Chuť leta (TV film)

Rodinný

Slovensko, 2009, 72 min

Ako chutí moje ideálne leto ? Najmä slnkom, senom a jahodami, a prirodzene, že i pár fackami a erotikou, a najideálnejšie je také s Katkou. Áno, tak majú chutiť letné filmy (kto nespoznal narážky, odkazujem ho na môj profil). Leto Vladimíra Fischera pre mňa až takou chuťovkou nebolo. Iste, tá chuť tam kdesi bola, a miestami naozaj šťavnatá ( veľmi reálne vykreslená atmosféra súčasnej letnej dediny, vzťahy medzi jednotlivými generáciami, postihnutý chlapec a jeho prežívanie), a miestami zas až priveľmi prisladká (celá tá "prvá" láska a jej "dievčenskorománový" vývin a priebeh), aby ku koncu zanechala nečakane trpkú chuť. Autorom veľmi nevyšiel balans medzi moderným a tradičným, mnohé situácie pôsobili až priveľmi zidealizovane či zjednodušene, a niekoľkominútová (ak vôbec) účasť "slávnych" hercov typu Paulofová či Kroner bola naozaj chabým a trápnym pokusom na film upozorniť. Ak to chcete vedieť, radšej ostanem verná letným chutiam, na ktoré som vyknutá, a ktoré sa s touto nedajú ani len porovnať.(18.4.2012)

• Turiec

Trapáááááááás. Pomôžte prosím slovenskému filmu a prestaňte točiť takéto zlátaniny! Ale po poriadku: Už úvodné titulky v štýle TV inscenácií 60-tych rokov nasvedčovali, ako si tvorcovia filmu dali na tomto snímku záležať. Potom nasledovali podpriemerné herecké výkony sťaby z rýchlokvasného TV seriálu súčasnosti, k tomu slabý scenár, príšerná réžia a nevýrazná hudba. K tomu treba pridať (ako sme si už v slovenskom filme zvykli) nerealistické dialógy a zvuk ako z otrasného dabingu. Výsledok? Film bez akéhokoľvek náznaku emócií a hlavne smerovania. S veľkým prižmúrením všetkých očí sa dá povedať, že film vyznel nepresvedčivo, nesúrodo, rozhárane, s násilne uplácaným záverom. Skvelé ako stredoškolská amatérska prácička. Človek by povedal, že pri tom mále, čo sa na Slovensku vo filme zrodí, si dajú tvorcovia záležať a natočia niečo aspoň pozerateľné, kde si divák nebude chcieť po strašne nudnom filme už dlho pred koncom z tých nesúrodých výkrikov do tmy trieskať hlavu o stenu. No nič ideme čakať ďalšie roky. Raz sa musí niečo pozerateľné urodiť.(1.6.2009)

V podstate pohodový letný film pre deti, trochu aj o vážnych veciach, trochu o letných láskach, trochu komédia. Dedina je tu krásnym idylickým miestom, akoby ani nie na Slovensku. Je tu poznať silnú inšpiráciu filmami z francúzskeho vidieka, ešte aj to prostredie sa podarilo vybrať veľmi podobné Provensálskemu kraju. Dosť trhal uši dabing takmer u všetkých postáv, okrem asi jedinej profesionálnej herečky filmu Javorkovej. No je to daň za dobrú zrozumitelnosť, deti to určite ocenia viac ako vernosť hlasov. Celkom slušný záver, nerozumiem tunajšiemu nízkemu hodnoteniu. A aby niekto nebol sklamaný, Táňa Pauhofová dala do filmu iba hlas.(1.9.2018)

(30.7.2009) mozno ma bude mat vela ludi za blba,ale bola to prijemnejsia oddychovka ako ospevovany pokoj v dusi... obycajny filmik na nudne popoludnie.. inak pozeral som to len skrz Tanu, ale neviem ktora bola ona :-) --- na to ze to bol TV-Film 50% PS: slovaci pri toceni filmov stale zabudaju, ze film by mal mat nejaky dej, nie iba silnejsiu scenu na konci.vid polcas rozpadu, pokoj v dusi, chut leta...(30.7.2009)

Tak podobný ffilm mi dlouho chyběl. Po všech těch rozmarýnách, poutích, botách jménem Melichar a podobně konečně dětský film - současný - který mě zaujal. Sice mohl být trochu delší (konec je hodně urychlený a určitě by vyznění filmu ještě alespoň deset minutek propělo), ale jsem spokojená. Líbí se mi herci (nebyla babička příliš mladá?) a hlavně pak tedy Mišo. Prostředí je taky výborné (typicky slovenské stavení, kde babička žije, typické klobásky k snídani a množství kukuřice; až na dům Katky - ten vypadá spíš na francouzský venkov) a hlavně se mi líbí příběh; to, jak se to celé rozvíjí pomalounku, kdy děti přijedou k babičce, kam vlastně nechtěji, a potkají tu svou první lásku a malý kluk, který chce pořád dospět dostane příležitost. No prostě tenhle film Slovákům závidím (a samozřejmě přeji), protože kvalitní televizní tvorba pro děti je dnes nedostatkové zboží. Btw: Může mi někdo napsat, koho hrály Klára Pollertová Trojanová a Táňa Pauhofová? Ač jsou obě dost výrazné, nějak jsem je nepostřehla. Díky(14.11.2011)