Film Chuť leta vznikol na základe scenára Magdalény Kmeťkovej. Autorka ponúka príbeh mestských chlapcov, bratov 17-ročného Jakuba a 10- ročného Maťa, ktorí trávia letné prázdniny u babičky na vidieku: mladší dobrovoľne ,aj keď mu letnú pohodu kazí doučovanie z matematiky, straší nedobrovoľne,pretože mal s prázdninami iné plány. Ako však letné dni plynú, menia sa aj plány a nálady oboch chlapcov. Zatiaľ čo Jakub prežíva svoj prvý vážnejší citový vzťah s peknou Renkou, mladší Maťo so svojim miestnym kamarátom, mentálne zaostalým Mišom Bombom, podnikajú tajomné výpravy do okolia, pri ktorých zažívajú typické chlapčenské dobrodružstvá. Ich priateľská idylka sa naruší vo chvíli, kedy do Maťovho života vstúpi nová susedka, štebotavá Macka, veľmi ostrieľaná malá mestská kráska, ktorá mu popletie hlavu až zabudne na kamaráta Miša. Opustený Mišo aj vo svojej mentálnej obmedzenosti jeho nezáujem chápe veľmi bolestivo.A tak Maťova malá zrada tragicky poznačí ich ďalšie osudy... Chuť leta, hoci sa odohráva v súčasnosti, ponúka divákom návrat do vlastného detstva,k prvým láskam, sklamaniam, objavom samých seba, skrátka k všetkým tým nádherným stratám a nálezom, ktoré so sebou prináša dospievanie, preto okrem detí určite osloví aj ostatné vekové kategórie. (oficiální text distributora)

tron

Dvaja malí bratia prichádzajú cez leto k babke na dedinu, kde zažijú zopár lások, viacero sklamaní z lások, stretnú zopár priateľov, zistia, že v živote treba mať aj zopár nepriateľov, možno nájdu poklad a možnože to neskončí až tak dobre, ako by ste si mysleli. Režisér Vlado Fischer (Poločas rozpadu) si pred premiérou televíznej snímky povzdychol, aké ťažké bolo nakrúcanie s filmovo neskúsenými deťmi, nakoniec sú to však práve tie, kto ma na celom filme najpríjemnejšie prekvapil. Sú sympatické, vedia sa pred kamerou správne zhovadiť (bez toho, aby sme im prestali držať palce) a zároveň na mňa nepôsobili trápne, ustráchane a ani v kŕči, za čo dole klobúk (predovšetkým za scénu s pomerne realisticky opitým Jakubom, zahrať opitosť je veľmi ťažké, aj keď sa laikovi môže zdať, že je to v skutočnosti strašne ľahké, ale nie je) a za dobrý výkon retardovaného chlapca. Keď sa mihne dospelák, režisér ukazuje, aké fajn je mať za kamarátov známe tváre, ktoré vám za symbolický honorár (alebo rovno zadarmo?) zahrajú napr. šoféra tatrovky. Snímka má skvelú letnú atmosféru vidieka, znudene ponoreného do ospalého poobedia, kde najväčší problém predstavuje vyliata žumpa. Bohužiaľ, opäť sa potvrdilo, že kým sa na Slovensku nachádza čoraz viac producentov schopných investovať financie a energiu do pôvodnej tvorby (o kvalitných hercoch nehovoriac), scenáre stále podceňujeme (pýtali by ste sa po smrti kamaráta svojho staršieho brata, či vám dá notebook?). ()

Arsenal83

Amatérska dedinská romantika pre deti, kde je skoro každý herec predabovaný a to proste totálne vidieť a počuť. Divné hlavne je, že Nela Mokrá si zahrala v podstate za celú kariéru len v tomto filme, dnes ju už ani google nepozná, ale dabuje ju Pauhofová, vtedy už hotová herečka. Mokrá si zahrala mokrú pri Danielovi Fischerovi a ten dokazuje, že na tie komediálne roly sa ešte ako tak hodí, ale ksicht na letný románik nemá, pretože má večnú charizmu spoteného mastnovlasa, dnes už bez vlasov. Záverečnú tragédiu tvorcovia dali len tak z rýchlika, bez sĺz a nakoniec sa film ešte po nej končí veselo, čo je do očí bijúci a nevhodný paradox. ()

hous.enka

Tak podobný ffilm mi dlouho chyběl. Po všech těch rozmarýnách, poutích, botách jménem Melichar a podobně konečně dětský film - současný - který mě zaujal. Sice mohl být trochu delší (konec je hodně urychlený a určitě by vyznění filmu ještě alespoň deset minutek propělo), ale jsem spokojená. Líbí se mi herci (nebyla babička příliš mladá?) a hlavně pak tedy Mišo. Prostředí je taky výborné (typicky slovenské stavení, kde babička žije, typické klobásky k snídani a množství kukuřice; až na dům Katky - ten vypadá spíš na francouzský venkov) a hlavně se mi líbí příběh; to, jak se to celé rozvíjí pomalounku, kdy děti přijedou k babičce, kam vlastně nechtěji, a potkají tu svou první lásku a malý kluk, který chce pořád dospět dostane příležitost. No prostě tenhle film Slovákům závidím (a samozřejmě přeji), protože kvalitní televizní tvorba pro děti je dnes nedostatkové zboží. Btw: Může mi někdo napsat, koho hrály Klára Pollertová Trojanová a Táňa Pauhofová? Ač jsou obě dost výrazné, nějak jsem je nepostřehla. Díky ()

Turiec

Trapáááááááás. Pomôžte prosím slovenskému filmu a prestaňte točiť takéto zlátaniny! Ale po poriadku: Už úvodné titulky v štýle TV inscenácií 60-tych rokov nasvedčovali, ako si tvorcovia filmu dali na tomto snímku záležať. Potom nasledovali podpriemerné herecké výkony sťaby z rýchlokvasného TV seriálu súčasnosti, k tomu slabý scenár, príšerná réžia a nevýrazná hudba. K tomu treba pridať (ako sme si už v slovenskom filme zvykli) nerealistické dialógy a zvuk ako z otrasného dabingu. Výsledok? Film bez akéhokoľvek náznaku emócií a hlavne smerovania. S veľkým prižmúrením všetkých očí sa dá povedať, že film vyznel nepresvedčivo, nesúrodo, rozhárane, s násilne uplácaným záverom. Skvelé ako stredoškolská amatérska prácička. Človek by povedal, že pri tom mále, čo sa na Slovensku vo filme zrodí, si dajú tvorcovia záležať a natočia niečo aspoň pozerateľné, kde si divák nebude chcieť po strašne nudnom filme už dlho pred koncom z tých nesúrodých výkrikov do tmy trieskať hlavu o stenu. No nič ideme čakať ďalšie roky. Raz sa musí niečo pozerateľné urodiť. ()

Martin741

Zas dalsia novodoba hroza, ktora postrada poriadnu dejovu liniu a atmosfera ospaleho vidieka, kde sa riesia len drobnosti /vyliata zumpa/, rozodne nestacia na poriadny film. Katastrofa za 5 %, akych sa toci do aleluja. ()

ecceHOMMO

Len obyčajný film zachytávajúci prázdniny u babky ....so sympatickými hercami....ale s nie až tak prepracovaným a pútavým dejom....**/*** ()

Autogram

V podstate pohodový letný film pre deti, trochu aj o vážnych veciach, trochu o letných láskach, trochu komédia. Dedina je tu krásnym idylickým miestom, akoby ani nie na Slovensku. Je tu poznať silnú inšpiráciu filmami z francúzskeho vidieka, ešte aj to prostredie sa podarilo vybrať veľmi podobné Provensálskemu kraju. Dosť trhal uši dabing takmer u všetkých postáv, okrem asi jedinej profesionálnej herečky filmu Javorkovej. No je to daň za dobrú zrozumitelnosť, deti to určite ocenia viac ako vernosť hlasov. Celkom slušný záver, nerozumiem tunajšiemu nízkemu hodnoteniu. A aby niekto nebol sklamaný, Táňa Pauhofová dala do filmu iba hlas. ()

