Reklama

Reklama

Alexej Čepička - Z vojína generálem

(TV film)
Dokumentární
Česko, 2009, 26 min

Režie:

Karel Fuksa

Obsahy(1)

O vzestupu a pádu Gottwaldova zetě. Životní příběh neblaze proslulého ministra národní obrany z padesátých let.
Se jménem Alexeje Čepičky je spojeno utrpení tisíců mladých mužů nucených sloužit v pomocných technických praporech (PTP), u tzv. "černých baronů". V té době stál Čepička jako ministr národní obrany v čele Československé lidové armády. Během své politické kariéry však zastával celou řadu dalších funkcí. Zásadním způsobem se zasloužil o provedení komunistického převratu v únoru 1948. Patřil k hlavním představitelům československého stalinismu. Jeho politickou kariéru odstartoval zejména sňatek s dcerou Klementa Gottwalda, ovšem ani to mu nepomohlo v jejím nečekaném konci. Po smrti tchána - Gottwalda jeho moc rychle upadala. V roce 1956 byl odvolán ze všech významných stranických funkcí, v roce 1963 byl dokonce vyloučen z KSČ. Dokument přibližuje životní příběh tohoto smutně proslulého komunistického politika. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (8)

sportovec 

všechny recenze uživatele

V pořadu jsem postrádal bližší zmínky o krčmaňském případě. Čepičkova kariéra stála a padala s Klementem Gottwaldem a dobou, ve které dozrál do typu kariéry, který ho také posléze zničil. Kusákův výrok o jednookém králi mezi slepci je výstižný. Není však úplný: nevztahuje se jen na blbce, ale i zločince. Bez ohledu na konec jeho kariéry je možné říci, že žil šťastný život, protože z vrcholu mocenské pyramidy vlastně zmizel včas, dříve, než naplno vyhřezly výkaly a další odpady státně organizovaného zločinu padesátých let. ()

P/\/EL 

všechny recenze uživatele

mám pocit, že to nebylo úplné, slyšel jsem i jinačí věci, no, byl vzdělanec mezi všelijakejma dělníkama, to určitě, potrpěl si na parádu a rozhazoval možná trochu jako Goering..na 3. sv. se ale připravovali všichni, moc nechápu, proč měl být hloupý (v každé své roli se dosti přičinil, takže z jejich hlediska byl schopný...), ti důležití komunisté bohužel hloupí evidentně nebyli, když si vezmete, co se jim "podařilo" v ČSR a to bez boje, jak vynelázaví, podlí byli a co ještě všchno hrozilo...nebylo jisté, jak jsou síly mezi západem a východem vyrovnané, spíš bych nadával na ty naivní až hloupé, co se tomu nesnažili více bránit, ikdyž to asi bylo tehdy stejně beznadějné... ()

Reklama

Marze 

všechny recenze uživatele

Čepička je historicky celkem známý a doteď jsem o něm nic nevěděl. Tak děkuji tvůrcům za pestré zpracování. ()

borsalino 

všechny recenze uživatele

Krátký a celkem výstižný dokument o papírovém armádním generálovi Čepičkovi, věrném nohsledu takových mizerů, jakými byli Gottwald nebo Stalin, strůjcem tzv. PTPáků a narcistickým omezencem, který se domníval, že právě jeho vize jsou ty pravé. Přestože to není běžné, byl nakonec po svém chybném kalkulu vykopnut a nakonec dožil jako bezvýznamný mizera. Lítost však není na místě. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama