Spartakiádní vrah (TV film)

Dokumentární / Krimi / Historický

Česko, 1999, 50 min

Jiří Svoboda

Pavel Soukup

Originálny spôsob formy spracovania, sa nepozdával nie len mne, no zrejme aj zvyšku užívateľov. Autentické zábery z rekonštrukcie zločinov so samotným vrahom, sa prelínajú nie len s hranými pasážami, ale i rôznymi historickými okamihmi, ktoré v danom období otriasli svetom. Teraz už len prísť nato, čo bolo horšie. Škoda, že sa rozhodli ťažko budovateľnú atmosféru, narúšať zrovna obdobným spôsobom.(9.1.2018)

Prekrývať zábery škrtených a znásilňovaných žien zábermi na Ronalda Reagana, novoročný prejav Gustáva Husáka či na Margaret Tchatcherovú je riadna bizarnosť. Chápem to ako isté odľahčenie poukázaním na kontext doby (aj vzhľadom k takmer hodinovej stopáži). Moderátor a jeho prejav pôsobí tiež zvláštne, ale keďže zvláštností je tu celá hŕba (napr. odznie úryvok pesničky "není nutno, není nutno aby bylo přímo veselo"), zapadá aj tento fakt do celkového kontextu úplne spoľahlivo.(10.1.2019)

O spartakiádním vrahovi jsem slyšela již několikrát a zvědavost mi nedala. Musela jsem se na dokument podívat. Celým děním nás provází Pavel Soukup, kterého sice nemusím, ale zde se dal celkem snést. Je opravdu děsivé, jaké pohnutky vedly mladého učně k přepadávání, znásilnění a vraždám mladých žen. Dokument mnou docela otřásl, a za mě je tento pán sprostý vrah a úchyl. To, že se dostal i po spoustě letech ve vězení na svobodu, je docela smutné a něco to o české spravedlnosti vypovídá...(23.8.2018)

• pOne

Pokud se chci podívat na dokument o "spartakiádním vrahovi", tak nestojím o miliony nesouvisejících detailů. O tom, kdo vyhrál F1, kdo vyhrál v krasobruslení nebo v hokeji na olympiádě a další tuny balastu. Tato skutečnost dokumentu podráží nohy a jen natahuje stopáž. V momentě, kdy se díky vyprávěným skutečnostem dostává do tempa, je toto tempo snad na 10 minut zaříznuto sestřihem z Televizních novin roku 1984, později 1985. Celkové pojetí dokumentu s hranými prvky je takové všelijaké. Nemám rád hrané dokumentární rekonstrukce. Ale tady pro ilustraci byly ještě vcelku OK. Nejzajímavější bezesporu VHS záběry z rekonstrukce + výpovědi vyšetřovatelů. Omáčka kolem zbytečná.(12.8.2011)

Souhlasim z nazorem ze kdyz sleduji dokument o masovym vrahovi tak mne nazajima kolik se na olympiade vypilo pomerancovyho dzusu a sezralo tun masa jinak celkem uchazejici ale nemuseli tolik odbocovat jenom aby protahli stopaz Soukup jako uvadec celkem v poho filmovej predstavitel Straky celkem trapka ale to nevadi protoze nejlepsi herec je Straka sam a dilo drzi hlavne ty autenticky zabery z policejni rekonstrukce jak to vsechno klidne popisuje jako by si ani neuvedomoval co vlastne spachal a v tom je prave ta genialni bezprostrednost ktera dela tenhle dokument koukatelnym jinak by to bylo slabsi takhle se to udrzi v prumeru(29.7.2012)