Marina111

Ako chutí moje ideálne leto ? Najmä slnkom, senom a jahodami, a prirodzene, že i pár fackami a erotikou, a najideálnejšie je také s Katkou. Áno, tak majú chutiť letné filmy (kto nespoznal narážky, odkazujem ho na môj profil). Leto Vladimíra Fischera pre mňa až takou chuťovkou nebolo. Iste, tá chuť tam kdesi bola, a miestami naozaj šťavnatá ( veľmi reálne vykreslená atmosféra súčasnej letnej dediny, vzťahy medzi jednotlivými generáciami, postihnutý chlapec a jeho prežívanie), a miestami zas až priveľmi prisladká (celá tá "prvá" láska a jej "dievčenskorománový" vývin a priebeh), aby ku koncu zanechala nečakane trpkú chuť. Autorom veľmi nevyšiel balans medzi moderným a tradičným, mnohé situácie pôsobili až priveľmi zidealizovane či zjednodušene, a niekoľkominútová (ak vôbec) účasť "slávnych" hercov typu Paulofová či Kroner bola naozaj chabým a trápnym pokusom na film upozorniť. Ak to chcete vedieť, radšej ostanem verná letným chutiam, na ktoré som vyknutá, a ktoré sa s touto nedajú ani len porovnať. ()

Wancohoff

(30.7.2009) mozno ma bude mat vela ludi za blba,ale bola to prijemnejsia oddychovka ako ospevovany pokoj v dusi... obycajny filmik na nudne popoludnie.. inak pozeral som to len skrz Tanu, ale neviem ktora bola ona :-) --- na to ze to bol TV-Film 50% PS: slovaci pri toceni filmov stale zabudaju, ze film by mal mat nejaky dej, nie iba silnejsiu scenu na konci.vid polcas rozpadu, pokoj v dusi, chut leta... ()

MIKESTEIN

Po zhliadnutí tohoto filmu som sa neuveritelne prekvapil. Ked som naň prepol film už bežal no prišiel som len o pár minút zo začiatku snímku a tak som o nič dôležité neprišiel. To moje prekvapenie spočíva v tom že ma to zaujalo! :) Nech si tento film hodnotí ktochce akochce pre mňa je tento snímok na slovenské pomeri velmi zaujímavo natočení a fakt ma bavilo sa pozerať na hlavné postavi a ich príbehy v letom zaliatej malebnej dedinke na Slovensku. Ja tomu nemôžem naozaj nič vitknúť,nanajvíš len pár hlúpo zahratích scénok s mladími hercami. Dokonca sa mi páčili aj svieže dialogy. Myslím si že slovenskú filmovú tvorbu by sme mali podporovať a nie ju zahanbovať a tak si len sami na seba kidať hnoj :) A ak už máme nejaké vítky, tak sa ich snažme formulovať aspoň konštruktívne aby sa s toho naležité osoby poučili a pochopily kde robia chyby. ()

Olík

Červencovím sluncem prosvětlená televizní oddechovka o prázdninovém dobrodružství dvou městských bratrů u babičky na venkově. Zažívají první lásky a zklamání, poznávají sami sebe i sílu důvěry a přátelství. Sterilnímu příběhu s mizernými výkony především později narozených „herců neherců“ se daří navodit tu správnou summer atmosféru asi jako vánočnímu stromečku. Jestli chcete zažít pravou prázdninovou zábavu, tak snad radši běžte na koupaliště. ()

Theker

to by som chcel vediet odkial páni Teddynew a Poirotek zobrali svoje hodnotenia, ked sa film ešte ani poriadne nezačal (je 20:35)... alebo mali páni nejakú svoju predpremiéru?? ()

