Chuť leta (TV film)

Rodinný

Slovensko, 2009, 72 min

(30.7.2009) mozno ma bude mat vela ludi za blba,ale bola to prijemnejsia oddychovka ako ospevovany pokoj v dusi... obycajny filmik na nudne popoludnie.. inak pozeral som to len skrz Tanu, ale neviem ktora bola ona :-) --- na to ze to bol TV-Film 50% PS: slovaci pri toceni filmov stale zabudaju, ze film by mal mat nejaky dej, nie iba silnejsiu scenu na konci.vid polcas rozpadu, pokoj v dusi, chut leta...(30.7.2009)

POZOR SPOILERE!!! Sklamanie a to som s hodnotením dosť zhovievavý. Herecké výkony slabučké, snáď len mentálne postihnutý chalan bol zahraný ako tak dobre. Dejovo sľubné, ale všetko pochovávajú príšerné dialógy, farebné vyznenie (prečo kamera netónovala celkovú atmosféru použitímnejakého filtra? Ak sa aj niečo dialo, vnímal som to bez toho, aby som bol vtiahnutý do deja, všetko išlo akoby mimo mňa, všetko mi bolo jedno a smrťjedného z hlavných hrdinov, ktorá mala byť asi emosialne najvypätejšou pasážou bola natočená asi na poprvé a s tak brutálnym odstupom, až som to skoro ani nepochopil, že niekto zomrel. Pár svetlýchmomentov (záber pri úteku zo stodoly, či čo to bolo) vyvolal zimomriavky a pripadal mi akoby patril nejakému celkom slušnému gotickému hororu. Inak slabučké aj na televíziu :((1.6.2009)

„Zradca! Vravel si, že sa s babami nehráme!“ Dvaja malí bratia prichádzajú cez leto k babke na dedinu, kde zažijú zopár lások, zopár sklamaní z lások, stretnú zopár priateľov, zistia, že v živote treba mať aj zopár nepriateľov, možnože nájdu poklad a možnože to neskončí až tak dobre, ako by ste mysleli. Režisér Vlado Fischer (POLOČAS ROZPADU) si pred premiérou televíznej snímky (z produkcie STV) sťažoval, aké ťažké bolo nakrúcanie s filmovo neskúsenými deťmi, nakoniec sú to však práve oni, kto ma najpríjemnejšie prekvapil. Sú sympatické, vedia sa pred kamerou správne zhovadiť (bez toho, aby sme im prestali držať palce) a zároveň na mňa nepôsobili trápne, za čo dole klobúk predovšetkým za mini-scénku s pomerne realisticky opitým Jakubom (zahrať opitosť je veľmi ťažké) a za dobrý výkon „retardovaného chlapca“. Keď sa mihne dospelák, režisér ukazuje, aké fajn je mať za kamarátov známe tváre, ktoré vám za symbolický honorár (zadarmo?) zahrajú napr. šoféra tatrovky (Kroner, Pauhofová, Landl). Snímka má letnú atmosféru vidieka, ponoreného do ospalého poobedia, kde je najväčší problé vyliata žumpa. Bohužiaľ, opäť sa potvrdilo, že kým sa na Slovensku nachádza čoraz viac producentov, schopných investovať do pôvodnej tvory (o kvalitných hercoch nehovoriac), scenáre stále podceňujeme (pýtali by ste sa po smrti kamaráta svojho staršieho brata, či vám dá notebook?). P.S. Ako sa ukázalo neskôr z e-mailu, ktorý mi poslala scenáristka snímky Magda Kmeťková, problém bol nakoniec nie v scenári (získala zaň štátny grand a dala mi prečítať pôvodnú verziu), ale v necitlivom strihu (minimálne podozrivá dĺžka 72 minút jej dáva za pravdu).(2.6.2009)

Po zhliadnutí tohoto filmu som sa neuveritelne prekvapil. Ked som naň prepol film už bežal no prišiel som len o pár minút zo začiatku snímku a tak som o nič dôležité neprišiel. To moje prekvapenie spočíva v tom že ma to zaujalo! :) Nech si tento film hodnotí ktochce akochce pre mňa je tento snímok na slovenské pomeri velmi zaujímavo natočení a fakt ma bavilo sa pozerať na hlavné postavi a ich príbehy v letom zaliatej malebnej dedinke na Slovensku. Ja tomu nemôžem naozaj nič vitknúť,nanajvíš len pár hlúpo zahratích scénok s mladími hercami. Dokonca sa mi páčili aj svieže dialogy. Myslím si že slovenskú filmovú tvorbu by sme mali podporovať a nie ju zahanbovať a tak si len sami na seba kidať hnoj :) A ak už máme nejaké vítky, tak sa ich snažme formulovať aspoň konštruktívne aby sa s toho naležité osoby poučili a pochopily kde robia chyby.(1.9.2009)

Tak podobný ffilm mi dlouho chyběl. Po všech těch rozmarýnách, poutích, botách jménem Melichar a podobně konečně dětský film - současný - který mě zaujal. Sice mohl být trochu delší (konec je hodně urychlený a určitě by vyznění filmu ještě alespoň deset minutek propělo), ale jsem spokojená. Líbí se mi herci (nebyla babička příliš mladá?) a hlavně pak tedy Mišo. Prostředí je taky výborné (typicky slovenské stavení, kde babička žije, typické klobásky k snídani a množství kukuřice; až na dům Katky - ten vypadá spíš na francouzský venkov) a hlavně se mi líbí příběh; to, jak se to celé rozvíjí pomalounku, kdy děti přijedou k babičce, kam vlastně nechtěji, a potkají tu svou první lásku a malý kluk, který chce pořád dospět dostane příležitost. No prostě tenhle film Slovákům závidím (a samozřejmě přeji), protože kvalitní televizní tvorba pro děti je dnes nedostatkové zboží. Btw: Může mi někdo napsat, koho hrály Klára Pollertová Trojanová a Táňa Pauhofová? Ač jsou obě dost výrazné, nějak jsem je nepostřehla. Díky(14.11.2011)