dokumentární seriál o všem, co se nás týká. O historii Země, o souznění přírody s civilizací, o divočině ...(6.2.2015)

V titulcích (všech čtyř dílů) seriálu uvedeno: český název (verze České televize) Historie Evropy.(13.11.2013)

Jeden z naprosto nejúžasněji zpracovaných dokumentů o přírodě, jaké jsem viděla. Dokument vám nedá ani na minutu vydechnout, jedna zajímavost střídá druhou. Dané téma je probíráno ze všech možných úhlů pohledu, často i z takových, jaké jsem v žádném jiném dokumentu neviděla. Zajímavé animace - vize budoucnosti či toho co by bylo, kdyby... Dozvíte se spoustu nových informací, zhlédnete nádherné záběry přírody. Vřele doporučuji!!(24.11.2009)

Překvapivě poměrně zdařilí dokumentární kousek o kontinentu Evropa a jeho vzniku. Obávám se ale, že jde o jednorázovou záležitost.(18.11.2013)

Obrazová doslovnost přecpaná montážemi jak vystřiženými z Jumanji je spíše na škodu. Osobně více oceňuji přístup, který volí BBC ve své "odnoži" BBC Earth. A to sice ohromovat diváka přírodou a informacemi, namísto jeho opíjení lacinými CGI berličkami. Na druhou stranu tento cyklus není o evropské přírodě, ale o příběhu kontinentu jako takového. Ve výsledku se to tak hodí spíše do školních lavic jako neocenitelná pomůcka k výkladu o době ledové či jako studijní materiál pro pražské automechaniky "proč si v okolí svého servisu vysadit kunu".(27.3.2010)