Gardenboy

POZOR SPOILERE!!! Sklamanie a to som s hodnotením dosť zhovievavý. Herecké výkony slabučké, snáď len mentálne postihnutý chalan bol zahraný ako tak dobre. Dejovo sľubné, ale všetko pochovávajú príšerné dialógy, farebné vyznenie (prečo kamera netónovala celkovú atmosféru použitímnejakého filtra? Ak sa aj niečo dialo, vnímal som to bez toho, aby som bol vtiahnutý do deja, všetko išlo akoby mimo mňa, všetko mi bolo jedno a smrťjedného z hlavných hrdinov, ktorá mala byť asi emosialne najvypätejšou pasážou bola natočená asi na poprvé a s tak brutálnym odstupom, až som to skoro ani nepochopil, že niekto zomrel. Pár svetlýchmomentov (záber pri úteku zo stodoly, či čo to bolo) vyvolal zimomriavky a pripadal mi akoby patril nejakému celkom slušnému gotickému hororu. Inak slabučké aj na televíziu :( ()

Scraffy

Celkom dobrý film na slovenské pomery, ktorý je svojou nevinnosťou a roztomilosťou veľmi pekný. Herecké schopnosti, čuduj sa svete, sú celkom na dobrej úrovni a dobre sa na to pozerá. Príbeh je tiež veľmi dobrý a koniec je taká bodka za skvelým filmom. ()

moviepill

Na slovenské pomery prekvapivo príjemný filmový počin. Aj keď s tou láskou najmladších protagonistov to opäť prehnali... (A pre užívateľa MIKESTEIN mám odkaz: nauč sa PRAVOPIS, ak chceš písať recenzie na CSFD!!!) ()

brasek

Nepáčilo sa mi to... obyčajné, bez chuti, veľa vedľajších postáv čo mi nič nehovorili a bez poriadnej zápletky. ()

ELDoctorow

Skutočne dobrý film by podľa mňa mal v svojom divákovi vzbudzovať emócie a otázky. Otázky na ktoré nie je možno ľahké odpovedať, no na ktoré chce nájsť odpoveď. Chuť leta je takýmto filmom. Vzbudzuje síce len jednu otázku, no o to závažnejšiu a dôležitejšiu. A ja túžim nájsť odpoveď, dopátrať sa k pravde, odhaliť skryté. A čo sa emócií týka tam vzbudzuje tiež prevažne len jednu, no ako intenzívnu! Áno, až takto dobrý film to je. Otázka znie: „Kde, kurva, sa v tom filme akože vyskytla Táňa Pauhofová?“ Odpoveď som zatiaľ nenašiel, no nestrácam nádej, že raz... Bolo to pre mňa totiž (spomínaná emócia) silným sklamaním – gél i vreckovky som mal po celý čas pripravené vedľa kresla, a Táňa nikde. Iste, i tá mladá blondínka bola dobrá, ale ja mám svoju hrdosť a Táničke som nechcel byť neverný. Myslel som si, že v ruke mocne držím, nielen, svoj večerný osud, no filmári ma vyviedli z tohto omylu. A tak po skončení gél aj s vreckovkami putovali nevyužité do šuflíka a ja plný, nielen, dojmov do postele. To, že som nedostal možnosť, aby zo mňa vytrysklo, nielen, nadšenie z jej hereckého výkonu mi však nedalo zaspať. Zostalo vo mne totižto klíčiť semeno, nielen, neistoty ako som ju mohol prehliadnuť. Pri tom som mal počas filmu ako skala pevný, nielen, záujem kochať sa jej perfektne zahranou rolou. Nakoniec, nielen, tieto emócie ochabli a scvrkli sa a ja som zaspal. Postretlo ma však šťastie a snívalo sa mi o nej, vďaka čomu som zo seba nahromadené, nielen, napätie vypustil. No ale k filmu – prvých asi päť minút som z toho mal veľmi fajn pocit. Dokonca dojem, že by mohlo ísť o modernú verziu mnou nedávno videného a výborného Milionára, ale to som bol len opäť raz unáhleným, nenapraviteľným optimistom. Potom sa tam totiž zjavia šráci na motokárach, ktorým scenáristka dala do huby text, ako podľa nej rozprávajú mladí a presne tam moje nádeje bolestne pošli. Avšak na televízny slovenský film je to ešte vždy fajn, neurážajúci (ale ani nenadchýnajúci) priemer. Ale tá Pauhofka ma fakt škrie, to im neodpustím! ()