Ikigami

• japonský

イキガミ

Ikigami: The Ultimate Limit

Japonsko, 2008, 133 min

Zákon o národní prosperitě - každý prvňáček podstoupí "očkování", kde mu do těla vpraví kapsli, která pak jednoho z tisíce v přesně stanovený čas ve věku mezi 18-24 lety zabije; tím je u obyvatel dosaženo strachu ze smrti a mnohem více si cení života, čímž vzrůstá i jejich produktivita a přínos pro společnost. No, docela pochybuju, že by to takhle mohlo fungovat. Překvapivě však ve filmu nejde o boj proti kontroverznímu zákonu, nesouhlas jen mírně bublá pod povrchem a objevuje se v náznacích, naopak sledujeme několik smutných, až poetických příběhů lidí (propojených postavou empatického úředníčka, který jim 24 hodin předem doručí ikigami - oznámení smrti), jak se vyrovnávají se svým nečekaně posledním dnem.(28.2.2013)

Teprve když vám zbývá poslední den života, zjistíte, jak moc chcete žít a kolik máte nevyřešených účtů a přání. Famózní snímek, který ve mě zanechal mnohem více než Battle Royale s těměř stejným tématem. Hudební doprovod též úžasný, občas už trochu moc, ale nevadilo to, i bez něj by to fungovalo výborně.(11.11.2012)

Vize antiutopické společnosti s mnoha kafkovskými rysy je zde ilustrována na třech příbězích, a tak má film vlastně tři emocionální vrcholy. A je pravda, že hned ten první je asi i nejintenzivnější. Sepětí těchto příběhů není tak těsné, film se díky tomu dotýká celé řady témat, nicméně i tak drží dostatečně pohromadě, a to především díky ústřednímu motivu jakési novodobé predestinace, která vše rámuje a propojuje. Opravdu zajímavý snímek.(21.11.2010)

Svět není ani dobrý ani špatný, svět je absurdní a stejně tak život. Nemyslím si, že by tento film měl být srovnáván s čímkoliv jiným než s románem 1984, vyznění tohoto filmu totiž neodpovídá podobně laděným antiutopickým snímkům, naopak se jedná o velmi kvalitní film, který nezanechává po sobě nic jiného než znepokojení a další otázky, protože on není ten, který na ně jednoznačně odpoví. Konce si velmi cením, protože si tvůrci uvědomují, že nevypráví o budoucnosti, ale o současnosti, o tady a teď, o aktuální problematice, v níž každý den žijeme a akceptujeme veškerou absurditu bytí. Spoiler!!! Tento fikční svět je zachvácen řádem, proti kterému lze revoltovat, nebo ho akceptovat, ale revolta znamená tvrdit, že Slunce se točí kolem Země. Přiznáním nesmyslnosti bychom zničili křehkou strukturu, kterou jsme vytvořili a která funguje, a svět by se nám rozprskl do absurdity, kterou odmítáme vidět. Spoiler!!! Dále bych již jen opakovala uživatele VanToma a Tannera.(28.12.2013)

Japonci opět ukazují jejich skvělé nápady ohledně alternativní budoucnosti, kam bychom mohli směřovat, abychom mohli řešit některé společenské problémy. Film od začátku do konce pohltí a nepustí. Ale řekl bych, že nejpůsobivější je přeci jenom první půlka filmu, kdy příběh posledního dne muzikanta Tanabeho Tsubasy mi přirostl k srdci nejvíc. Celkové výborný film, který určitě stojí za to. První půlka dokonalá, druhá „jen“ velmi nadprůměrně dobrá. Skvělý film. 80%(2.3.2010)

• - Film byl natočen podle stejnojmenné mangy, kterou napsal Motoro Mase. (Dragoni)