Chuť leta (TV film)

Rodinný

Slovensko, 2009, 72 min

„Zradca! Vravel si, že sa s babami nehráme!“ Dvaja malí bratia prichádzajú cez leto k babke na dedinu, kde zažijú zopár lások, zopár sklamaní z lások, stretnú zopár priateľov, zistia, že v živote treba mať aj zopár nepriateľov, možnože nájdu poklad a možnože to neskončí až tak dobre, ako by ste mysleli. Režisér Vlado Fischer (POLOČAS ROZPADU) si pred premiérou televíznej snímky (z produkcie STV) sťažoval, aké ťažké bolo nakrúcanie s filmovo neskúsenými deťmi, nakoniec sú to však práve oni, kto ma najpríjemnejšie prekvapil. Sú sympatické, vedia sa pred kamerou správne zhovadiť (bez toho, aby sme im prestali držať palce) a zároveň na mňa nepôsobili trápne, za čo dole klobúk predovšetkým za mini-scénku s pomerne realisticky opitým Jakubom (zahrať opitosť je veľmi ťažké) a za dobrý výkon „retardovaného chlapca“. Keď sa mihne dospelák, režisér ukazuje, aké fajn je mať za kamarátov známe tváre, ktoré vám za symbolický honorár (zadarmo?) zahrajú napr. šoféra tatrovky (Kroner, Pauhofová, Landl). Snímka má letnú atmosféru vidieka, ponoreného do ospalého poobedia, kde je najväčší problé vyliata žumpa. Bohužiaľ, opäť sa potvrdilo, že kým sa na Slovensku nachádza čoraz viac producentov, schopných investovať do pôvodnej tvory (o kvalitných hercoch nehovoriac), scenáre stále podceňujeme (pýtali by ste sa po smrti kamaráta svojho staršieho brata, či vám dá notebook?). P.S. Ako sa ukázalo neskôr z e-mailu, ktorý mi poslala scenáristka snímky Magda Kmeťková, problém bol nakoniec nie v scenári (získala zaň štátny grand a dala mi prečítať pôvodnú verziu), ale v necitlivom strihu (minimálne podozrivá dĺžka 72 minút jej dáva za pravdu).(2.6.2009)

Skutočne dobrý film by podľa mňa mal v svojom divákovi vzbudzovať emócie a otázky. Otázky na ktoré nie je možno ľahké odpovedať, no na ktoré chce nájsť odpoveď. Chuť leta je takýmto filmom. Vzbudzuje síce len jednu otázku, no o to závažnejšiu a dôležitejšiu. A ja túžim nájsť odpoveď, dopátrať sa k pravde, odhaliť skryté. A čo sa emócií týka tam vzbudzuje tiež prevažne len jednu, no ako intenzívnu! Áno, až takto dobrý film to je. Otázka znie: „Kde, kurva, sa v tom filme akože vyskytla Táňa Pauhofová?“ Odpoveď som zatiaľ nenašiel, no nestrácam nádej, že raz... Bolo to pre mňa totiž (spomínaná emócia) silným sklamaním – gél i vreckovky som mal po celý čas pripravené vedľa kresla, a Táňa nikde. Iste, i tá mladá blondínka bola dobrá, ale ja mám svoju hrdosť a Táničke som nechcel byť neverný. Myslel som si, že v ruke mocne držím, nielen, svoj večerný osud, no filmári ma vyviedli z tohto omylu. A tak po skončení gél aj s vreckovkami putovali nevyužité do šuflíka a ja plný, nielen, dojmov do postele. To, že som nedostal možnosť, aby zo mňa vytrysklo, nielen, nadšenie z jej hereckého výkonu mi však nedalo zaspať. Zostalo vo mne totižto klíčiť semeno, nielen, neistoty ako som ju mohol prehliadnuť. Pri tom som mal počas filmu ako skala pevný, nielen, záujem kochať sa jej perfektne zahranou rolou. Nakoniec, nielen, tieto emócie ochabli a scvrkli sa a ja som zaspal. Postretlo ma však šťastie a snívalo sa mi o nej, vďaka čomu som zo seba nahromadené, nielen, napätie vypustil. No ale k filmu – prvých asi päť minút som z toho mal veľmi fajn pocit. Dokonca dojem, že by mohlo ísť o modernú verziu mnou nedávno videného a výborného Milionára, ale to som bol len opäť raz unáhleným, nenapraviteľným optimistom. Potom sa tam totiž zjavia šráci na motokárach, ktorým scenáristka dala do huby text, ako podľa nej rozprávajú mladí a presne tam moje nádeje bolestne pošli. Avšak na televízny slovenský film je to ešte vždy fajn, neurážajúci (ale ani nenadchýnajúci) priemer. Ale tá Pauhofka ma fakt škrie, to im neodpustím!(18.7.2014)

