Rossija 88

Russia 88

Rusko, 2009, 104 min

Pavel Bardin

Pavel Bardin

Pokud máte pravačku výrazně delší než levačku, trpíte častými výpadky pravopysu a s vyděšeným křikem se budíte z hrůzného snu o kadeřích, jste jasnými adepty ke vstupu do klubu. Překvapivě zábavný film o moskevských náccích, kteří prokazují, že chytrost nejsou žádné čáry a mezi jednotlivými kopanci sepisují svůj fundovaný seznam podlidí ze všech Kazachstánů, Turkmenistánů, Tádžikistánů a ostatních Tataristánů, kteří jim berou vysněnou práci metařů, kopáčů a drogových dealerů. Nepochybuji, že pro diváky, co denně netrpělivě čekají, až odejde maminka do práce, aby mohli zuřivě bušit baseballovou pálkou do sklenice cikánské omáčky a za nepřetržitého hajlování bodat pěstní dýkou do plátku cikánské pečeně, bude toto skorodokudrama inspirací. Pro nás osvícené xenofoby se stává Russia 88 detektorem neomylně reagujícím na sračky v hlavách těch milých, holohlavých chlapců.(13.11.2013)

Kdo někdy přišel do kontaktu s autentickými záběry, které ruští neonacisté věší na různé weby, ocení v tomto případě takřka absolutní věrnost. Jednotlivě mohou tyto skeč"bavit", ale pokud jedou hodinu v kuse, začíná to být dost jednotvárné. A to se tady dělo i přes snahu dát "dokumentu" nějaký příběhový rámec. Druhý dech film chytil až v závěrečné půl hodině, která pak spěla k drsnému konci. Škoda, že to tvůrci trochu nezkrátili, protože forma, jakkoliv nemám H8 filmy rád, se mi tady líbila. 60%(7.12.2012)

Film o dutých ruských hlavách, ktorý sa hrajú na náckov a ako každý iný film s touto tematikou to skončí tragický. Pritom uctievaní Hitlera asi zabudli, že po židoch, cigánoch a homosexuáloch boli na rade východný Slovania, ale späť k filmu. Autori chceli pridať na autentickosti tým, že to celé natočili z prvej osoby. No mne to prišlo príliš rušivé a miestami dosť chaotický rozhádzané. Nie je to najhorší film, ale tiež ho ani nebudem mať v budúcnosti za potrebu znovu vidieť. U mňa priemer.(9.3.2015)

Zajímavý pohled mezi ruské nacionalisty, kteří mají ve světě nejlepší jméno, co se fanatičnosti a aktivit týče. Příběh do jisté míry dle mě inspirovaný Tesakem a jeho skupinou Format18. Dlouho jsem čekal až někdo k filmu udělá titulky a když se to konečně stalo, tak musím říct, že to dlouhé čekání nestálo za to. Čekal jsem od toho víc. 55%(28.11.2011)

Sice stále nadávám na rozklepané ruční kamery, ale v tomhle případě (fiktivní dokument) se tahle metoda natáčení dá samozřejmě pochopit. Bylo to syrové, zajímavé a řekl bych že i celkem realistické, protože pár skinheadů jsem kdysi dávno znal. Dokážu také samozřejmě pochopit i spoustu důvodů k averzi vůči nepřizpůsobivým a rozpínavým přistěhovalcům, ale jeden z těch prezentovaných důvodů - že "nám berou práci" - byl hodně komický, protože lidé inklinující k pouličním bojůvkám žádnou touhu po chození do práce necítí. Komické bylo i vzhlížení se ruských "skinchedů" v němčině a v symbolice německého nazismu. Do hlav jim sice nevidím, ale přijde mi to jen o málo méně uhozené, než kdyby nosili na rukávech pásky s hakenkreuzem Židé. Němečtí nazisté sice naoko tvrdili, že Rusové jsou čistí Árijci a je jen třeba je očistit od bolševiků, ale není žádné tajemství, co si ve skutečnosti o Slovanech mysleli. Na druhou stranu - každý ví, že mezi skinheady je spousta blbců, ale spousta blbců se najde v každé sociální skupině, tedy i mezi punkery, anarchisty, humanisty, demokraty, intelektuály i voliči Karla Schwarzenberga. Jo a ze všeho nejhorší jsou Tádžici! Ty potvory vám vlezou všude. A strašně rychle se množí.(23.12.2013)

• - V snímke je spomenutý film Romper Stomper (1992), ktorý taktiež opisuje skinheadov a ich boj s prisťahovalcami. (ShortyIC)

• - Nacistické oblečení včetně triček s nápisy "Jsem Rus" a citace "14 slov" pochází ze skutečného obchodu v Moskvě. (Anton1991)

• - Texty, které čte Blade v kukle před kamerou, jsou převzaty z ultrapravicových ruských fór, kde jsou pravidelně umísťovány například také pokyny pro boj v ulicích. (Anton1991)