Čertouská poudačka (TV film)

Pohádka

Československo, 1966, 85 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (10)

• Tommassi3

"Na copak to troubíš ??" - "Na trubku !!" - "Na trubku !! To vidím, že na trubku !! Ale tady to !!" - "Na kuráž !!" ;)(28.9.2016)

Podle pohádky Marie Kubátové. Podle všeho jde vůbec o první televizní zpracování z díla této autorky. Později pracovala hodně s Československých rozhlasem a většina z nás zná její dobře provařené a velmi oblíbené Krkonošské pohádky. Celé obsazení včetně rolí a věku jednotlivých protagonistů: Josef Bek kapelník Brůšek [48] Jiřina Bohdalová Baruška [35] Bohuš Záhorský klarinetista Koutecký [60] Stanislav Neumann Chaloupecký [64] Oldřich Nový pekelný kapelník [67] Václav Sloup pekelný tambor [30] Jindřich Blažíček purkmistr [62] Otto Budín hostinský [43] Roman Hemala strážmistr [41] Miloš Hlavica chasník [33] Antonín Jedlička hostinský [43] Věra Koktová měštka [40] Nina Popelíková panna Gertruda [46] Marie Rosůlková purkmistrová [65] Jiřina Štěpničková bába Šláborka [54] Jaroslav Štercl strážný v pekle [47] Josef Velda chasník [36] Růžena Dvorská Karel Karas Ilona Kubásková námět: Marie Kubátová scénář: Miloslav Zachata kamera: Eduard Landisch(28.12.2014)

Pohádka, která je většinou zastrčená hluboko v temných útrobách archivu České televize. Její zřídkavé vysílání je nejspíš způsobeno tím, že je pohádka černobílá, což je prý pro současného dětského diváka neatraktivní. Možná to tak skutečně je. Na druhou stranu, i když (spoiler) "v pohádce všechno dobře dopadlo", tak klasická předvídatelná šablonovitost se tomuto čertovskému hudebnímu majstrštyku vyhýbá obloukem větším, než kam dolehne zvuk i toho největšího bubnu. Už chvíli přemýšlím, kolik znám písniček, kde se zmiňuje Pánbůh nebo některý konkrétní svatý (napadají mě jenom koledy). Bára si svého ženicha velmi neotřele vyvzdoruje a divák, který by se přenesl přes vizuální černobílost, více než vyváženou reálnou pestrostí motivací a barvitých vykreslení charakterů postav, bude odměněn netypicky široce pojatým příběhem o přáních, lásce, ambicích a skutečných hodnotách v životě smrtelníků. Amen.(29.11.2016)

Jedna z krásných českých pohádek té doby.(2.2.2019)

Pozapomenutá pohádka, která "díky" své technické kvalitě už dnes asi moc šancí na úspěch nemá. A to i přes vynikající herecké obsazení. Navíc mi přišla zbytečně natahovaná, zejména hudebními čísly.(9.10.2016)

Oldřich Nový a jeho nezapomenutelná pekelnická kapela...(28.9.2018)

"Jak se na to troubí?...Tudy...To je virbl!" Průměrná černobílá pohádka se spoustou našich nejlepších herců a několika hláškami.(23.7.2017)

• Pitryx

Už jako dítě jsem tvrdil, že toto není pohádka, ale blbina. Nikdy jsem to neviděl do konce. Už ten zdlouhavý dialog u bubnu hned na začátku. Nu, pustil jsem si to po asi čtyřiceti letech. Říkal jsem si, že jsem to jako malej nechápal. A nyní jsem se přesvědčil, že jsem se nemýlil. Tam se stále kecá jen o muzice, a to stále dokola a dokola. Kdybych nemusel, nedíval bych se až do konce, a po první půl hodině bych šel na pivo. Možná je to tím, že nemám k hudbě žádný vztah a jsem naprostý hudební analfabet. Ale nebyl jsem tehdy sám, komu se to nelíbilo. Prostě u mne je to nudná věc, kterou nezachrání ani vynikající obsazení.(25.12.2016)

• subic

No, pekelná muzika, slušně obsazená a skvěle zahraná pohádka, ale v mizerné obrazové i zvukové kvalitě a navíc s docela nijakým dějem. Zkrátka taková jedna starší zcela zapomenutelná pohádka.(2.8.2017)

Moc pěkná pohádečka s hudbou a skvělým Oldřichem Novým ani člověk netušil jaké skvosty se dříve natáčely!?Ač jsem to jako osmiletý mohl viděl tak jsem po 51 letech velmi mile překvapen protože to vidím poprvé!!!(22.7.2017)