Tak podobný ffilm mi dlouho chyběl. Po všech těch rozmarýnách, poutích, botách jménem Melichar a podobně konečně dětský film - současný - který mě zaujal. Sice mohl být trochu delší (konec je hodně urychlený a určitě by vyznění filmu ještě alespoň deset minutek propělo), ale jsem spokojená. Líbí se mi herci (nebyla babička příliš mladá?) a hlavně pak tedy Mišo. Prostředí je taky výborné (typicky slovenské stavení, kde babička žije, typické klobásky k snídani a množství kukuřice; až na dům Katky - ten vypadá spíš na francouzský venkov) a hlavně se mi líbí příběh; to, jak se to celé rozvíjí pomalounku, kdy děti přijedou k babičce, kam vlastně nechtěji, a potkají tu svou první lásku a malý kluk, který chce pořád dospět dostane příležitost. No prostě tenhle film Slovákům závidím (a samozřejmě přeji), protože kvalitní televizní tvorba pro děti je dnes nedostatkové zboží. Btw: Může mi někdo napsat, koho hrály Klára Pollertová Trojanová a Táňa Pauhofová? Ač jsou obě dost výrazné, nějak jsem je nepostřehla. Díky(14.11.2011)

• Turiec

Trapáááááááás. Pomôžte prosím slovenskému filmu a prestaňte točiť takéto zlátaniny! Ale po poriadku: Už úvodné titulky v štýle TV inscenácií 60-tych rokov nasvedčovali, ako si tvorcovia filmu dali na tomto snímku záležať. Potom nasledovali podpriemerné herecké výkony sťaby z rýchlokvasného TV seriálu súčasnosti, k tomu slabý scenár, príšerná réžia a nevýrazná hudba. K tomu treba pridať (ako sme si už v slovenskom filme zvykli) nerealistické dialógy a zvuk ako z otrasného dabingu. Výsledok? Film bez akéhokoľvek náznaku emócií a hlavne smerovania. S veľkým prižmúrením všetkých očí sa dá povedať, že film vyznel nepresvedčivo, nesúrodo, rozhárane, s násilne uplácaným záverom. Skvelé ako stredoškolská amatérska prácička. Človek by povedal, že pri tom mále, čo sa na Slovensku vo filme zrodí, si dajú tvorcovia záležať a natočia niečo aspoň pozerateľné, kde si divák nebude chcieť po strašne nudnom filme už dlho pred koncom z tých nesúrodých výkrikov do tmy trieskať hlavu o stenu. No nič ideme čakať ďalšie roky. Raz sa musí niečo pozerateľné urodiť.(1.6.2009)

POZOR SPOILERE!!! Sklamanie a to som s hodnotením dosť zhovievavý. Herecké výkony slabučké, snáď len mentálne postihnutý chalan bol zahraný ako tak dobre. Dejovo sľubné, ale všetko pochovávajú príšerné dialógy, farebné vyznenie (prečo kamera netónovala celkovú atmosféru použitímnejakého filtra? Ak sa aj niečo dialo, vnímal som to bez toho, aby som bol vtiahnutý do deja, všetko išlo akoby mimo mňa, všetko mi bolo jedno a smrťjedného z hlavných hrdinov, ktorá mala byť asi emosialne najvypätejšou pasážou bola natočená asi na poprvé a s tak brutálnym odstupom, až som to skoro ani nepochopil, že niekto zomrel. Pár svetlýchmomentov (záber pri úteku zo stodoly, či čo to bolo) vyvolal zimomriavky a pripadal mi akoby patril nejakému celkom slušnému gotickému hororu. Inak slabučké aj na televíziu :((1.6.2009)