Rossija 88

Russia 88

Rusko, 2009, 104 min

Pavel Bardin

Pavel Bardin

Kdo někdy přišel do kontaktu s autentickými záběry, které ruští neonacisté věší na různé weby, ocení v tomto případě takřka absolutní věrnost. Jednotlivě mohou tyto skeč"bavit", ale pokud jedou hodinu v kuse, začíná to být dost jednotvárné. A to se tady dělo i přes snahu dát "dokumentu" nějaký příběhový rámec. Druhý dech film chytil až v závěrečné půl hodině, která pak spěla k drsnému konci. Škoda, že to tvůrci trochu nezkrátili, protože forma, jakkoliv nemám H8 filmy rád, se mi tady líbila. 60%(7.12.2012)

Oi! Oi! Oi! Velmi příjemné překvapení k nám dorazilo z Ruska. Ač tohle točení na handycam zrovna nemusím, protože to nedopadá dobře, smekám. V tomto filmu se podařilo navodit dokumentární pocit autenticity, aniž by se to odrazilo na akci a spádu. Ponurost příběhu je přizpůsobena a podpořena právě tou kamerou. Jasně, i já jsem po prvních pár záběrech poznal, že to je film, fikce, ne video moskevských nácků. Ale i tak byl pocit reálnosti velmi dobrý, zejména proto, že některé scény byly velmi precizně natočeny a režisér měl buď sakra štěstí s improvizací nebo je perfekcionista. Pokud se vám líbil film Romper Stomper, Россия 88 vám nabídne to samé ve zpracování à la Cloverfield (aliens included). Velmi pěkně (ač trochu předvídatelně) ubíhající stopáž si především díky detailům scén zasloužila čtyři hvězdičky.(20.12.2013)

• SICK_BREED

Po pravdě jeden z mála filmů točený stylem found-footage který se mi nelíbil. Taky jeden z mála filmů se skinhead/neonazi tématikou, který mě ničím nezaujal. Na počátku se minimálně nápad může zdát zajímavý, ale náplň, nebo spíš nenáplň filmu, jakýkoli potenciál zabije. Na drama je to příliš nedramatické a jako falešný dokument to působí příliš falešně. Absentuje děj a pointa působí tak našroubovaně a předvídatelně, že člověka nepřekvapí a ani nijak nezasáhne. Rossija by šla klidně sestřihat z propagačních videí Klektákovi skupiny Vombat 18 - rozdíl by byl pouze v hercích, kteří by byli lepší.(23.1.2014)

To, že Rusi natočia ten najdrsnejší film o skinheadoch som v skutku nečakal. Táto snímka si nedáva servítku pred ústa v ničom. Kult Hákového Kríža a Romper Stomper (ktorý tu bol aj spomenutý) sú oproti tomuto iba rozprávky pre deti v ktorých sa nachádzajú, aj keď v Romper Stomper iba minimálne, prvky, ktoré by mali mladých ľudí odradiť od tejto subkultúry.. Tu sa takýchto substancií veru nedočkáme. Je to chladný a miestami až nepekne pravdivý obraz kde to (ak nepočítam záverečné posledné minúty) gang nemá za svoje činy zrátané. Svoju ideológiu tu prezentujú priamočiaro bez akýchkoľvek zábran. Vrcholom to všetkého boli rozhovory s okoloidúcimi, ktorý ako skinheadi takisto súhlasili s vysťahovaním všetkých prisťahovalcov. Dokonca mi ani nevadil found footage ktorým bol tento film odprezentovaný. Nevšedný projekt.. Rád by som vedel či za toto niekoho nezatvorili.(15.11.2014)

Zajímavý pohled mezi ruské nacionalisty, kteří mají ve světě nejlepší jméno, co se fanatičnosti a aktivit týče. Příběh do jisté míry dle mě inspirovaný Tesakem a jeho skupinou Format18. Dlouho jsem čekal až někdo k filmu udělá titulky a když se to konečně stalo, tak musím říct, že to dlouhé čekání nestálo za to. Čekal jsem od toho víc. 55%(28.11.2011)

• - V snímke je spomenutý film Romper Stomper (1992), ktorý taktiež opisuje skinheadov a ich boj s prisťahovalcami. (ShortyIC)

• - Nacistické oblečení včetně triček s nápisy "Jsem Rus" a citace "14 slov" pochází ze skutečného obchodu v Moskvě. (Anton1991)

• - Texty, které čte Blade v kukle před kamerou, jsou převzaty z ultrapravicových ruských fór, kde jsou pravidelně umísťovány například také pokyny pro boj v ulicích. (Anton1991)